Skip to main content


Direktore, časno li je ponuditi ostavku?


milorad-veljovic-1350161030-218940Beograd, 03.12.2014.godine – Smene generala policije i visokih starešina iz vremena ministra Ivice Dačića, počele su smenom Dragiše Simića, načelnika Uprave saobraćajne policije i Miloša Perovića, načelnika Jedinice za zaštitu svedoka, juna 2014. godine.

Posle niza afera i medijskih prepucavanja koje su kulminirale ratom klanova u bezbednosnim strukturama Srbije, Aleksandar Vučić na konferenciji za štampu 20. juna 2014. godine objavio je da je smenio četvoricu generala, načelnika policijskih uprava iz Direkcije policije MUP!

Sa svojih funkcija smenjeni su Rodoljub Milović, načelnik Uprave kriminalističke policije, Mladen Kuribak, načelniku Uprave policije, Nenad Banović, načelniku Uprave granične policije i Zoran Tomašević, načelniku Uprave za obezbeđenje. Velika „metla“ je praktično „pomela“ pet ključnih ljudi u vrhu MUP, sem večitog direktora policije Milorada Veljovića.

Detalje jedne od najvećih čistki u vrhu srpske policije otkrio je premijer Aleksandar Vučić, na vanrednoj konferenciji za medije u zgradi Vlade. Sa njim su tada bili i ministar policije Nebojša Stefanović i direktor Milorad Veljović.

Obrazlažući svoju odluku, Aleksandar Vučić je istakao:  „Država je ovakvu odluku donela jer građani žele da imaju potpunu sigurnost kad vide policajca na ulici i neće da čitaju o političkim spletkama u policiji. Svi šefovi uprava u policiji biće promenjeni, a na njihovo mesto doći će privremeno njihovi zamenici“.

Odluka o smeni šefova uprava policije, kako je objasnio, rezultat je činjenice da su policijske službe počele da se bave same sobom, politikom i sve većim uticajem na medije.

– Odluka je doneta i zato što Srbijom neće vladati Darko Šarić, ali ni Ljubiša Buha Čume, koji je izvor svih medijskih informacija ovih dana o „zemunskom klanu“. Nikada više policija se neće baviti policijom, već svojim poslom. – Objasnio je tada premijer Vučić.

Mnogi od nas, policijskih službenika i zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova pitali smo se, kako je „seču generala“ preživeo general policije direktor Milorad Veljović, koji je odavno već trebao da bude penzionisan.

Spekuliše se da je Veljović zadržao svoje mesto na insistiranje i pritisak stranih obaveštajnih struktura. U javnosti se uz pomoć medija otvoreno govori o uticaju obeveštajaca Engleske, Nemačke, USA, Francuske, Hrvatske i Rusije. Odnosno da je general policije, Milorad Veljović miljenik jedne od tih obaveštajnih agencija.

Ne želeći da se bavimo spekulacijama i nagađanjima zašto „nova metla nije pomela i direktora Veljovića uz svoje potčinjene generale“ i dali na njegov opstanak utiču strane obaveštajne strukture ili neki politički ili ekonomski moćnici. Dovoljno je da analiziramo dešavanja i postupke državnog vrha i da se kao profesionalci zapitamo kako to da je utvrđena odgovornost svih ostalih sem sadašnjeg direktora Veljovića? Zar je moguće da je samo on „dobar policajac“ dok niko od njegovih bliskih saradnika, generala načelnika uprava nije dobar i nije preživeo „novu metlu“.

Biografija:

Direktor policije Milorad Veljović je rođen 1958. godine u mestu Svilanovo, opština Novi Pazar. Završio je Pravni fakultet 1983. godine. U Sekretarijatu unutrašnjih poslova u Kragujevcu počeo je da radi 1986. godine na poslovima suzbijanja kriminaliteta.

Na radno mesto načelnika Odeljenja za unapređenje operativnog postupanja i kontrolu zakonitosti u radu u Upravi kriminalističke policije MUP-a Republike Srbije raspoređen je 2000. godine.

Od sredine 2003. do februara 2005. godine radio je na mestu pomoćnika načelnika i načelnika Odeljenja u Službi generalnog inspektora Resora javne bezbednosti (RJB).

Zbog profesionalnog neslaganja u radu sa tadašnjim generalnim inspektorom Vladimirom Božovićem,  ministar Dragan Jočić izlazi Veljoviću u susret i premešta ga u Upravu kriminalističke policije.

Na predlog i molbu tadašnjeg savetnika ministra Dragana O. tadašnji ministar Dragan Jošić postavlja Milorada Veljovića na radno mesto načelnika Uprave kriminalističke policije MUP-a Republike Srbije , u maju 2005. godine.

Unapređen je u čin general-majora u martu 2006. godine.

Zbog dobrih rezultata rada, na predlog Dragana Jočića uz saglasnost Vojislava Koštunice, Vlada Republike Srbije postavila je na sednici od 15. juna 2006. godine general-majora Milorada Veljovića za direktora policije Ministarstva unutrašnjih poslova Vlade Srbije na čijem je čelu do danas.

Oženjen je i ima dvoje dece, sinove Stanka i Nemanju .

Više puta u predhodnih godina direktor Veljović nalazio se na meti medija u Srbiji koji su iznosili razne informacije o vezama sa tajkunima ili osumnjičenim licima. Poslednja od medijskih kampanji je i slučaj u kome mediji iznose povezanost Nemanje Veljovića sa firmom Farmakom u kojoj je radio a čiji je vlasnik uhapšeni Bogićević.

Informer-Veljovicev-sin-zar

Informer u tekstu pod naslovom „Veljovićev sin zaradio milione kod Bogićevića“ iznosi deo ugovora o radu uz navode da je Nemanja Veljović sa samo 20 godina, sa srednjom stručnom spremom, bez radnog iskustva zasnovao radni odnos kao ekspert, zarađujući milionske honorare. Direktor policije sve je to demantovao, kako navodi Informer.

Međutim, ako je sve ovo neistina koju plasiraju mediji, nameće se pitanje odakle para mlađanom Nemanji Veljoviću da na primer letuje na Tajlandu od februara do marta 2012. godine i finansira svoj boravak. Da li je to od tatine plate od 160.000 rsd ili od svoje plate koju je legalno zaradio u nekom „Farmakomu“, savetujući nekoga poput Bogićevića? Takođe, odakle para za skupe automobile? Da li mu je to neko poklonio ili su to automobili oduzeti u zapleni i dati MUP na korišćenje? Pa malo vozi tata a malo sin…

I ako poštijemo pravo na privatnost i pravo na rad svakog građana, u ovom slučaju osnovano možemo da sumnjamo na korupciju. Posebno kada znamo o kojim licima se radi i na kojim su funkcijama. Neophodno je utvrditi istinu, logično nameće se pitanje zašto je Bogićević zaposlio baš sina direktora policije, i kao je poznato da je Nemanja tada imao samo srednji stepen stručne spreme i da nije imao nikakvog iskustva u radu.

Na stranu sve ovo što iznose mediji, neophodno je istaknuti da je za vreme od osam godina mandata direktora Milorad Veljović izuzetan veliki broj suicida u policiji, da je kadovska politika uniformisanog sastava policije veoma loša, loša opremljenost, nepoštovanje zakona i uskraćivanje radničkih prava, progon aktivista i funkcionera SSP,  neomogućavanje premeštaja zainteresovanim policijskim službenicima i dr.

Po svemu sudeći, ugled i autoritet direktora policije u javnosti i među policijskim službenicima je ozbiljno narušen, što pisanjem štampe, što javnim pogovaranjem.

Pitanje je, kako će direktor policije Milorad Veljović postupiti, kao častan čovek ponuditi ostavku na funkciju i sačekati da se istraga završi, ili nastojati da ostane na tom mestu bez obzira na posledice po ugled službe i njega lično.

I još jednom da Vas pitamo gospodine direktore, kako preživeste „seču generala“ i kako Vas još nije pomela „nova metla“?

Služba za informisanje


SLIČNI TEKSTOVI