Због кршења Закона о безбедности и здрављу на раду ССП поднео пријаву тужилаштву!
ПРВОМ ОСНОВНОМ ЈАВНОМ ТУЖИЛАШТВУ У БЕОГРАДУ
Пропустом одговорних лица у Министарству унутрашњих послова, да буду предузете потребне мере на решавању проблема са водом за пиће коју користе полицијски службеници Граничне полиције учињен је читав низ директних кршења одредаба Закона о безбедности и здрављу на раду (Сл. гласник РС број 101/05), а тиме и кривично дело “непредузимање мера заштите на раду“ из члана 169. став 1. Кривичног законика Републике Србије.
Сматрајући да у конкретном случају има елемената кривичног дела које се гони по службеној дужности, а на основу члана 223. став 1. ЗКП, Синдикат српске полиције подноси ову пријаву, са уверењем да ће Прво Основно јавно тужилаштво у Београду предузети потребне мере у циљу утврђивања свих битних чињеница, и евентуалног процесуирања одговорних лица.
Овај предмет (информација) достављен је Инспекторату за рад и Управи за безбедност и здравље на раду.
Молим Вас да нас писменим путем на адреси из меморандума благовремено обавестите о предузетим мерама и радњама.
С поштовањем,
Број: 58-01/13
Дана: 31.05.2013.год.
Председник СГ Београд
Драган Жебељан
Прилог пријаве и обимне приложене документације нећемо јавно обелодањивати с обзиром да је предато у надлежност тужилаштва!
– * –
Упућено Министарству рада, запошљавања и социјалне политике
Управа за безбедност и здравље на раду
Директорки Вери Божић-Трефалт
Инспекторат за рад
Директору Драгољубу Пеурачи
Поштована -и,
Заједнички састанак са Синдикатом српске полиције одржан 12.03.2013.године у просторијама Управе за безбедност и здравље на раду, где су присуствовали и представници Министарства унутрашњих послова није уродио плодом.
Закључци са састанка, наведени у белешци коју сте нам послали нису испоштовани као ни рок који смо заједнички прихватили. Крај априла месеца је одавно прошао а Синдикат српске полиције није чак ни усмено обавештен о резултатима или насталим проблемима.
С обзиром да је Закон о безбедности и здрављу на раду („Сл. Гласник РС“, бр.101/2005) ступио је на снагу пре седам година, када је почела његова примена у Србији а да,
- Акт о процена ризика за радна места у МУП није донет;
- Радници нису упознати са ризиком које доноси њихово радно место;
- У Министарству унутрашњих послова и њеним у организационим јединицама не постоје лица која су одређена за безбедност на раду;
- Министарство своје запослене не оспособљава за безбедан и здрав рад;
- Министарство не ангажује лиценцирана правна лица ради спровођења превентивних и периодичних прегледа и испитивања опреме за рад, као и превентивних и периодичних испитивања услова радне околине;
- Објекти и кабине на граничним прелазима су не условни за рад људи;
- Објекти на граници немају тоалете, топлу воду, пијаћу воду…“
С тим у вези, Синдикат српске полиције од Вас, по ХИТНОМ поступку, без одлагања захтева да у склопу своје надлежности и законске обавезе изврши Инспекцијски надзор у Министарству унутрашњих послова Републике Србије и предузму законске мере и санкције.
Такође, желимо да Вас обавестимо да је Синдикат упутио Пријаву Јавном тужилаштву у Београду у вези неисправне воде на граници са Хрватском, Босном и Херцеговином и Бугарској те очекујемо да тужилаштво у складу са својом недлежношћу испита случај.
С поштовањем,
Председник синдиката
Глишо Видовић