Skip to main content


Inicijativa za utvrđivanje ratnog obeležja ili odličja za učesnike rata 1999.


Sindikat srpske policije uputio je dopise predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću i ministru Ivici Dačiću  u kome predočava želju velikog broja policajaca da se ustanovi ratno obeležje za sve učesnike koji su 1999.godine branili otadžbinu tokom NATO agresije.


Poštovani,
Sindikat srpske policije pokreće  inicijativu kojom bi se ispravila velika nepravda prema velikom broju policajaca (rezervista i redovnih) učesnika rata 1999.godine.
Po završetku NATO agresije i ratnog stanja 1999. godine tadašnje rukovodstvo Republike Srbije je u cilju priznanja pripadnicima vojske i policije, koji su uzeli aktivnog učešća u odbrani domovine, uručilo određen broj odlikovanja i medalja. Nažalost, zbog nejasnih uslova koje bi neko trebao da ispuni da bi bio nagrađen, jedan deo tih priznanja je otišao u pogrešne ruke, a velik broj policajaca i vojnika koji su iste zaslužili ostali su bez ikakvih priznanja, neki ta priznanja nikada nisu preuzela već se čuvaju u magacinu MUP.
Posle oktobarskih promena i kada su u javnost počele da stižu vesti o ratnim zločinima počinjenim od strane nekih pripadnika policije i vojske počela je da se stvara slika da su svi policajci i vojnici koji su učestvovali u ratu na Kosovu i Metohiji ratni zločinci. Takvo mišljenje je potkrepljavano brojnim televizijskim emisijama i natpisima u štampi, kojima je ukazivano da su mnogi osumnjičeni nosioci visokih priznanja dobijenih od prethodne vlasti. Time su ta priznanja u javnosti potpuno devalvirana, iako su većina od nagrađenih ta priznanja zalužili jer su profesionalno, odgovorno i zakonito radili svoj posao. Borba protiv albanskih terorista je bila izuzetno težak zadatak za sve koji su u to bili uključeni, a posebno za pripadnike MUP-a. Mnogi od njih su u toj borbi dali živote, a da danas njihove porodice ne smeju da kažu gde su i zašto njihovi najdraži poginuli. Takođe veliki broj policajaca su ratni invalidi, koji će ceo život snositi posledice toga što su bili profesionalci i patriote.
Među pripadnicima MUP-a rašireno je mišljenje da se država stidi svih onih koji su se borili na Kosovu i Metohiji. Dok su oni koji su odbili da tamo odu, posle sudskih procesa, vraćeni na posao uz ogromne novčane odštete. Pitamo se da li ratni veterani treba da se stide što su bili profesionalci i što su radili ono za šta su plaćeni i što im je bila čast, obaveza i dužnost – da brane svoju zemlju.
U isto vreme, svedoci smo da pojedini pripadnici SAJ-a i žandarmerije nose tzv. „Ratne krstove“, koji nisu propisani Zakonom o odlikovanjima Republike Srbije, niti je poznato na osnovu kojih propisa i merila su deljeni, mada je težište borbi protiv terorizma i NATO intervencije podneo sastav PJP-a i „redovne“ policije, kao i rezervni pripadnici policije.
Zbog svega navedenog smatramo da bi država trebala da ustanovi neku vrstu medalje koja bi se nosila na uniformi, a koju bi dobili svi pripadnici policije koji su direktno učestvovali u borbama, a nisu osumnjičeni, optuženi ili osuđeni za ratne i ostale zločine, kao i porodice poginulih u tim borbama. Takođe mislim da bi trebalo uvesti i tzv. Medalju za ranjavanje koju bi dobili svi teško ranjeni pripadnici policije koji su ranjeni na dužnosti. Ovim gestom bi se, postiglo sledeće:
  1. Pokazalo bi se „svetu“ da Srbija smatra antiterorističku borbu na Kosovu i Metohiji legalnom i legitimnom, kao i da osuđuje sve zločine počinjene u njeno ime;
  2. Napravila bi se razlika između kriminalaca, ubica i lopova koji su osramotili Srbiju na Kosovu i Metohiji, i profesionalaca i patriota sa kojima svaka država treba da se ponosi;
  3. Pripadnicima vojske i policije bi se pokazalo da se izbegavanje vršenja službe kada je najteže, ne predstavlja ponašanje koje će biti tolerisano i čak nagrađivano, a odalo bi se priznanje svima onima koji su bili ono što se od njih i očekuje – pravi profesionalci i patriote;
  4. Porodicama poginulih u tim borbama država bi pokazala da ceni i poštuje njihovu žrtvu, kao i da mogu biti ponosni na one koje su izgubili;
  5. Ranjenim policajcima država bi pokazala da ceni i poštuje njihovu žrtvu;

Svesni samo da ustanovljavanje nove medalje znači i promenu važećeg Zakona o odlikovanjima, ali je u krajnjem slučaju navedene kategorije moguće nagraditi postojećim Medaljama za revnosnu službu ( čl. 9 st.4  Zakona o odlikovanjima Republike Srbije), a na osnovu Zakona o policiji ( čl.144 ) ministar može ustanoviti nagrade svojim aktom, ili iskoristiti postojeći „Ratni krst“, ako je uopšte nekim aktom i propisan.
Smatramo da je neophodno da se ova inicijativa Sindikat srpske policije ozbiljno uzme u razmatranje i usvoji.
Gospodine ministre, to od Vas očekuju svi oni koji su časno i uzdignute glave išli da brane svoju otadžbinu i koji će, ukoliko zatreba, opet stati na branik otadžbine. U Vas polažemo velike nade da će nepravda prema policajcima biti uskoro ispravljena.
Sa poštovanjem,
Predsednik SSP
Glišo Vidović
 


SLIČNI TEKSTOVI