Skip to main content


Herojski činovi policajaca se ocenjuju dvojkom!?


U  Ministarstvu unutrašnjih poslova ovih dana je u toku sprovođenje godišnjeg ocenjivanje zaposlenih. Ocenjivanje se vrši na predlog neposrednih starešina kao što je to slučaj bio i ranije, a ono što je novo, sada dobijena ocena ima znatno veći uticaj, jer karijerno napredovanje zaposlenog u velikom stepenu zavisi od iste. Upravo to i jeste razlog da se ovog puta pristupi što realnijem i poštenijem ocenjivanju, odnosno rukovođenje jasnim kriterijumima prilikom donošenja odluke o oceni. Ne sme biti ponovljena stara, svima dobro poznata praksa da starešine svojim „miljenicima“ dele dobre ocene i šakom i kapom, a da skromni i tihi, ali dobri radnici, budu negde u zapećku, sa osrednjim i lošim ocenama, a da nikome nije jasno zašto je to tako.

Nažalost, pojedine starešine, koje su srećom u manjini, nisu ispoštovale struku, nisu, prema našem sudu, dobro izvagali i odredili ocene policijskim službenicima u svojim organizacionim jedinicama.

Kao primer takve prakse, navešćemo slučaj koji je skrenuo pažnju na nerealno ocenjivanje zaposlenih, to je slučaj iz Vršca gde je naš kolega i član Dalibor Vukić ocenjen ocenom „dovoljan – 2“. Komandir Saobraćajne policijske ispostave Vršac ga je ocenio ukupnom ocenom 2.40 mada kolega Vukić nije imao nikakve ozbiljne prestupe u 2015. godini, niti je disciplinski kažnjavan, imao je prosečne rezultate rada na godišnjem nivou, bio je čak i nagrađivan uvećanjem na platu, i protiv njega nije bilo ikakvih pritužbi ili kakvih drugih predstavki od strane građana.

Reklo bi se, prosečni rezultati, prosečna i ocena, mogla je biti i trojka, ali… Ono što je komandir svakako prevideo jeste podvig koji je svojevremeno izveo upravo kolega Vukić. Komandir bi trebalo da posebno ceni podizanje ugleda policije u javnosti. Ovaj čovek, kolega Dalibor Vukić, svojim postupanjem je itekako uticao na popravljanje imidža policije, tako što su o njemu u 2015. godini pisali mediji pod naslovom „Heroj van dužnosti: Mladić vitlao nožem u domu zdravlja, uhapsio ga policajac koji je došao na terapiju“.

Da se podsetimo, kolega je došao na sam kraj radnog vremena u Domu zdravlja Vršac, da bi primio terapiju jer je trpeo jake bolove. Po prijavi građana koji  su mu prišli i ukazali na to da jedno lice preti nožem u čekaonici Doma zdravlja u Vršcu, kolega je bez oklevanja, iako u bolovima, izašao iz ordinacije prišao licu i razoružao ga.

Danas, kada imamo učestale napade na radnike zdravstvenih ustanova, koji su se završavali čak i tragičnim ishodom,  kada ministar unutrašnjih poslova dr Nebojša Stefanović najavljuje prisustvo policajaca u istim ustanovama, na delu je tolerisanje starešina koji procenjuju  da se ovakvi, i slični postupci policajaca kategorišu jedva prolaznom ocenom.

Kakva poruka, preko ovakvih rukovodilaca u MUP, stiže do zaposlenih ali i do građana i celokupne javnosti, ostaje nam da sami zaključimo. Postavlja se pitanje da li ministar podržava praksu svojih podređenih da jedino relevantno merilo prilikom ocenjivanja policajaca jeste broj kazni naplaćenih od ionako osiromašenih građanja? Želimo da verujemo da ministar, koji započinje ozbiljne reforme MUP, ne može podržati isključivo represiju, da shvata neophodnost stavljanja akcenta na preventivno delovanje policije.

Stoga očekujemo reakciju ministra u smeru ispravljanja ove svojevrsne nepravde i korigovanje godišnje ocene kolegi Vukiću, ali ono što je još bitnije jeste to da se istovremeno založi za donošenje jasnih pravila i kriterijuma kojih se starešine moraju da pridržavaju prilikom budućih određivanja godišnjih ocena zaposlenim radnicima.

Trenutno je, odlukom komandira u Vršcu, poslata poruka i policajcima i građanima, da se u Srbiji policijska požrtvovanost, rizikovanje svog života radi zaštite života građana ocenjuje jedva ocenom dovoljan – 2.

Služba za informisanje SSP


SLIČNI TEKSTOVI