Skip to main content


dr Grabež: Bilo je prostora da se policajcu Stikoviću pruži podrška kolegi


Na saopštenje Sindikata srpske policije u kojoj smo izneli stav da je kolega Milosav Stiković žrtva nebrige pretpostavljenih reagovao je dr Mirko Grabež načelnik Odeljenja za zdravstvo i
psihološku prevenciju i potvrdio naš stav. „Mišljenja smo da je posle tragičnog događaja (gubitak supruge) bilo prostora da se pruži podrška kolegi, bilo da je on sam tražio, ili da su psihičke promene primećene od strane neposrednih rukovodioca ili radnih kolega.

U saopštenju Sindikata srpske policije, a u vezi suspendovanja policijskog inspektora Milosava Stikovića, pomoćnika komandira Policijske stanice Stari grad, se navodi da je imenovani žrtva ne pružanja lekarsko-psihološke podrške i nebrige pretpostavljenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova.


Navedena tvrdnja je izrečena na osnovu stručnog stava psihijatra koji je navodno dostavljen Sindikatu srpske policije, a u koju nismo imali uvid.

U vezi gore navedenog, imamo potrebu da podsetimo kako je organizovana i kako funkcioniše zdravstvena psihološka služba u Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Zdravstveno-psihološka služba u Ministarstvu unutrašnjih poslova je organizovana u sklopu Uprave za ljudske resurse, kao Odeljenje za zdravstvo i psihološku prevenciju sa dva Odseka, i to: Odsek za zdravstvenu prevenciju i Odsek za psihološku prevenciju.

Pored navedenog, u svim Policijskim upravama, specijalnim jedinicama (Žandarmerija, SAJ i PTJ) i Sektoru za vanredne situacije su sistematizovana radna mesta za lekare, psihologe, socijalne radnike i medicinske tehničare. Popunjenost navedenih radnih mesta po Policijskim upravama je nepotpuna, što se mora u najskorije vreme popraviti.

Navedena služba se bavi specifičnom zdravstvenom zaštitom koja obuhvata utvrđivanje zdravstvenog stanja kandidata i ispunjenost zdravstvenih uslova za Kurs za policajce i Policijsku akademiju, i praćenje zdravstvenog stanja policijskih službenika koji su zasnovali radni odnos u Ministarstvu.

Najčešće vrste lekarskih pregleda koji se obavljaju u sklopu specifične zdravstvene zaštite u Ministarstvu unutrašnjih poslova, a obavlja ih Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika MUP-a su:

  • svi kandidati za prijem u Ministarstvo unutrašnjih poslova se upućuju na prethodni lekarski pregled, i tom prilikom se donosi ocena o zdravstvenoj i psihološkoj sposobnosti kandidata za određeno radno mesto;
  • svaki kandidat za prijem na Kurs za policajce i upisa u Policijsku akademiju prolazi profesionalnu selekciju, u sklopu koje i psihološku. Po završenom školovanju zasnivaju radni odnos u Ministarstvu unutrašnjih poslova;
  • u toku rada u Ministarstvu policijski službenici u statusu UOSJ1 i OSL se upućuju na obavezne periodične lekarske preglede. Obim navedenog pregleda se planira na osnovu Pravilnika o prethodnim i periodičnim lekarskim pregledima. Napominjemo da je od 2009. godine, pa do 21.12. 2012. godine pregledano oko 19.000 policijskih službenika u navedenom statusu;
  • u slučaju da dođe do promene zdravstvenog stanja policijskih službenika između dva periodična lekarska pregleda, kao i pojave oboljenja pod šifrom „R“, policijski službenici se upućuju na vanredni lekarski pregled, koji je po strukturi i obimu pregleda ciljani, jer se pri pregledu cilja na određeno patološko stanje i donosi ocena o radnoj sposobnosti. Napominjemo da je i ova vrsta pregleda preventivni lekarski pregled kao i ostali (prethodni, periodični, sistematski …), iako nam se čini da se u praksi ova vrsta pregleda doživljava „kao kazna“, što se nikako ne bi smelo tako tumačiti. Policijskim službenicima kojima je otvoreno bolovanje po šifri „F“ iz preventivnih razloga se oduzima naoružanje, a po završetku bolovanja se upućuju na vanredni – ciljani lekarski pregled. Ocena radne sposobnosti po navedenim šiframa je privremenog karaktera i ima formu predloga koji je obavezan za poslodavca.

U sklopu brige za mentalno zdravlje pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, nastavljena je realizacija Projekta „Podrška kolege“, jer smatramo da Projekat treba da zaživi u svim organizacionim jedinicama Ministarstva, kako bi obučene i odabrane kolege mogle prvi reagovati u stresnim situacijama, a u smislu prevencije uticaja stresa na pojedince.

U Ministarstvu unutrašnjih poslova u toku je sprovođenje Projekta „Menadžment u ljudskim resursima“ i po čijoj realizaciji bi usledila organizaciona reforma. U sklopu iste u Odeljenju za zdravstvo i psihološku prevenciju je napravljen predlog „Strategija razvoja zdravstveno-psihološke službe u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srbije”, sa kojom je upoznat pomoćnik ministra – načelnik Sektora finansija, ljudskih resursa i zajedničkih poslova i koji je prosleđen Kabinetu ministra na upoznavanje i odobrenje.

Gore navedene aktivnosti zdravstveno-psihološke zaštite u Ministarstvu unutrašnjih poslova obavlja 43 lekara, 25 psihologa, 5 socijalnih radnika i 40 medicinskih tehničara.

Napominjemo da su u toku pripreme za izradu Akta o proceni rizika na osnovu kojih će biti određena radna mesta sa povećanim rizikom za zdravlje, te zdravstveni uslovu koje će kandidat morati ispunjavati prilikom zaposlenja na ta radna mesta, kao i vremenski intervali za periodične lekarske preglede.

U konkretnom slučaju navodimo da je Stiković Milovan bio na periodičnom lekarskom pregledu 14.12.2010. godine, i tom prilikom donešena ocena da je sposoban za rad na poslovima policijskog službenika u statusu UOSL.

Mišljenja smo da je posle tragičnog događaja (gubitak supruge) bilo prostora da se pruži podrška kolegi, bilo da je on sam tražio, ili da su psihičke promene primećene od strane neposrednih rukovodioca ili radnih kolega.

U Policijskoj upravi za grad Beograd u kojoj imenovani radi, zaposlena su dva lekara, psiholog, socijalni radnik i medicinski tehničar.

Načelnik Odeljenja
za zdravstvo i
psihološku prevenciju
dr Mirko Grabež

Povezana vest: Milosav Stiković žrtva nebrige pretpostavljenih!


SLIČNI TEKSTOVI