Skip to main content

Дан: 25. фебруар 2017.

У ЛОЗНИЦИ ТРИ ГОДИНЕ БЕЗ ПРИТВОРА – Скупља дара него мера

Синдикат српске полиције већ дуже време указује на расипање новца из буџета, новца који су порески обвезници издвојили за унапређење своје личне и имовинске безбедности. Али чини нам се да надлежни остају глуви на наше указивање, наставља се ускраћивање права радника које неминовно доводи до каснијих утужења и судских трошкова, новчане казне по правноснажним пресудама не исплаћују правовремено већ чекају извршитеље и плаћају пенале.

Безброј је примера расипања новца а ми данас, као само још један у низу тих примера недомаћинског пословања МУП и државе Србије, преносимо изврстан текст листа „Лозничке новости“, објављен 24. фебруара на истоименом порталу у потпису Т.М.С.

ВИШЕ ОД ТРИ ГОДИНЕ  ПС У ЛОЗНИЦИ БЕЗ ПРИТВОРСКЕ ЈЕДИНИЦЕ – Скупља дара него мера

Због тога што просторија за задржавање осумњичених особа не испуњава потребне услове, лознички полицајци већ дуже од три године таква лица одвозе до суседних полицијских станица. За осумњиченог коме је одређено задржавање до 48 сати, најмање четири пута морају да оду до колега код којих га привремено “смештају”. Надлежни знају за овај проблем који ће бити решен када буде новца.

Лозничка полиција дуже од три године осумњичена лица не задржава у својој згради јер просторија која је за то коришћена не испуњава потребне услове. Уместо да буду у Лозници, осумњичена лица полиција превози до суседних Малог Зворника, Богатића или Шапца. О том проблему надлежни су благовремено обавештени, али ситуација још увек није промењена.

Лозничке новости су о овоме својевремено писале, а на недавни покушај да од ПУ у Шапцу званично сазнамо да ли се нешто у међувремену променило добили смо писани одговор – “Поштовани, нисмо у могућности да Вам доставимо тражене податке”, док нам је од Бироа МУП из Београда у телефонском разговору речено да ће “проблем бити решен, али за то тренутно нема новца”.

У лозничкој ПС  на ову тему нису могли да говоре, али неки од полицајаца су потврдили да је ситуација непромењена и да осумњичене возе до суседних полицијских станица које имају услове да их задрже у својим објектима. Ако осумњиченог коме је одређено задржавање треба да одвезу до Шапца, онда га прво пребаце до тог града, па се врате празни, када треба да се појави пред надлежним правосудним органима, поново иду по њега. Тако најмање четири пута пређу релацију Лозница-Шабац, односно четири пута по 56 километара, при чему осим трошкова за гориво станица, која иначе, кубури са возним парком, остаје у том периоду и без два полицајца који возе осумњиченог.

У одговору ПУ Шабац који смо добили пре тачно четири године наведено је да се према препоруци Заштитника грађана просторија за задржавање у ПС у Лозници од првог септембра 2013. године не користи за задржавање осумњичених лица. О стању просторија у више наврата је обавештена Дирекција полиције и Управа полиције у Београду, достављен је и допис Министарству унутрашњих послова, Сектору финансија, људских ресурса и заједничких послова, Управи за заједничке послове. Тражен је новац за реновирање и уређење просторија, не само у Лозници, него и у осталим полицијским станицама у саставу ПУ у Шапцу, али до данашњег дана у Лозници нису почели радови. Тада је саопштено да се просторија за задржавање налази у приземљу зграде полиције. Просторија за задржавање је мала, има нешто мање од пет квадратних метара, руинирана, зидови нису окречени, хигијена је лоша. Није омогућен доток свежег ваздуха у довољној мери као ни природне светлости. Лежај чини бетонска клупа која је опремљена душецима и ћебадима. Грејно тело постоји у просторији, али не и мокри чвор и аларм. У функцији је инсталирани видео- надзор, али је лоше резолуције и не покрива углове целе просторије. У лозничкој полицији нису могли да коментаришу овај проблем који им евидентно отежава рад јер се некада деси да у истом дану по два пута морају да “таксирају” осумњичене до суседних полицијских станица,

Иначе, зграда ПС у Лозници је најстарија у граду. Сазидана је у последњој деценији 19. века и коришћена је као зграда општине, суда, и немачког затвора током Другог светског рата. После је овде усељена полиција, иако зграда није наменски рађена за њене потребе и ту је већ деценијама. Зграда је, иначе, под заштитом Завода за заштиту споменика културе из Ваљева. – Т.М.С


Служба за информисање ССП

Одмаралишта на добош, па радници на улицу!?

Када смо пре око годину дана водили битку са послодавцем око одобравања коришћења наших објеката на рате путем административне забране, веровали смо у успех, али не и у то да ће он тако кратко трајати! Видели смо одсуство добре воље и незаинтересованост, али нисмо знали да  моћници МУП имају друге планове и друге интересе!

Њих интереси запослених апсолутно не занимају!!!

Ни интереси корисника тих одмаралишта, а камоли запослених у њима. Не занима њих судбина радника у Нарцису и Променади, њих интересује профит! Па да ли је то величанство профит једино мерило у овој нашој Србији? Прокламоване уштеде постају матрица око које се све врти и због које се све заборавља. И поштовање закона и колективних уговора остају по страни, радна и људска права се безочно газе!  Докле???

Зашто МУП продаје породичну сребрнину? Распродају оно што су генерације пре њих градиле и чувале! Ко се олако одриче и објеката и људи? И то оних атрактивних. Како то да објекат на Гочу, који је сигурно мање посећен, није на продају? Можда зато што плац и објекат нису атрактивни за купца? Можда, унапред одређеног, изабраног!?

Тврдња како ти објекти не послују рентабилно, можда и стоји, али намена радничких одмаралишта свакако и није стварање профита за послодавца већ омогућавање пристојног одмора обичном смртнику!

Уосталом, наше министарство није познато као штедљиво, напротив. МУП је само прошле године потрошио више од милијарду динара за плаћање извршних пресуда. Које, узгред буди речено, нису плаћане добровољно већ уз извршне налоге и додатне трошкове од по 100.000 динара по свакој пресуди! Треба ли подсећати да МУП баца паре школујући академце за биро за незапослене? Уместо у службу након дипломирања, ти момци и девојке иду на биро и у приватне фирме! Новац расипају на сваком кораку и онда ми треба да поверујемо како им је прорадио инстикт штедње и рационалности, и то баш код наших одмаралишта!?

Господо, дошли сте у МУП вољом народа, народ вам је својим гласовима дао право да управљате министарством и то право вам нико не спори, али вам ми запослени нисмо дали право да отуђујете нашу имовину. Ви ћете, колико већ сутра можда отићи из МУП-а, а ми смо ти који остајемо деценијама! Нама та одмаралишта требају! Ионако бедну плату сте нам самњили и великој већини запослених, регресиране цене у нашим одмаралиштима су једине прихватљиве. А немали је број нас којима су чак и те цене превисоке! Мислите о томе мало, не само о томе коме наместити посао! Будите мало добри и својим подређенима не само тајкунима!

ССП је дошао у посед документа којим министар др Небојша Стефановић нуди „враћање“ наших одмаралишта Републичкој дирекцији за имовину и у којем се наводи да су стручне службе МУП извршиле анализу пословања угоститељских објеката Одељења за исхрану и смештај и утврдиле да наше министарство више нема потребу за коришћењем хотела „Нарцис“ и „Променада“.

На питања која смо овим поводом упутили највишим руководиоцима министарства добили смо слегање раменима и одбијање разговора уз образложење да не знају о чему се ради! Таквим одговором нити смо задовољни, нити смо им поверовали. Настављамо да истражујемо ову тему и наставак, са пикантнијим детаљима, тек следи!

Odmaralista 003cut900

Служба за информисање ССП