Skip to main content


Da li je Stiković žrtva loše psihološke prevencije u MUP?


Policijski inspektor Milovan Stiković, pomoćnik komandira u PS Stari Grad očita je žrtva loše organizacije psihološke podrške u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srbije.
Porodična tragedija koja je zadesila Milovana Stikovića, kada je u saobraćajnoj nesreći smrtno stradala njegova supruga Vesna, u situaciji kada je prinuđen da se stara o dva  maloletna deteta pod konstantnim pritiscima i stresom na radu, kao i unutrašnji psihički sukob između zakona i pravde u situaciji kada je bio primoran da iseli porodicu kolege Matića, u najvećoj meri mogla je da  doprinese  neprimereno agresivnom ponašanje prema građanima.

Smatramo da njegovo ponašanje ne može i ne sme biti opravdanje za učinjeno delo, niti ga opravdavamo, već objektivno sagledavamo uzrok učinjenog, s obzirom da je Stiković policajac bez mrlje u karijeri. Ovaj slučaj mora biti primer i apel da se nivo psihološke podrške u Ministarstvu dovede do zadovoljavajućeg nivoa, u protivnom možemo očekivati ovakve i slične probleme.
Svakodnevni lični i profesionalni problemi, loša materijalna situacija, loš odnos pretpostavljenih, razne nepravde i rastrzanost između pravde i prava, izuzetno loše utiču na psihološko stanje policajaca i dovode do ogromne akumulacije stresa koji se pretvara u agresivno ponašanje ili sucid.
U zavisnosti od tipa osobe, nivoa akumuliranog stresa, suočavamo se sa problemom da policijski službenici postaju agresivni prema porodici, kolegama, starešinama, građanima ili destruktivni prema sebi i to je ogroman problem za struku i čitavo društvo.
Sindikat srpske policije u više navrata obaveštavao je javnost o ogromnom broju suicida među policijom. Svake godine, desetak zaposlenih koji nose oružje izvrši suicid. Za proteklih deset godina, preko 130 zaposlenih u MUP oduzelo je sebi život.
Pitamo se, da li je poslodavac policijskom inspektoru Stikoviću pružio adekvatnu zdravstveno psihološku podršku? Da li je njegov nadređeni starešina i komandir PS Stari Grad dobro procenio psihološko stanje ovog čoveka kada ga je uputio da vodi i koordinira iseljenjem porodice Matić? Da li je neko iz MUP ovih dana ponudio ili pružio psihološku podršku Stikoviću i građanima koji su bili privedeni?
Sindikat srpske policije apeluje na ministra Ivicu Dačića i njegove saradnike da što pre usvoje Predlog strategije razvoja psihološke službe MUP koju vodi šef Odseka psihološke prevencije, psiholog, savetnik Mirjana Smiljković, kako bi se među zaposlenima sveli na minimum nabrojani problemi.

 Broj: 138i/012
Beograd, 16.11.2012. godine

 Portparol
Sindikata srpske policije
Dragan  Žebeljan

Činjenice:
Milovan Stiković je takođe bio žrtva Opštine Stari Grad koja ga je prinudnog iselila iz jedne vešernice sa Dorćola pre oko pet godina. Sa suprugom je tada ušao u kredit, kupili su stan u kome sada živi sa decom.
Letos je porodica Stikovi doživela tešku saobraćajnu nesreću u kojoj je poginula supruga policajca. Pri povratku sa svadbe, Milovan je zamolio suprugu Vesnu da vozi automobil s obzirom da je on pipo alkohol i nije želeo da reskira život svoje dece niti da krši saobraćajne propise. U toku vožnje njegova supruga je zaspala za volanom, poginula je. On i deca su ostali nepovređeni. Kolega kažu da je Vesna bila predivna.
Milovan sebi nije mogao da oprosti zbog toga što lično nije upravljao vozilom već je od supruge tražio da vozi, i dalje krivi sebe. Po pogibiji supruge sam se stara o dve maloletne ćerke. Kako je u kreditu za stan, ima i finansijske probleme. Policijska stanica nema komandira, kao pomoćnik komandira pod konstantnim je stresom.
Da li su ove činjenice dovoljne svakom čoveku da shvati u kakvom je mentalnom i psihičkom stanju policajac Stiković?   Da li mu je neko primetio njegove probleme i da li ga je uputio kod psihologa ili psihijatra? Na žalost, ne! Tek kada se desio problem i kada je Stiković dobio  „prekid filma“ i onako reagovao, uz teške posledice po građane, nadležni smenjuju načelnika PS Stari Grad jer nije reagovao na vreme,  odnosno zato što je uputio očigledno bolesnog čoveka na asistenciju.

 


SLIČNI TEKSTOVI