Skip to main content

ВАЖНО – ХИТНО! За запослене на АП КиМ!


nova znacka MUPУредба Владе Републике Србије о  условима за остваривање права на посебну пензију запослених у Министарству унутрашњих послова на територији АП Косово и Метохија, која је објављена у „Сл. гласнику РС“, бр. 115/2013 од 26. децембра 2013. год. је незаконита – јер је њеним доношењем Влада прекорачила границе својих овлашћења, будући да се питање остваривања права на пензију може уређивати само законом.

У том смислу Синдикат српске полиције подноси иницијативу Уставном суду Републике Србије за оцену законитости предметне Уредбе, како би се предупредиле негативне последице њене примене у делу решавања радно-правног статуса полицијских службеника којима је место рада на АП КиМ.

Решење о престанку радног односа полицијским службеницима са 31.12.2013. године је незаконито, јер је донето противно одредбама позитивних законских прописа.

У циљу заштите својих права полицијски службеници треба да поднесу жалбе Жалбеној Комисији у року од 8 дана од дана добијања решења, како би на тај начин предупредили наступање коначности решења о престанку радног односа, а у поступку по жалби издејствовали поништавање ових решења.

Свака другачија одлука Жалбене Комисије не би била правно утемељена, већ би била типичан пример политичке одлуке.

Додатни разлог за улагање жалбе представља и потреба да се на тај начин обезбеди формално-правна могућност да се (за случај да одлука по жалби буде неповољна, односно, да Жалбена Комисија потврди првостепено решење о престанку радног односа) може поднети тужба Управном суду у Управном спору – а у овој судској процедури свакако мора доћи до пуног изражаја начело законитости.

Посебно указујемо да полицијски службеници никако не потписују захтев за признавање права на пензију – јер ако то ураде, практично себе лишавају могућности да у редовном поступку заштите своја права по основу рада.

Синдикат српске полиције препоручује колегама који раде на АП КиМ, на које се односи поменута Уредба, а који осећају здравствене проблеме да под хитно посете лекара у циљу остваривања права на лечење.

Сваки запослени који је уплашен због губитка посла, осећа повишену нервозу, има поремећај сна, депресиван је и безвољан, има суицидалне намере или осећа безвољност за живот да одмах затражи лекарску помоћ и искористи право на боловање!

Према Међународној класификацији болести, изабрани лекар ће утврдити о ком поремећају или болести се ради и на основу тога је у обавези да запосленом који је под стресом услед губитка посла отвори боловање.

Лекарима напомените за шифре: З-56.2 – Страх од губитка посла, Ф-40.0 – Акутна реакција на стрес, Ф-40.1 Стресни поремећај после трауме

За време привремене спречености за рад (боловање) не примати и не потписивати никаква документа од посодавца, не одазивати се на разговоре или не улазити у било коју радњу која је везана за посао или поменуту Уредбу. Пратити даља упутства лекара, користите редовну терапију, одазивајте се лекарским контролама, пратите упутстства правних заступника и синдиката.

НИКАКО НЕ потписујте овај захтев !
НИКАКО НЕ потписујте овај захтев !
РЕШЕЊЕ МУП-а
ИЗГЛЕД РЕШЕЊА МУП-а

На основу члана 42. став 1. Закона о Влади („Службени гласник РС”, бр. 55/05, 71/05 – исправка, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 – УС и 72/12),

                           Влада доноси

 У Р Е Д Б У

О УСЛОВИМА ЗА ОСТВАРИВАЊЕ ПРАВА НА ПОСЕБНУ ПЕНЗИЈУ ЗАПОСЛЕНИХ  У МИНИСТАРСТВУ УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА НА ТЕРИТОРИЈИ АП КОСОВО И МЕТОХИЈА

I. УВОДНА ОДРЕДБА

Члан 1.

                         Овом уредбом уређују се услови  за оствaривање права на посебну пензију и права на здравствено осигурање запослених у Министарству унутрашњих послова чије је место рада на територији АП Косово и Метохија, а којима услед организационих промена престане радни однос 31. децембра 2013. године и који наставе да живе на територији АП Косово и Метохија.

 

II.  УСЛОВИ ЗА ОСТВАРИВАЊЕ ПРАВА

 

1. Право на посебну  пензију

 Услови за остваривање права на посебну  пензију

Члан 2.

                        Запослени у Министарству унутрашњих послова чије је место рада на територији АП Косово и Метохија, а коме услед организационих промена престане радни однос у том министарству 31. децембра 2013. године може остварити право на посебну  пензију (у даљем тексту: пензија).

                        Списак запослених који садржи податке неопходне за утврђивање права из става 1. овог члана, Министарство унутрашњих послова доставља Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање.

 Утврђивање висине пензије

Члан 3.

                         Пензија се утврђује у износу од 60% просечне месечне плате коју је запослени у инистарству унутрашњих послова из члана 2. овог закона остварио у 2013. години.

                        Запосленом из става 1. овог члана који је навршио преко 20 година ефективног стажа осигурања у Министарству унутрашњих послова, износ пензије из става 1. овог члана увећава се за 2% за сваку навршену годину ефективног стажа осигурања.

 

Усклађивање пензије

Члан 4.

                        Пензија из члана 3. ове уредбе се усклађује на начин предвиђен за усклађивање пензије према прописима о буџетском систему и пензијском и инвалидском осигурању.

 

Поступак за остваривање права на пензију

Члан 5.

                                                 Поступак за остваривање права на пензију покреће се на основу захтева који се подноси Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање – Филијала за град Београд.

                        Право на пензију обезбеђује се у поступку предвиђеном законом којим је уређен општи управни поступак.

                        Право на пензију је лично право  и не може се преносити на друго лице.

 

Утврђивање и исплата права на пензију

Члан 6.

                         Пензија се утврђује у месечном износу, а исплаћује је Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање, уназад за претходни месец.

 

Престанак права на пензију

Члан 7.

                         Кориснику из члана 2. ове уредбе, право на пензију престаје у случају:

                        – да престане да живи на територији АП Косово и Метохија, односно ако пријави пребивалиште изван територије АП Косово и Метохија;

                        – да стекне својство осигураника у складу са прописима о пензијском и инвалидском осигурању у Републици Србији ван територије АП Косово и Метохија;

                        – да оствари право на старосну, инвалидску или породичну пензију у складу са прописима о пензијском и инвалидском осигурању;

                        – смрти.

                        Испуњеност услова из става 1. овог члана проверава Министарство унутрашњих послова, односно Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање, у складу са својим надлежностима.

Финансирање

Члан 8.

                         Средства за исплату пензије из члана 3. ове уредбе обезбеђују се у буџету Републике Србије.

 2. Здравствено осигурање

Члан 9.

 

Корисник из члана 2. ове уредбе остварује права из обавезног здравственог осигурања као и корисници који су право на пензију остварили у складу са прописима о пензијском и инвалидском осигурању.

 III. ЗАВРШНА ОДРЕДБА

 

Члан 10.

                         Ова уредба ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.

 

05 Број: 110-11250/2013

У Београду, 25. децембра 2013. године

В Л А Д А
ПРЕДСЕДНИК
Ивица Дачић


СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ