Skip to main content

ДЕСЕТИ МЕСЕЧНИ САСТАНАК У КАБИНЕТУ


Београд, 10.10.2017. године, – Одржан је десети редован месечни састанак делегације Синдиката српске полиције коју је предводио председник Лазар Ранитовић и Радне групе Министарства унутрашњих послова за сарадњу са синдикатима којом је у одсуству председавајуће руководио заменик председника, господин Слободан Малешић.

С обзиром да смо, као и увек, припремили велики број тема са нерешеним проблемима запослених, одмах се приступило раду који је потрајао око сат и по.

Теме о којима смо разговарали:

Питања са прошлих састанака:

  • Потписивање Споразума договореног уз посредовање Републичке агенције за мирно решавање радних спорова.

Министарство је става да је све договорено прихватљиво, да води до прецизирања тумачења колективних уговора и до унапређења радних права запослених, али је проблем што би такав Споразум, након потписивања од стране министра, аутоматски требао да постане саставни део Посебног колективног уговора, који би морали да потпишу и председници репрезентативних синдиката који се до сада нису одазивали. Наравно, ништа ново од њих, али смо издејствовали да од стране МУП буде послата инструктивна депеша на терен, која ће садржавати све што је договорено са Синдикатом српске полиције и представницом РАМРРС.

  • Помоћ при запошљавању ћерке покојног командира у Великој Плани.

Добијено је уверавање да је поступак разматрања могућности и изналажења решења отпочео. То је и у складу са предвиђеним изменама Закона о полицији, где ће послодавац бити у обавези запошљавања неког од чланова породице погинулих колега. 

  • Из Сектора за ванредне ситуације нисмо добили повратне информације у вези са предложеним Споразумом о вансудском поравнању нити резултате обећане анализле у ОВС које смо експлицитно навели.

Заказан је хитан посебан састанак са начелником СВС Предрагом Марићем, који ће водити државни секретар Дијана Хркаловић, већ за четвртак 12. октобар.

  • Евидентирање +12-часовног радног времена у Интерветним јединицама полиције, конкретно у ПУ Врање и ПУ Сремска Митровица, који су упућени на испомоћ у Прешево, односно Шид. Договорено је да ће господин Малешић разговарати са начелником Управе полиције Зораном Алимпићем да се то питање реши и уједначи пракса са осталим полицијским управама.

Господин Малешић је тражио комплетан списак конкретних Полицијских управа у којима се одредбе о прековременом раду не поштују како би се он лично позабавио тим проблемом. Навели смо следеће управе: Суботица, Нови Сад, Ниш и Врање. Очекујемо хитно исправљање пропуста надлежних, а наставићемо да пратимо стање на терену и реаговати у складу са тим.

Питања достављена за данашњи састанак:

  1. Повећање плате и једнократна помоћ запосленима у МУП

Имали смо прилике да чујемо у медијима изјаве, како председника и премијерке, тако и министра, да ће припадницима МУП бити увећана зарада у висини од 10%. Када ће уследити предвиђено повећање зараде и да ли ће свим запосленима бити једнако увећање? Такође, министар је најавио опредељивање једнократне помоћи запосленима, те нас занима да ли постоје пројекције колики износ би то могао бити, када би уследила исплата и да ли би сви запослени у МУП добили?

Министарство за сада не располаже прецизним и апсолутно поузданим информацијама са којима би смело да изађе у јавност, али очекује такве информације до краја недеље. С тим, што се наглашава да ће увећања плате сигурно бити, уз непознаницу тачног износа увећања.

  1. Дневнице запослених у МУП

Висина дневнице запослених у МУП обрачунава се на основу Уредбе о накнади трошкова и отпремнини државних службеника и намештеника, припадници Војске Србије изузети су и њима је дневница износила 800 динара да би недавно на предлог министра одбране била повећана на износ од 1.100 динара. Припадницима МУП износ дневнице и даље је 150 динара уз изузетак одређених територија и одређених врста послова. Да ли је планирано и када може да уследи усклађивање по узору на ВС, односно да ли се планира повећање дневница за полицијске службенике у неко догледно време?

Добијен је одговор да су ти износи војних дневница аналогни нашим додацима за рад у подручјима са отежаним условима и да се не ради о гоме да сви војници добијацу толике дневнице на својим ангажовањима. Ми сматрамо да то није тачно у потпуности и инсистирамо да се покуша добири увећање дневница за запослене у МУП, барем до тог износа од 1100 динара а да ћемо бити задовољни тек онда кад висина дневница буде враћена на некадашњих 2500 динара. (Сасвим случајно, али у складу са нашим захтевима, увече је премијерка Ана Брнабић изјавила да држава планира увећање износа дневница баш на ниво тих фамозних 1100 динара. То може да говори да, или присутни представници МУП у Радној групи нису били довољно информисани, или да нису били потпуно искрени према ССП).

  1. Солидарна помоћ

Ближи се крај године и време за исплату солидарне помоћи за 2017. годину. Комисија још није формирана. Када ће министар формирати Комисију и када ће отпочети са радом и обрадом захтева, као и када се може очекивати исплата?

Комисија је формирана и пре пар дана започела са радом. Прегледани су сви преостали захтеви из 2016. године и махом су позитивно решени. Прегледано је и око 810 захтева из ове године. Захтеви за помоћ за рођење детета обрађени су закључно са 30. септембром а износ одобрених помоћи је 47.220 динара, решења су у процесу израде а исплата ће уследити у наредних петнаест дана. Комисија наставља редован рад све до краја године.

  1. Материјално техничка средстава

Да ли ће у 2018. години бити набавке возила за Управу криминалистичке полиције, грађанских одела за припаднике УКП, као и возила и опреме за припаднике СВС? Сматрамо да то треба да буду приоритети код планирања буџета МУП за наредну годину. Криминалистичка техника и даље нема основна потрошна средства!

Нацрт буџета МУП је већ израђен према исказаним потребама сваке организационе јединице, вођено је рачуна о свему али ће коначно опредељивање средстава бити извршено тек након што Министарство финансија да последњу реч, односно одобри средства за потребе МУП (тај износ ће скоро сигурно бити умањен у односу на исказане потребе у нацрту буџета).

Што се криминалистичке технике тиче, уговор је потписан пре око месец и по дана. Испорука материјала креће ових дана у складу са роковима из самог уговора.

За Сектор за ванредне ситуације у току је спровођење поступка набавке 35 возила, а реализација се очекује средином наредне године.

  1. Увећање коефицијента плате за поједине категорије запослених

Започети пројекат Министарства унутрашњих послова и Министарства просвете под називом: „Основи безбедности деце“, донео је и нове послова полицијским службеницима који, поред редовних задатака, држе предавања по основним школама, те је потребно због додатног оптерећења увећати коефицијент зараде овим запосленима, што је јавно најавио министар.

Представници Радне групе се не слажу са нашим захтевом јер сматрају да тај процес мора бити организован у радно време те ту нема места „додатном оптерећењу“. Наравно да то није тако, да полицијском службенику свакако није у опису радног места дужност држања предавања ученицима основних школа и да то представља додатно опторећење, поготово што је, упркос замисли, у пракси ту наставу немогуће организовати тако да се уклопи у редовно радно време. Нисмо задовољни одговором и наставићемо да инсистирано на изналажењу решења за овај проблем.

  1. Грубо кршење права запослених у Полицијској станици за безбедност на железници Ниш

Од стране командира и заменика командира наведене станице, перманентно се крше одредбе ПКУ за полицијске службенике као и наредба директора полиције издата писаним путем кроз депешу 03 број 253/15 од дана 11.6.2015. године, која се односи на сачињавање распореда рада 48 часова унапред. Даље, неправилна примена одредби које се односе на плаћено одсуство поводом добровољног давања крви, вођења станичних евиденција у погледу радних сати где се полицијским службеницима проузрокује материјална штета. Синдикат српске полиције дописом број: 3844-01/17 од 20.9.2017. године обратио се начелнику ПУ Ниш кога је упознао са предметним кршењем наведених права запослених и предлогом за покретање дисциплинског поступка против командира и заменика командира ПСБЖ Ниш, како до данашњег дана није престало са кршењем права запослених нити су против одговорних предузете мере обраћамо се Вама како би извршили провере и наложили да се поступање доведе под окриље позитивноправних прописа а да се одговорни санкционишу.

У Полицијску управу у Нишу биће послата контрола из Управе полиције која ће након утврђеног стања предузети све потребне мере – издачће одговарајуће инструкције али ће и санкционисати пропусте одговорних лица.

  1. Планови у оквиру СВС

Међу запосленима долазе опречне (дез)информације које се тичу СВС, односно да ли ће остати при МУП или ће прећи у надлежност Министарства одбране или постати засебна Дирекција при Влади Р. Србије?

Шта ће бити са Оперативним центрима ( раније Центри за обавештавање) и какав ће статус имати запослени у њима (тренутан ОСЛ)?

Шта ће бити са оперативним центрима ван седишта одељења. Нпр. Одељење за ВС у Ужицу има 2 (два) оперативна центра. Један се налази у Ужицу у седишту Одељења, а други у Бајиној Башти. Има неколико таквих ОЦ ван седишта на територији Р. Србије. Ако се укидају, каква је судбина запослених у њима? Исто за Цивилну заштиту (ЦЗ) и за запослене на тим пословима. Шта се планира са ЦЗ и какав ће статус запослени у ЦЗ имати (тренутно ОСЛ)?

Незванично долазе разне (дез)информације, од тога да се спајају неке управе при СВС, неке гасе, па до тога, да се озбиљно разматра могућност враћање послова ЦЗ и Оперативних центара у Министарство одбране.Такође, незванично стижу (дез)информације да ће запослени изгубити статус овлашћених слжбених лица, и да ће добити статус државних службеника и намештеника, а самим тим и поприлично мање плате.  Ако је то тачно, када се планира, да ли ће бити неко изузет од губљења статуса и да ли ће запослени задржати постојеће бенефите (бенефицирани радни стаж, значку, додатак на ОСЛ)?

Сектор за ванредне ситуације дефинитивно остаје у саставу МУП, то питање је решено и стављено ад акта. Сви постојећи Оперативни центри ће опстати а запослени ће задржати статусе, неће бити умањења права. Детаљније о наведеном ћемо разговарати на састанку у четвртак.

  1. Приправност старешина у Полицијској управи Нови Сад

И после додатних објашњења у вези са плановима одређивања приправности у тој управи и даље никоме од старешина униформисаног састава полиције не бива одређен статус приправности, мада запослени и даље бивају свакодневно позивани из разно-разних потреба. Покушај да се проблем превазиђе, простим овлашењем вођама смена да одређују задржавања је неуспео и неделетворан, јер старешине не раде само задржавања већ још пуно пратећих послова. Да ли је решење да старешине погасе телефоне и оглуше се о позиве за помоћ својим запосленима!? Ми сматрамо да то није прави начин, али такође није нормално ни да се статус приправности асолутно укине и када потребе тако нешто изискују. Сматрамо то дискриминацијом старешина у односу на друге категорије запослених. Наглашавамо и да такав проблем не постоји у већини других Полицијских управа.

Господин Малешић је предложио да наредне седмице буде организован посебан састанак у Дирекцији полиције на којем би учествовао начелник ПУ Нови Сад са сарадницима и делегација Синдиката српске полиције, како би био превазићене несугласице и тренутна слаба сарадња на том нивоу.

  1. Дописи без одговора у Полицијској управи Нови сад

Начелнику ПУ Нови Сад упућено је два дописа од стране нашег активисте, председнице ССП РЦ Нови Сад Ане Томашевић, и то 11. и 18. септембра, на које нисмо добили апослутно никакав одговор осим ћутања. Оба дописа Вам достављамо у прилогу овог акта а овде Вам укратко објашњавамо проблеме:

– У првом допису, послатом једанаестог септембра, указујемо на неправилан обрачун радних сати полицијским службеницима те управе који на послу проведу дуже од 12 радних часова чиме радна права запослених бивају грубо нарушена уз кршење неколико прописа који регулишу ту материју. Према прилично поузданим информација којима располажемо Одељење полиције ПУ НС и даље је на становишту да неће потписивати налоге за прековремен сате те ћемо бити принуђени да људима омогућимо правног заступника и могућност да своја права остваре судским путем. Руководиоци не пишу налоге по усменом наређењу, јер нико не жели да их потпише, те из страха ћуте и чекају написмено тумачење да би поступили другачије, т.ј. по закону.

Овај проблем ће бити решаван на предстојећем састанку руководтсва ПУ Нови Сад и делегације нашег синдиката као и у оквиру раније постављених тема (више о томе погледајте на почетку овог извештаја).

–  У допису послатом осаманестог септембра указујемо на катастрофално лоше, повремено и опасне по живот, услове рада Одељења саобраћајне полиције у ПУ Нови Сад. Мада је поменуто стање мање-више непромењено већ дуже време и проблем је општепознат, нама никакв одговор није стигао. Стога Сектору за материјално-финансијске послове постављамо питање да ли им се неко из те управе икада обраћао по овом питању? Ако јесте, да ли је и за када планирана санација објекта, односно када можемо очекивати одобравање средстава за ту намену? Уколико се пак нико није обраћао по овом питању, молимо Вас да пошаљете контролу и проверите наше наводе у допису из прилога.

Средства за решавање овог проблема су одобрена, тендер завршен, извођач изабран. Први мајстори улазе у посао већ у четвртак 12. октобра. Надамо се да ће проблем заиста бити дефинитивно решен, а радови обимни и свеобухватни, да неће све бити сведено само на „замазивање и запушавање рупа“.

     10. Проблеми у Управи граничне полиције

За четвртак 12. октобар заказан је посебан састанак са делегацијом УГП јер теме предвиђене за разговор својим обимом и комплексношћу знатно превазилазе овај данашњи састанак.

Служба за информисање ССП
Миле Лазаревић