Skip to main content


IZVEŠTAJ SA MESEČNOG SASTANKA U KABINETU MINISTRA


Beograd, 10.03.2020. godine – U Palati Srbija održan je prvi ovogodišnji mesečni radni sastanak predstavnika Sindikata srpske policije i Radne grupe za saradnju sa sindikatima u MUP-u. Sastankom je predsedavao general policije gospodin Slobodan Malešić, a delegaciju SSP-a činili su predsednik SSP Lazar Ranitović, zamenik predsednika SSP Saša Simić, generalni sekretar SSP Darko Ocokoljić i članovi GO SSP Zoran Stojčić i Bojan Gogić.

1 . NAGRAĐIVANJE ZAPOSLENIH

Još jedno u nizu diskrecionih zloupotreba rukovodioca OJ. Na adresu sindikata stalno stižu primedbe, najčešće izvršioca sa srednjom stručnom spremom, u pogledu neravnopravnosti  i nejednakosti prilikom nagrađivanja. Postoje kvote i one se poštuju. Ali na način gde rukovodioci (šefovi, pomoćnici komandira, komandiri, načelnici), sa najvećim platama među sobom prave krugove, i tako imamo situacije gde se u toku godine pojedini nagrađuju i preko 3,4 puta. Kada gledamo spiskove na oglasnim tablama možemo videti paradoksalne situacije, dajemo primer gde se načelnik odeljenja saobraćajne policije nagrađuje sa 20% povećanje koeficijenta treći put u toku godine, a ispod njega dva izvršioca sa 10%.  Mi kao sindikat nemamo uvid u realne kriterijume, ali možemo statistički utvrditi da je procenat nagrađenih koji rade na terenu sa platama od 30.000-60.000 dinara najmanji, a najveći kod onih sa platama od 80.000 dinara i više. Gledajući finansijsku konstrukciju, smatramo da 20% od 100.000 dinara nije isto kao i 20% od 50.000 dinara, što utiče i na sam broj nagrađenih.  Na ovaj način se zaposleni itekako demotivišu, što dovodi do razočarenja u pravedan sistem. Takođe, mnoge organizacione jedinice na svojim oglasnim tablama ne ističu ove spiskove.

Predlažemo da Direkcija policije proveri naše navode i prikupi podatke, a u budućem periodu dostavljaćemo i konkrektne primere.

Predsedavajući Radnom grupom, general policije Slobodan Malešić odgovorio je da se depeša ministra unutrašnjih poslova dr Nebojše Stefanovića mora primenjivati u svim organizacionim jedinicama, bez izuzetaka. Izuzetak nije ni Direkcija policije, gde se na oglasnoj tabli svakog meseca može videti spisak nagrađenih. Zloupotreba nagrađivanja rukovodioca i tzv „krug“ nije u interesu motivacije zaposlenih, već doprinosi narušavanju međuljudskih odnosa, složni su prisutni na sastanku. Čak nije ni moralno od mnogih rukovodioca da sami sebe predlažu, iako znaju da su dobili najveće povećanje plate, koja je u mnogim slučajevima, čak duplo veća nego plata izvršioca. Od Sindikata srpske policije zatraženo je da takve konkretne primere obrazložene dostavi Direkciji policije, kako bi bile preduzete mere i radnje protiv odgovornih lica.

  1. NESPOJIVI POSLOVI SA POLICIJSKIM POSLOVIMA

U skladu sa članom 168. stav 1. Zakona o policiji zaposleni u Ministarstvu mogu obavljati poslove i delatnosti van radnog vremena, odnosno obavljati dodatni rad, uz odobrenje rukovodioca organizacione jedinice u kojoj je zaposleni raspoređen. Potrebno je kroz Pravilnik urediti ovu oblast i bliže odrediti poslove koji su nespojivi sa službenim, ne izazivaju sukob interesa ili utiču na nepristrasnost u radu.

Kopleksno pitanje, međutim, konkretan odgovor, na konkretno pitanje u vezi posla, teško je dobiti. Sekretarijat MUP-a je ranije više puta pokušavao da podzakonskim aktom bliže reguliše predmetnu oblast, ali nisu uspeli. Novim Zakonom o policiji nije data mogućnost donošenja pozakonskog akta, već se ostavlja rukovodiocu organizacione jedinica da odluči. Nas zanima i postavili smo pitanje: Kako da sprečimo samovolju i samoodlučivanje i da li postoje kriterijumi na osnovu kojih se moraju voditi rukovodioci? Stav Sekretarijata je da u slučajevima gde nema mogućnost primene ovlašćenje i zloupotrebe službenog položaja, načelno je dozvoljen dodatni rad, pre svega u domenu privređivanja. Nismo zadovoljni odgovorom, tako da ćemo ovu temu ponovno razrađivati na nekom od narednih sastanaka.

  1. NAČIN EVIDENTIRANJA I OBRAČUNA PUTNIH TROŠKOVA U POLICIJSKOJ BRIGADI, PU JAGODINA, PU UŽICE

Stupanjem na snagu Uredbe o ostvarivanju prava policijskih službenika na naknadu troškova za dolazak i odlazak za rada, stvoren je prostor za različita tumačenja u mnogim organizacionim jedinicama, što se najčešće manifestuje kroz umanjivanja finansijske nadoknade po ovom osnovu. Već drugi put ističemo da se umanjenja u obračunima javljaju kao posledica pogrešnog tumačenja Uredbe u gore pomenutim OJ. Specifičan primer je PU Jagodina, gde se u sedištu uprave putni troškovi ne isplaćuju. Razlog tome je Odluka Skupštine grada Jagodina o besplatnom prevozu građana Jagodine. Međutim, mnogim policijskim službenicima je stajalište ili stanica udaljena više od 1,5 kilometra od mesta prebivališta, red vožnje nije čest, naročito u prigradskim naseljima. Ukratko, smene im se ne mogu uskladiti sa redom vožnje. Ali, u slučajevima kada smena počinje posle 20 časova putne troškovi se isplaćuju, jer je zvaničan redovan red vožnje do 20 časova.

O ovoj temi smo više puta razgovarali na predhodnim sastancima,naročito na predhodnom sastanku sa načelnicom Sektora za ljudske resurse na kome je zaključeno da su ovakve stvari nedopustive i da se mora poštovati jedinstveno postupanje po Uredbi o putnim troškovima.

– Grad Jagodina je doneo Odluku da je gradski prevoz besplatan. S tim u vezi, u konkretnom slučaju, stav MUP-a je da u redovnom režimu rada 07,30-15,30 časova, zaposlenima neće biti priznati troškovi putovanja, jer je linija redovna. Međutim, svim zaposlenima koji rade van redovnog režima rada, putni troškovi će biti obračunu u skladu sa Uredbom. Postavili smo pitanje oko nadoknade putnih troškova iz prigradskih naselja, jer autoprevoznici ne izdaju potvrde o ceni karte? Odgovor iz Sektora za ljudske resurse je da se na osnovu približne kilometraže iz drugog grada mogu obračunati putni troškovi. Dogovoreno je da se u narednom periodu ogranizuje poseban sastanak u Direkciji policije sa rukovodiocima PU Jagodina kako bi konačno rešili ove nedoumice.

– Rukovodioci u PU Užice ne priznaju tumačenje Sektora za ljudske resurse dostavljeno Sindikatu srpske policije, povodom načina evidentiranja i obračuna putnih troškova. Zbog takvog stava, svojim načinom rada, nastaje posledica da se zaposlenima isplaćuju putni troškovi u manjem iznosu.

– U Policijskoj brigadi takođe nadležni proizvoljno tumače Uredbu i policijskim službenicima izdaju potvrdu o ceni mesečne karte na 23 dana. Nedopustivo je takvo ponašanje rukovodioca i zahtevamo organizovanje sastanka u Direkciji policije kako bi konačno rešili ovaj problem.

  1. POSTUPANJE POLICIJE U VEZI DOGAĐAJA KOJI NISU U NADLEŽNOSTI MUP-A

Dana 18.02.2020. godine uputili smo dopis direktoru policije gospodinu Vladimiru Rebiću u vezi sve većeg obima posla izazvanog zbog postupanja policije u domenu nadležnosti ostalih državnih organa. Smatramo da je ovo ozbiljna tema, jer je očigledno da na terenu lokalni i državni organi izbegavaju postupanja, te sve prijave preusmeravaju na 192. Za vreme postupanja po takvim prijavama, gde se policija papirološki „ograđuje“ i beleške dostavlja drugim organima, u mnogim slučajevima istovremeno dolazi i do narušavanja JRM-a i izvršenja krivičnih dela, a patrole neretko i kasne na intervencijama. Predlažemo da se u svim upravama provere ovakve prijave i ishodi, a zatim donese i Pravilnik o postupanju policije po prijavama i definiše iznos novčane takse za događaje koji su u nadležnosti drugih državnih organa. Dopis dostavljamo u prilogu.

Niko ne traži od policije da izlazi na teren po svim prijavljenim slučajevima – reči su pomoćnika direktora policije Slobodana Malešića. Po proceni, vođe smene dežurnih službi upućuju patrole na postupanja, a ukoliko je procena da slučaj nije iz domena policijskih poslova i ako nema potrebe za policijskim angažovanjem, dužnost je da nadležni upute građana na druge instance. Dopis koji smo poslali je uzet u razmatranje.

5.ODREDI ŽANDARMERIJE NIŠ i NOVI SAD

Imajući u vidu da postoje nekoliko slobodnih prostorija u bazi OŽ Niš, uputili smo dva dopisa komandantu odreda kako bi odobrio korišćenje jedne, za potrebe Sindikata srpske policije SG OŽ Niš.  Komandant nam ni na jedan dopis nije odgovorio, a njih dostavljamo u prilogu ovog akta.

Prilikom zaduženja opreme za JRM u OŽ Niš, izvršiocima se dodeljuje stara, korišćena i oštećena, gde se npr čičkovi ne lepe na prsluku i štitnicima.  Novu opremu dobijaju uglavnom rukovodioci. Smatramo da se u ovom slučaju pravi diskriminacija i stava smo da prioritet prilikom zaduživanja nove opreme moraju imati oni koji najviše poslova obavljaju na terenu, a to su izvršioci. U Odredu Žandarmerije Novi Sad, mnogi pripadnici nisu zadužili zaštitnu opremu.

Sastanku je prisustvovao komandat Žandarmerije, general policije Dejan Luković. Obećao je da ćemo dobiti odgovore na sve dopise u najkraćem roku. Što se tiče opreme, ona se trebuje nakon završetka obuke i prijema kandidata, iz razloga isteka rokova zamene. Moguće je da ima primera korišćenja stare uniforme, ali takvi nedostaci je ispravljaju u hodu. Svi pripadnici Žandarmerije imaće kompletnu uniformu i nećemo dozvoliti da ijedan pripadnik Žandarmerije bude bez opreme na terenu – reči u komandata Lukovića.

  1. UPRAVA ZA ISHRANU I SMEŠTAJ

Gotovo na svakom sastanku govorimo i rešavamo probleme sa kojima se suočavaju kolege i kolegenice iz Uprave za ishranu i smeštaj. Ovog puta ističemo kontinuirano kršenje njihovih prava prilikom rada na terenu. Ukratko, rasporedom su raspoređeni u smenama svakoga dana, bez odmora, najčešće od 06-20 časova, neretko i više. Prekovremeni rad je misaona imenica za njihove rukovodioce koji naloge ne izdaju, vremena za odmor nemaju, a uzimajući u obzir sva prethodna dešavanja u pogledu nepovećane plate, smatramo da MUP-u oni moraju biti prioritet prilikom redovnih izdvajanja novčanih prinadležnosti. Takođe, prilikom angažovanja ljudstva u terenskim uslovima, ne poštuje se isplata dnevnica u skladu sa PKU za državne organe već se ljudstvu daju štura i nemušta objašnjenja da im pripadajuće dnevnice ne sleduju.Ubuduće, za svaki vid nepoštovanja donetih odluka tražićemo disciplinsku odgovornost neposrednih rukovodilaca ukoliko se utvrdi da su samovoljno postupali mimo donetih pravnih akata koji regulišu ovu problematiku.

Gospodin Drago Bjelica iz Sektora za materijalno-finansijske poslove odgovorio je da naši navodi nisu tačni, već da je nakon izvršene provere došao da podataka da na terenu radnici Uprave za ishranu smeštaj rade po sledećem redosledu: 3 časova za vreme doručka, 3 časova za vreme ručka i 2 časa za vreme večere. Sindikat srpske policije poseduje sasvim drugačije informacije sa terena i mišljenja smo da Sektor za materijalno-finansijske poslove nije dobio tačne podatke. Nezadovoljni time, do narednog sastanka prikupićemo konkretne dokaze i zahtevaćemo od nadležnih da pokrenu odgovarajuće postupke. Razlog je jasan, guranjem stvari pod tepih ne rešavamo problem, već samo stvaramo nezadovoljstvo kod zaposlenih. 

  1. „TIPSKE“ SMS I VIBER PORUKE

Ranije smo ukazivali na izveštavanja putem viber i signal aplikacije, predvidevši da će ovaj vid komunikacije uzeti velikog maha među svima u pogledu dodatnog opterećenja u radu. Naime, mnogi rukovodioci i šefovi u upravama van sedišta MUP-a od policijskih službenika na terenu zahtevaju slanje nekakvih tipskih poruka o svim događajama koji se tiču kriminaliteta. Mnogi šefovi i rukovodioci su nam preneli informaciju da veći deo smene na poslu provode samo ispravljajući i sastavljajući tipske poruke koje šalju ka sedištu uprava, ali tu obavezu imaju i nakon završetka smene. Na taj način zanemaruju i ne mogu obaviti sve redovne poslove na vreme. Primaoci ovih „tipskih“ poruka stalno zahtevaju ispravke, dopune i sl.  Mi razumemo hitnost u izveštavanju shodno Uputstvu o hitnom izveštavanju. Napominjemo da se svaki događaj evidentira, zatim verifikuje i da šefovi smena putem EDD prosleđuju događaje u nivoima nadležnim upravama. Takođe dodajemo, ako su nekom potrebne hitne informacije o događaju to može dobiti i putem slikovne poruke iz EDD. Postoje više mogućnosti i varijacija, samo je potrebno izabrati najsvrsishodniju. A „tipske“ poruke, bar za one koji ih sastavljaju svakog dana, to svakako nisu.

Dužnost je zaposlenih da šalju ovakve poruke, stav je Direkcije policije. Gospodin Joksimović iz Uprave policije je rekao da za slanje ovakvih poruka mora biti ispunjen sledeći uslov, a to je da zaposleni poseduju službenu karticu i službeni telefon koji podržava aplikacije Signal i Viber. Sindikat srpske policije nije zadovoljan odgovorom i zahtevamo da Direkcija policije zvaničnim aktom upozna zaposlene sa ovakvim načinom rada.  

  1. TUMAČENJE RADNIH SATI U NERADNIM DANIMA

Mnoge organizacione jedinice učestalo prave greške u evidentiranju radnih sati prilikom rada za dane praznika koji se plaćaju uvećano. One se najčešće se odnose na deo gde npr. zaposleni za vreme praznika koji je neradan dan rade, ali rukovodioci, nekom svojom logikom, ne računaju odrađenu satnicu u radne sate. Primera je mnogo ali ovom prilikom nećemo izdvajati posebno Org.jedinice u kojima su problemi ove vrste izraženi. Radi ujednačavanja i konačnog rešavanja ovog pitanja zahtevamo da se prema svim OJ pošalje instruktivna depeša kojom bi pojasnili način evidentiranja radnih sati sa uprošćenim sadržajem koji bi suštinski dao objašnjenje: Marko Marković je radio na dan praznika 01.01. i 02.01.2020 godine. U smenama 0d 07-15 prvog dana i 15-23 drugog dana.Rad praznikom koji je neradni dan je plaćen sa 121% od osnovne plate i to nije sporno ali je sporno jer mu starešina računa da je kroz tu satnicu plaćen praznik i takav rad praznikom mu stvara manjak radnih sati u toku meseca.Neverovatno ali istinito,starešina od Marka Markovića traži da nadoknadi dva dana praznično plaćenih dana a koje je upravo odradio radeći u dane praznika.

Gospođa Andrijana Šljivić, načelnik Odeljenja za zarade i beneficije iznela je tumačenje koje je identično tumačenju pravnih zastupnika Sindikata srpske policije – onaj ko radi za vreme državnih praznika koji su neradni dani ostvaruje satnicu za odrađeno vreme i plus uvećanje plate od 121% po satu. Onaj ko ne bude radio za vreme praznika, a trebao je da radi, kao vid „nagrade“ dobija 8 časova za taj dan. Dali smo primere organizacionih jedinica koje rade sasvim suprotno i dogovoreno je da Sektor za ljudske resurse ka svim organizacionim jedinicama uputi depešu i konačno stane na put različitim tumačenjima.

  1. PS MEDVEĐA – PO MEDEVCE

U ovom PO, policijski službenici borave i rade po smenama od 14 i više dana u katastrofalno lošim i nehumanim uslovima. Vode za održavanje higijene nemaju, kuhinja i laminat su mnogo oštećeni, a kupatilo je svo u vlagi i buđi. Potrebno je obezbediti bolje uslove ne samo za rad, već i boravak unutar odeljenja.

Na sastanku je prisustvovao i načelnik PU Leskovac, gospodin Tomislav Ilić koji je potvrdio navode Sindikata srpske policije. Prilikom pripreme ove teme, izvršena je procena štete i donet plan adaptacije objekta koji će u veoma kratkom roku biti rešeni. Okviran iznos troškova popravke iznosiće oko 250.000 dinara, ali će sav teret rešavanja ovog problema PU Leskovac preuzeti na sebe.

Služba za informisanje SSP
Zoran Stojčić


SLIČNI TEKSTOVI