Skip to main content


Ivici Dačiću: Zaštitite zaposlene koji rade po ekstremno visokim temperaturama


Poštovani gospodine Dačiću,

Kao predsednika vlade i Ministra unutrašnjih poslova Republike Srbije dužnost mi je da Vas podsetim da se u Srbiji u narednom periodu očekuju izuzetno visoke temperature i to preko 40 stepeni Celzijusa. Kao što znate, naša zemlja nema zakonski utvrđenu visinu maksimalne spoljne temperature pri kojoj se obustavlja rad, odnosno proglašava vanredno stanje.

I sami znate da su policajci protivno važećem Pravilniku o uniformama i oznakama iz 2002. godine, a uz vašu saglasnost zadužili univerzalne pantalone, košulje i cipele za leto i zimu, da nose dva ili tri odevna predmeta (crnu majicu, košulju i fluorescentni zeleni prsluk za kontrolu i regulisanje saobraćaja) i da takva uniforma nije prilagođena za ovakve ekstremne klimatske uslove.

Mnogi administrativni radnici rade u nehumanim i neuslovnim prostorijama, u kojima boravi često i više od deset ljudi, a da takve prostorije nisu klimatizovane. Posao obavljaju u krajnje nepodnošljivim uslovima a što može da izazove razne zdravstvene probleme.

Podsetićemo da je Vlada Srbije još 2007. godine dala preporuku da se, ukoliko temperatura vazduha pređe 36 stepeni, u periodu između 11,00 i 16,00 časova ne radi na otvorenom prostoru ukoliko to proces rada dozvoljava. Uprava za bezbednost i zdravlje na radu Ministarstva rada i socijalne zaštite  saopštenje koje se odnosi se na rad radnika pri ekstremnim temperaturama.

Direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Vera Božić-Trefalt je izjavila da je razlog za davanje takve preporuke činjenica da izlaganje suncu može štetiti zdravlju zaposlenih jer mogu da dobiju sunčanicu ili toplotni udar.

Međutim, ukoliko u pomenutom delu dana i pri visokim temperaturama nije moguće prekinuti proces rada, neophodno je preduzimanje niza mera, među kojima su promena organizacije rada i obezbeđivanje veće količine vode i hladovine radnicima. Takođe, neophodno je da se radnicima na otvorenom prostoru koji nose sredstva lične zaštite, omoguće češći odmori i pauze.

Vera Božić-Trefalt je navela da će Inspekcija rada reagovati ukoliko poslodavci ne preduzmu pomenute mere.

Iz Hitne pomoći upozoravaju javnost da će posebno psihijatrijski bolesnici reagovati na toplo vreme, zbog čega se savetuje obazrivost u ophođenju članova porodice i osoba koje sa njima dolaze u kontakt. Lekari upozoravaju da je takvim osobama potrebna redovna terapija i kontrola, jer je kod njih moguća pojava suicidalnih, destruktivnih i depresivnih ideja.

Takođe, podsećamo da u Ministarstvu unutrašnjih poslova puno radno vreme rade osobe sa šifrom „F“  odnosno psihijatrijski bolesnici, i da  svake godine veliki broj radnika izvrši suicid.

Kako bi sprečili oboljenja, povrede, konflikte ili suicid zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova od Vas, kao odgovornog čoveka, premijera i ministra očekujemo što hitnije sledeće korake:

  1. Od strane ministra raspisati jednistvenu obevezujuću depešu u formi instrukcije koja će važiti za direkciju policije i sve sektore unutar MUP koja će se odnositi na zaštitu zdravlja radnika od ekstremnih temperatura. S tim da se akcenat stavi na sledeće:
  •  Maksimalno koliko je moguće zaposlene sklanjati sa otvorenog prostora i direktnog sunca u periodu od 11,00 – 17,00 časova;
  •  Službenike koje zbog procesa rada moraju biti na otvorenom prostoru češće smenjivati i obezbediti pijaću vodu;
  • Sve hronične i psihijatrijske bolesnike, majke sa malom decom, udaljiti sa otvorenog prostora ili iz prostorija koje nisu klimatizovane odnosno takve radnike poslati kućama.
  •  Dozvoliti zainteresovanim policijskim službenici da ne nose šapke ili šešire na glavama (praksa mnogih policija u svetu) ;
  • U prostorijama sa velikim brojem zaposlenih pod hitno ugraditi klima uređaje, posao organizovati sa češćim pauzama ili smenama, drugačijim radnim vremenom ili smenama u ranijim jutarnjim ili večernjim satima.
  • U narednom periodu uniformu prilagoditi visokim temperaturama, nabavka letnjih pantalona, patika, bermuda, polo majica, a što je praksa mediteranskih zemalja ili zemalja sa sličnom klimom.
  1. Rukovodioci organizacionih jedinica da svoje radnike uz potpis upoznaju sa izdatom obavezujućom depešom;
  2. Dati mogućnost radnicima da u slučaju da su bolesni i da ne nailaze na razumevanje nadređenog da postupi po obavezujućoj depeši ministra, imaju mogućnost pritužbe na uskraćivanje prava i izlaganje npr. psihičkih bolesnika riziku koji može pogoršati zdravlje ili navesti na suicid.

 Molim Vas da učinite napore u cilju maksimalne zaštite zaposlenih, a da pri tome javna bezbednost i mir građana ne budu ugroženi.

 S poštovanjem,

Predsednik sindikata
Glišo Vidović

Broj:2135-01/13
Beograd, 29.07.2013.godine

Saopštenje Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Ministarstva rada

Vlada Republike Srbije je 2007. godine donela preporuku za poslodavce kojom se preporučuje da sprovedu organizaciju rada na takav način da se izbegne obavljanje teških fizičkih poslova i izlaganje direktnom sunčevom zračenju zaposlenih za vreme visokih spoljnih temperatura (iznad 36 stepeni Celzijusa), a naročito u periodu od 11,00 – 16,00 časova, ukoliko to dozvoljava proces rada.

Pri radu zaposlenih na otvorenom, a kada su ekstremno visoke temperature obaveze poslodavaca su: da dosledno primenjuju Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu i podzakonske propise, odnosno mere bezbednosti i zdravlja na radu.

Mere koje poslodavci primenjuju u ovom slučaju su: organizacione, tehničke, zdravstvene, promena režima rada i dr., što podrazumeva čestu izmenu zaposlenih za obavljanje poslova na otvorenom, češće pauze uz obezbeđivanje velikih količina vode i bezalkoholnih napitaka, obezbeđivanje prostora gde zaposleni mogu da se sklone od sunca, obavezno davanje informacija zaposlenima o opasnostima po zdravlje zbog izlaganja visokim temperaturama, upoznavanje zaposlenih sa simptomima bolesti prouzrokovanih visokim temperaturama, obezbeđivanje i pružanje prve pomoći ukoliko dođe do zdravstvenih problema zaposlenih i dr.

Štetno dejstvo visoke temperature na zdravlje zaposlenih ima sledeće simptome: dehidracija organizma, brže zamaranje, umanjenje sposobnosti za rad, povećanje grešaka pri obavljanju posla, što može da dovede do pojave zamora, toplotnih grčeva, iscrpljenosti, nesvestice, toplotnog udara i dr.

Ako poslodavci ne primenjuju preventivne mere pri radu pri visokim temperaturama inspekcija rada može poslodavcu da naloži preduzimanje odgovarajućih mera, kao i da podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka prema nesavesnim poslodavcima, sa zaprećenim kaznama od 800.000,00 – 1.000.000,00 dinara za pravno lice i 400.000,00 – 500.000,00 dinara za privatnog preduzetnika, a za odgovorno lice kod poslodavca 40.000,00 – 50.000,00 dinara.

Kada su u pitanju ekstremne temperature vazduha može se proglasiti elementarnom nepogodom što je propisano Zakonom o vanrednim situacijama, a istu proglašava, u zavisnosti od teritorije zahvaćene elementarnom nepogodom, grad, opština, Vlada Republike Srbije.

Propisi Republike Srbije su prilagođeni propisima Evropske Unije i Republika Srbija nema definisanu maksimalnu spoljnu temperaturu pri kojoj bi se morao obustaviti rad zaposlenih koji su izloženi štetnom uticaju visoke temperature.

                                                                                                                         Direktor uprave za bezbednost i zdravlje na radu
Vera Božić-Trefalt

 


SLIČNI TEKSTOVI