Skip to main content


Glišo Vidović: Pokušaj rušenja sindikalizma u MUP-u?!


Glišo Vidović
Glišo Vidović

Sindikat srpske policije (SSP) se najoštrije protivi izjavama pojedinih visokih političara i državnih funkcionera, kojima se, preko sredstava javnog informisanja, u negativnom svetlu predstavlja sindikalni pokret u Ministarstvu unutrašnjih poslova uopšte. Plasiranjem paušalnih informacija o navodno nesrazmerno velikom broju sindikalnih aktivista u Ministarstvu, koji, „oslobođeni“ svojih redovnih radnih aktivnosti, primaju visoke plate od države, pri čemu se ne pravi nikakva razlika među postojećim sindikatima u Ministarstvu, u svekolikoj javnosti ali i među pripadnicima Ministarstva stvara se odijum prema svim sindikalnim aktivistima u Ministarstvu. Poražavajuća je činjenica da takve izjave dolaze od onih ličnosti koje bi po svojoj funkciji trebalo da raspolažu preciznim podacima i koji, kao takvi, ne bi smeli da u javnost iznose polu-informacije ili dezinformacije.

Ne sporeći mogućnost da u delovanju pojedinih sindikata u Ministarstvu ima teških zloupotreba, pa i na ovom planu, SSP je zarad sopstvenih članova i zarad javnosti, dužan da iznese svoje duboko neslaganje sa iznošenjem u javnost neproverenih ili nedovoljno utvrđenih podataka i licitiranjem broja sindikalnih aktivista koji ostvaruju pravo na „plaćenu funkciju“. Neozbiljno deluju tvrdnje koje dolaze od ljudi koji bi, po svojim godinama i po svojoj funkciji, trebalo da budu veoma ozbiljni, da se u takvom položaju nalazi, prema jednima 750 sindikalnih aktivista, dok drugi navode brojku veću od 1100 aktivista, da u pojedinim tzv. malim sindikatima sa članstvom od 1000 policijskih službenika oko 200 aktivista ostvaruje pomenuto pravo.

Podsećamo sve one koji se ovih dana na ovakav način bave ovom temom da ni Zakon o radu ni do sada važeći PKU nisu dozvoljavale takve mogućnosti, pa i ako je bilo ikakvih zloupotreba na tom planu, odgovornost za to snose ili barem treba da je podele, oni rukovodioci u Ministarstvu koji su te zloupotrebe svesno omogućili. Odgovornost u svakom slučaju treba da ima svoje ime i prezime, funkciju, ma o kome se radilo.

Sindikat srpske policije se ni na koji način nije prepoznao u navedenim izjavama, ali bi naše ćutanje moglo biti protumačeno kao naše odobravanje svega izrečenog i potvrda da i naši sindikalni aktivisti zloupotrebljavaju Zakon o radu i PKU u cilju sticanja privilegija. Ne treba, pri tome, podsećati da je poslovanje SSP u više navrata bilo pod lupom kontrole Službe unutrašnje kontrole i Tužilaštva i da nisu pronađene nikakve nepravilnosti.

S obzirom na navedeno, a kako u pomenutim izjavama nije konkretno precizirano na koje se sindikate u Ministarstvu misli kada se govori o pomenutim zloupotrebama, SSP ne može a da ovakve izjave ne shvati kao pokušaj stigmatizacije sindikalnog pokreta uopšte u Ministarstvu, koji su, u tom kontekstu, upereni i direktno protiv SSP, a sve sa ciljem da se, stvaranjem negativne slike u javnosti, minimizira ili neutrališe uticaj sindikata na kreiranje novog Zakona o radu i potpisivanje novog Posebnog kolektivnog ugovora za policijske službenike.

Uvereni smo da bi umesto „prozivanja“ sindikata na ovakav neprimeren način bilo mnogo celishodnije da pomenuti političari i funkcioneri pokažu svoju dobronamernost tako što će u javnost izaći sa preciznim brojkama, nazivima sindikata i imenima aktivista koji su na ovakav način sebi obezbeđivali privilegije. Time bi se izbeglo neprimereno uopštavanje i skinula ljaga sa pojedinih sindikata i sindikalnog pokreta uopšte.

Predsednik SSP
Glišo Vidović

 

 


SLIČNI TEKSTOVI