Skip to main content


Inicijativa za pokretanje disciplinskog postupka protiv načelnika Zorana Smajića


Zoran Smajić Foto N.B.

Predsednik SSP g. Glišo Vidović podneo je 21.10.2013.godine  inicijativu za pokretanje disciplinskog postupka protiv policijskog službenika Zorana Smajića načelnika PU Sremska Mitrovica.

Na osnovu člana 4. stavovi 3. i 4. Uredbe o disciplinskoj odgovornosti u MUP u vezi sa članovima  20. stav 3. tačka 1. i 161. tačka 1. Zakona o policiji, SINDIKAT SRPSKE POLICIJE podnosi

I N I C I J A T I V U
ZA POKRETANJE DISCIPLINSKOG POSTUPKA

 P r o t i v :

 SMAJIĆ ZORANA , načelnika PPU Sremska Mitrovica,

Zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio tešku povredu službene dužnosti iz člana 157. tačka 7. Zakona o policiji u vezi sa članovima 24. i 28. Kodeksa policijske etike –

  • ’’ponašanje suprotno Kodeksu policijske etike, koje šteti ugledu službe ili narušava odnose među zaposlenima’’ 

 u realnom sticaju sa teškom povredom službene dužnosti iz člana 157. tačka 18. Zakona o policiji

  •  ’’samoinicijativno istupanje policijskih službenika i ostalih zaposlenih u javnosti i sredstvima javnog informisanja u vezi sa radom, koje je izazvalo ili je moglo da izazove štetne posledice od većeg značaja po ugled Ministarstva’’.

 O b r a z l o ž e nj e

1. Postoji osnovana sumnja da je osumnjičeni dana 18.10.2013. godine oko 21 sat upravljao  službenim putničkim motornim vozilom marke ŠKODA SUPER B, kojom prilikom se kretao izuzetno velikom brzinom na auto putu Beograd – Zagreb u pravcu prema granici sa Republikom Hrvatskom.

Policijski „presretač“ je na auto-putu primetio „Škodu super B“ sa zatamnjenim staklima koja je bukvalno letela u pravcu Šida. Policijski „micubiši“ je krenuo za „škodom“, ali pošto se „škoda“ kretala prebrzo, nije bilo uslova da je zaustavi. Ubrzo su se u poteru uključili i „presretač“ BMW, kao i policajci iz Šida, kojima je javljeno da „jedna osoba beži“ – kaže naš izvor.

Vozač „škode“ ni u jednom momentu nije smanjio brzinu, sve vreme je vozio brzinom od 120 do 150, pa čak i 220 kilometara na sat, a u jednom momentu je upalio i rotaciju na kolima!

On se nije zaustavio ni na skretanju za Šid u Kuzminu, već je rampu obišao i ne zaustavljajući se. Ogromnom brzinom je projurio i kroz centar Šida.

Tek oko 21,40 sati saobraćajni policajci su sustigli navedeno vozilo u Šidu u ulici Cara Lazara ispred broja 101. – gde inače ima prebivalište Zoran Smajić – načelnik PPU Sremska Mitrovica, koji i duži navedeno službeno vozilo.

Prema našim saznanjima, oko 21,53 sati general policije Dragiša Simić putem službenog mobilnog telefona je pozvao Dežurnu službu PU Sremska Mitrovica i zatražio da se ‘’hitno uputi Interventna policijska patrola ispred Smajićeve kuće, odnosno da se tamo nešto dešava’’.

► Na način opisan pod tačkom 1. Inicijative osumnjičeni je direktno postupio protivno imperativnim zakonskim odredbama koje regulišu brzinu kretanja vozila na auto putu, a zatim, postupajući sa pozicije autoriteta svog radnog mesta, nije hteo da se zaustavi na poziv saobraćajne patrole koja je pokušala da ga prestigne svojim vozilom ’’presretač’’ i da ga zaustavi.

Time bi učinio tešku povredu službene dužnosti propisanu članom 157. tačka 7. Zakona o policiji: ’’ponašanje suprotno Kodeksu policijske etike, koje šteti ugledu službe ili narušava odnose među zaposlenima’’   u vezi sa članovima 24. i 28. Kodeksa policijske etike.

Navode iz tačke 1. ove inicijative mogu potvrditi očevici događaja – policijski službenici saobraćajne patrole koji su bili na licu mesta i preduzimali mere da zaustave službeno vozilo.

Ovaj incident su snimile i kamere sa ’’presretača’’ i prema našim saznanjima ta foto dokumentacija je prosleđena u Centralu MUP u Beograd.

Konačno, u Policijskoj upravi Sremska Mitrovica postoji službena beleška od 18.10.2013. godine o dobijenoj dojavi „da se nešto dešava ispred kuće jednog od starešina u PU Sremska Mitrovica“.

2. Osumnjučeni je, nakon toga, dana 21.10.2013. godine u dnevnom listu KURIR naveo da su tvrdnje predsednika SSP Gliša Vidovića o navedenom događaju obična budalaština, i doslovno izneo sledeće:

‘’Ništa od toga nije istina. U petak sam sa posla došao oko 15 sati, tako da u 21 sat niko nije mogao da me vidi na auto-putu

Jedan „presretač“ me je zaustavio ispred kuće. Nisu me jurili po auto-putu i nisam bio pijan, jer ja ne pijem. Ipak, mislim da su me pratili jer su me zaustavili, iako nisam bio u prekršaju.

U nastavku svog izlaganja Smajić je najavio tužbu protiv predsednika Sindikata srpske policije:

‘’Tužiću Glišu Vidovića jer je rekao laži o meni. To je još jedan pokušaj da me deo tog sindikata, koji je ogrezao u kriminal, diskredituje. Vidović bi trebalo da povede računa ko su mu članovi sindikata’’.

DOKAZ:  Uvid u tekst dnevnog lista ’’Kurir’’ od 21.10.2013. godine, naslov teksta:

             OTKRIVEN TRKAČ IZ MUP:  Od presretača bežao načelnik policije Zoran Smajić!

► Na način opisan pod tačkom 2. Inicijative osumnjičeni je postupio direktno protivno odredbi člana 159. tačka 18. Zakona o policiji – kojim je policijskim službenicima zabranjeno da samoinicijativno istupaju u sredstvima javnog informisanja u vezi sa radom, koje istupanje je izazvalo ili je moglo da izazove štetne posledice od većeg značaja po ugled Ministarstva.

Naime, izjave načelnika Zorana Smajića u visokotiražnom dnevnom listu kakav je KURIR date su samoinicijativno, a validnost njihove sadržine je krajnje diskutabilna sa aspekta činjeničnog stanja opisanog događaja – što samo po sebi izaziva krajnje negativne vrednosne sudove o MUP-u kao instituciji koju on predstavlja.

Pored toga, deo izjava je  tako intoniran da predstavlja direktnu pretnju Predsedniku Sindikata srpske policije, i omalovažavanje samog Sindikata – u vidu konstatacija da se radi o delu sindikata koji je ogrezao u kriminal, pri čemu se ne nudi nijedan konkretan dokaz u prilog takvih olako izrečenih kvalifikacija.

Naravno da i takvo njegovo istupanje nanosi direktnu štetu MUP-u, jer se radi o paušalnim i ničim dokumentovanim stavovima visokopozicioniranog starešine, koji bi svojim konkretnim ponašanjem trebalo da bude primer i uzor drugim policijskim službenicima.

Sa iznetih razloga, a u skladu sa obavezom svakog zaposlenog koji sazna za učinjenu povredu službene dužnosti da disciplinskom starešini podnese inicijativu za pokretanje disciplinskog postupka (član 4. stav 3. Uredbe), odnosno, da saznanje o tome u pisanoj formi dostavi i neposredno nadređenom službeniku (član 4. stav 4. Uredbe) podnosilac inicijative

p r e d l a ž e

1. da Direktor policije, kao nadležni prvostepeni disciplinski organ u smislu člana 161. tačka 1. Zakona o policiji, donese pisani zaključak o pokretanju disciplinskog postupka protiv osumnjičenog Smajić Zorana zbog postojanja osnovane sumnje da je učinio tešku povredu službene dužnosti iz člana 157. tačka 7. Zakona o policiji u vezi sa članovima 24. i 28. Kodeksa policijske etike – ’’ponašanje suprotno Kodeksu policijske etike, koje šteti ugledu službe ili narušava odnose među zaposlenima’’ u realnom sticaju sa teškom povredom službene dužnosti iz člana 157. tačka 18. Zakona o policiji – ’’samoinicijativno istupanje policijskih službenika i ostalih zaposlenih u javnosti i sredstvima javnog informisanja u vezi sa radom, koje je izazvalo ili je moglo da izazove štetne posledice od većeg značaja po ugled Ministarstva’’.

2. da sprovede disciplinski postupak u skladu sa odredbama člana 6. Uredbe o disciplinskoj odgovornosti u MUP i člana 114. Zakona o državnim službenicima i da izvede sve potrebne dokaze radi utvrđivanja pravno – relevantnih činjenica u vezi sa spornim događajem;

3. da nakon svih izvedenih dokaza Smajić Zorana oglasi krivim za navedene teške povrede službene dužnosti i da mu izrekne disciplinsku meru u smislu odredbe člana 7.  Uredbe o disciplinskoj odgovornosti u MUP u vezi sa članom 159. stav 1. Zakona o policiji.

Podnosilac inicijative
Predsednik SSP
Glišo Vidović

Broj: 2279-01/13
U Užicu, 21.10.2013. godine


SLIČNI TEKSTOVI