Skip to main content


Izveštaj sa sastanka sa ministrom Ivicom Dačićem


Delegacija Sindikata srpske policije održala je 07.08.2013.godine u vremenu od 12:00 do 14:20 radni sastanak sa ministrom Ivicom Dačićem.

Ispred Sindikata srpske policije sastanku su prisustvovali:
1. Glišo Vidović – predsednik SSP
2. Dragan Žebeljan – član Glavnog odbora i šef Službe za informisanje;
3. Dragan Ristanović – član Glavnog odbora SSP;
4. Mirjana Smiljanić – šef Službe za psihološku prevenciju;
5. Dalibor Vukić – član Glavnog odbora;
6. Vladimir Radovanović – pravni zastupnik SSP.

Delegaciju Ministarstva unutrašnjih poslova su činili:

  1. Ivica Dačić – ministar
  2. Vanja Vukić – državni sekretar
  3. Željko Kojić – pomoćnik ministra
  4. Jasmina Stanojević – načelnik u Sekretarijatu
  5. Svetlana Stanivuković – zamenik načelnika u Sekretarijatu
  6. Zoran Golubović – savetnik direktora za poslove bezbednosti i zakonitosti;
  7. Nikola Nedeljković – šef Kabineta ministra;
  8. Ivan Cvijović – šef Biroa direktora policije;
  9. Slobodanka Topić – stručni saradnik u Kabinetu ministra

Na početku sastanka, predsednik SSP Glišo Vidović je obavestio ministra Ivicu Dačića da je Glavni odbor SSP doneo jednoglasnu odluku da se Sporazum o saradnji i socijalnom dijalogu raskine jer ga Ministarstvo unutrašnjih poslova nije poštovalo.

Vidović je istakao da je Sindikat srpske policije imao želju i viziju da sa poslodavcem gradi ravnopravan i partnerski odnos i da se svi problemi rešavaju mirno i unutar kuće, ali da to pojedinci u MUP nisu želeli. S obzirom da se MUP nije pridržavao ugovorenih obaveza, Sindikat srpske policije smatra da je Sporazum raskinut i da više nije obavezujući.

Ministar Dačić u svom izlaganju naveo je da nije upoznat da je bilo problema u primeni Sporazuma i da se ne oseća odgovornim za iz toga proistekle probleme, ali da nema ništa protiv ako SSP smatra da Sporazum treba raskinuti.

Stav SSP je bio da o kršenju Sporazuma od strane MUP-a neće raspravljati na sastanku s obzirom da postoje mnogo važnije teme za razgovor i da je ovaj Sindikat uvek bio svoj, da nije ničiji i da ima jasno utvrđenu politiku rada, a to je isključivo interes radnika i zaštita radničkih prava i da će tako nastupati i ubuduće, bez obzira da li je Sporazum na snazi ili ne.

Zbog obaveza ministra Ivice Dačića koji je ujedno i premijer, bili smo ograničeni na dva sata, te smo morali odrediti prioritete za razgovor. O ostalim temama razgovore nastavljamo iduće nedelje.

Teme sastanka:

  1. Socijalna pomoć;
  2. Isplata putnih troškova;
  3. Isplata jubilarnih nagrada;
  4. Premeštaji;
  5. Sistematizacija;
  6. Psihološka prevencija (prijemi u radni odnos i suicid);
  7. Uniforma policije;
  8. Predlog mera štednje u MUP!
  9. Radno vreme sedišta ministarstva;
  10. Plaćanje advokatskih taksi za izgubljene sporove MUP-a;
  11. U UGP većina radnika nije dobila rešenja o koeficijentu plate;
  12. Opšti i posebni uslovi prilikom odlaska u penziju. Zašto se radnici šalju u penziju po opštim uslovima gde je obračunavanje penzije manje nego po posebnim uslovima, ako za policiju važe posebni uslovi.
  13. Sediše MUP-a ne prosleđuje fondu PIO M4 obrasce koji potvrdjuju uplate doprinosa, već ih dostavljaju odlaskom radnika u penziju što prouzrokuje da se prva penzija čeka i po šest meseci.

Socijalna pomoć:

Ministar Dačić je u svom obraćanju istakao da je vodio teške i naporne razgovore sa odlazećim ministrom finansija Mlađanom Dinkićem u vezi nastavka isplate socijalne pomoći. Da je njegov stav ostao nepromenjen po tom pitanju, kao i stav ostalih sindikata koji su istaklei da je neprihvatljivo da se pomoć ukine s obzirom na niske plate i rizik koji profesija nosi. Stav ministra Dačića je nepromenjen da se traže načini i modus da ta pomoć uđe u platu, što je više puta do sada javno iznosio. Čeka se postavljenje novog ministra finansija da bi ovaj plan o implementaciji socijalne pomoći u platu okončao.

Isplata putnih troškova:

SSP: Glišo Vidović je učesnike sastanka upozorio da je veliko nezadovoljstvo i ogorčenost među radnicima-putnicima, jer putni troškovi kasne i da je poslednja uplata bila za februar mesec. Ovaj problem posebno je izražen kod putnika koji koriste lična vozila zbog nedostatka prevoznog sredstva ili loših autobuskih linija za dolazak na smenu.

Željko Kojić: Planirani rashod za godinu dana za putne troškove je više od dve milijarde dinara. Problem predstavlja to što mnogi radnici zloupotrebaljavaju pravnu neuređenost i nedorečenost tako da uzimaju enormno visoke putne troškove. Sredstva za putne troškove ne obezbeđuje MUP već dolaze iz Ministarstva finansija. Očekujemo da tokom septembra ove godine isplatimo zaostala dugovanja iz marta i aprila što je oko dvesta miliona dinara, pod uslovom da novac ne kasni od Ministarstva finansija, što opet zavisi od priliva novca od poreza.

Ivica Dačić: Do sada je bilo poteškoća prilikom priliva sredstava i sa stavom Mlađana Dinkića. Tog problema više neće biti jer se očekuje imenovanje novog ministra. Slaže se da postoje zloupotrebe i da je neophodno da se ova oblast uredi valjano, da niko ne bude oštećen, ali i da se spreče zloupotrebe.

Glišo Vidović: Slaže se da postoje pojedinačni slučajevi zloupotrebe prilikom naplate putnih troškova, ali da se radi o neodgovornim pojedincima a ne o svim putnicima. Stav Sindikata je da se ova oblast mora preciznije urediti, upravo iz tog razloga. Sindikat srpske policije je tokom nekoliko sastanaka, pre oko pola godine, sa Željkom Veselinovićem iz Sektora finansija, ljudskih resursa i zajedničke poslove usaglasio Pravilnik o naplati putnih troškova i pita se zašto pravilnik nije usvojen i potpisan?

Jasmina Stanojević: Pravilnik o putnim troškovima je dat na mišljenje Republičkom Sekretarijatu za zakonodavstvo, čeka se mišljenje, a zatim ide u Vladu na usvajanje.

Glišo Vidović: Zahteva da naše Ministarstvo i ministar zauzmu čvršći stav prema Ministarstvu finansija i učine napore da se obezbede sredstva za isplatu zaostalih prinadležnosti (putni troškovi, dnevnice i sl.) kao i da MUP blagovremeno javno i transparentno obaveštava svoje zaposlene o problemima u kašnjenju eventualnih isplata, ukoliko do toga dođe, kako bi radnici na vreme bili informisani i kako bi mogli da planiraju troškove.

Isplata jubilarnih nagrada:

Željko Kojić: Isplata jubilarnih nagrada za 2013. godinu se odvija planiranom dinamikom. Do sada su u potpunosti isplaćene JN za one radnike koji su to pravo stekli u prvih 6 meseci. Radnicima koji stiču pravo za JN u drugoj polovini ove godine nagrada će biti isplaćena početkom iduće godine.

SSP: Postoji problem da je određenim kategorijama radnika koji su u MUP došli iz drugih državnih organa, a kome je država poslodavac, po tumačenju MUP-a osporeno pravo za JN. Glišo Vidović i Vladimir Radovanović ukazuju na probleme radnika protivgradne zaštite kojima je pravo na JN osporeno. Oni predlažu da se problem reši na miran način da ne bi došlo do utuženja.

Željko Kojić: Predlaže da se tokom iduće nedelje delegacija SSP i Sektora za finansije sastane i reši konkretne probleme na posebnom sastanku.

SSP: Predlog Željka Kojića je prihvaćen.

Premeštaji:

SSP: Zahtev Sindikata je da se zainteresovanim radnicima koji žele premeštaje izađe u susret a što će doneti velike uštede MUP po osnovu putnih troškova kao i to da će se omogućiti spajanje porodice i normalan život supružnicima. Postavljeno je pitanje zašto se sa premeštajima stalo i šta je sporno?

Ivan Cvijović i Zoran Golubović: Mali deo zahteva za premeštaj je realizovan. Nije im poznato zašto i gde je usledio zastoj. Iznose stav generala Stevana Bjelića da neće dozvoliti premeštaj iz PU za grad Beograd onim radnicima koji nemaju minimalno 10 godina staža u Beogradu, bez obzira na troškove koje MUP plaća. Problem je i dalje nepopunjenosti Beograda i da bi se ugrozio rad policije a bezbednost narušila ukoliko bi svima izašli u susret i omogućili premeštaje.

Dragan Žebeljan: Slaže se da se rad policije ne sme ugrožavati kao i bezbednost građana ali se kategorički protivi stavu generala Bjelića o uslovima za premeštaj. Smatra da visina putnih troškova, odnosno daljina putovanja treba da bude presudna u odluci o davanju saglasnosti, a ne boj godina provedenih u Beogradu. Daje primer da nije isto ako neko 10 godina putuje iz Pančeva, Banovaca, i sl. dok neko 5 godina putuje iz Subotice ili Preševa. Odnosno, da se prioritet mora dati daljini i visini putnih troškova ako MUP zaista želi uštede i da takav dogovor nije bio sa direktorom policije.

Ivan Cvijović i Zoran Golubović: Ostaju pri stavu koji je izneo general Stevan Bjelić i predlažu da se o tome razgovara lično sa direktorom.

Sistematizacija:

Ivan Cvijović i Zoran Golubović: Završetak radne verzije Sistematizacije Direkcije policije predviđa se do 1. oktobra 2013.godine. U sistematizaciji se predviđa rešenje statusa, odnosno povećanje koeficijenta plate Policijske brigade i IJ92 u Beogradu.

SSP: Po završetku radne verzije sistematizacije Direkcije policije, Sindikat traži uvid u izmene kako bi dali svoje mišljenje.

Psihološka prevencija:

Mirjana Smiljanić: Iznosi predlog Strategije psihološke prevncije i potrebu za formiranjem jedne jedinstvene službe u MUP koja bi se bavila problematikom psihološke prevencije. Cilj je da se nađe način kako bi se radnici oslobodili sresa, smanjio broj suicida odnosno da služba preuzme posao psihološke selekcije prijema novih kadrova. Iznosi da godinama unazad ova služba stagnira, da postoji problem u radu i komunikaciji sa predpostavljenima i da nema pomaka u rešavanju problema.

Ivica Dačić: Traži objašnjenje od Željka Kojića načelnika Sektora u čijoj je nadležnosti rad psihologa u MUP. Traži odgovor da li je neko nadležan smenjen ili je odgovarao za loš rad.

Željko Kojić: Informiše ministra da do sada niko nije smenjen i da niko nije odgovarao za propuste u radu. Pita Mirjanu Smiljanić da li se nešto promenilo od poslednjeg razgovora koji su imali.

Mirjana Smiljanić:  Nema promena na bolje. Ističe da neko namerno otežava rad i pravi probleme u funkcionisanju Odseka za psihološku prevenciju kao i da je dobijala pretnje telefonom.

Ivica Dačić: Ističe da nema potrebe da se do detalja ulazi u problematiku jer je već imao sastanak sa Mirjanom Smiljanić i da je detaljno upoznat. Shvata situaciju i želi da se problemi reše. Predlaže da se zajedno sa predstavnicima Ministarstva odbrane radi na projektu s obzirom da je problematika slična i da će se učiniti napori da se dođe do zadovoljavajućeg rešenja.

Dragan Žebeljan: Insistira da se ovoj temi posveti velika pažnja, ističe da svake godine oko deset zaposlenih izvrši samoubistvo, da smo svi primljeni u službu kao zdravi i da je sve što nam se dešava posledica stresa na radu i zbog toga što poslodavac nije našo načine da se zaposleni na pravi način oslobađaju od stresa. Ističe primere drugih policija u svetu gde u stanicama postoje prostorije za odmor i oslobađanje od stresnih situacija. Na žalost u Srbiji kada se desi da policajac upotrebi vatreno oružje niko mu ne priuža psihološku podršku već nastavlja sledeću smenu kao da se ništa nije desilo.

Ivica Dačić: Obećava ozbiljniji pristup ovom problemu i predlaže dalji zajednički rad do konačnog rešenja.

Uniforma policije:

Glišo Vidović: Traži informacije u vezi uniforme i ističe da zaposleni sami šiju uniformu i kupuju majice. Traži da se pod hitno krene u rešavanju problema uniforme.

Željko Kojić: Do kraja avgusta se očekuje izrada uzorka uniforme. Zatim će se raspisati tender i kad on proće pristupiće se šivenju uniforme. Očekuje se prvi kontigent od 8-10 hiljada kompleta uniformi koji će po prioritetu prvo biti podeljeno u Beogradu sredinom 2014.godine.

Dragan Žebeljan: Šta će se desiti ako tenderi opet budu padali kao i do sada, da nam se ne desi da se opet na uniformu čeka godinama.

Željko Kojić: Eliminisani su svi faktori za eventualni pad tendera, sve se radi transparentno i ne očekujemo da tender bude oboren.

Predlog mera štednje u MUP:

Dragan Žebeljan: Traži od prisutne delegacije MUP da se izjasne o predlogu mera štednje koju je SSP dostavio državnim sekretarima, direktoru policije i načelnicima sektora, a što je usvojeno na poslednjoj sednici Skupštine.

Ivica Dačić: Nije upoznat sa predlogom.

Vanja Vukić: Nije upoznat sa predlogom.

Željko Kojić: Nije upoznat sa predlogom.

Dragan Žebeljan: Smatra da je takav odgovor neozbiljan. Da su svi dopis dobili pre mesec dana kao i pripremu za sastanak, a da su došli nespremni, što je neprihvatljivo.

Ivica Dačić: Svaki predlog mera štednje je dobrodošao, tom oblašću se bavi državni sekretar Miljković (koji nije prisutan na sastanku), ali da zbog izlaska URS iz vlade, Miljković će najverovatnije biti smenjen i da se čeka novi državni sekretar. Predlaže da se o ovome zakaže poseban sastanak.

Dragan Žebeljan: Ističe da je sramota za ovo ministarstvo i za ovu zemlju da se kupuju ekskluzivna visokokubikažna vozila, veliki potrošači koji se dodeljuju pojednicima na lično zaduženje, da su troškovi ogromni. Svako od onih neostvarenih u privatnom životu, koji nemaju veliki kapital,  i sebi ne mogu da obezbede luksuzne automobile dolaskom u MUP zamišljajući da su mnogo važni i nezamenjivi izvoljevaju i traže da im poreski obveznici kupuju luksuzne limuzine i džipove, trošeći nemilice gorivo za privatne potrebe. Tome se mora doći na kraj, ako se zaista žele prave uštede.

Ivica Dačić: Tema je vrlo kompleksna i za nju treba odvojiti posebno vreme, zbog ograničenja vremena predlaže da se o tome razgovara na narednom sastanku.

Radno vreme sedišta ministarstva:

Dragan Žebeljan: Obaveštava ministra da je sprovedena anketa u kojoj se 95% radnika u sedištu Ministarstva izjasnilo da želi radno vreme od 7,30 do 15,30. Da je našu inicijativu podržala Direkcija policije, Sektor za vanredne situacije i drugi. I da bi zbog usklađenosti sa linijama rada trebalo da se radno vreme promeni. Odnosno da Vlada promeni uredbu iz 2003.godine koja se odnosi na rad svih ministarstava.

Ivica Dačić: Prihvata predlog, lično nema ništa protiv toga, ističe da on radi po čitav dan i da je njemu sasvim sve jedno. Odnosno da ako to radnici žele, da je on saglasan. Predlog će dati na Vladu.

Dragan Žebeljan: Zahvaljuje se ministru na pozitivnom stavu i ističe da će promena radnog vremena pozitivno uticati na sve radnike posebno one koji imaju malu decu i putnike.

Kašnjenje za plaćanje sudskih i advokatskih taksi za izgubljene sporove MUP-a:

Vladimir Radovanović: Ukazuje ministru da se veliki broj sporova iz radno pravne oblasti vodi protiv MUP koje MUP gubi pred sudskim organima čime se povećavaju rashodi u MUP samim plaćanjem sudskih taksi i advokatskih troškova. Takođe iznosi činjenicu da zbog izgubljenih sporova i postupaka koji su vođeni protiv članova sindikata  MUP duguje i advokatima SSP. Radovanović iznosi predlog da MUP sporazumno plati potraživanja da ne bi došli u situaciju podnešenja tužbi za nesisplaćena dugovanja.

 Željko Kojić :  Slažem se da ima ima dosta postupaka koji se vodi protiv MUP i predlaže da se u narednoj nedelji održi sastanak između Sektora i SSP kako bi se razmotrila sva potraživanja prema MUP

Opšti i posebni uslovi prilikom odlaska u penziju. Zašto se radnici šalju u penziju po opštim uslovima gde je obračunavanje penzije manje nego po posebnim uslovima, ako za policiju važe posebni uslovi.

Sediše MUP-a ne prosledjuje fondu PIO M4 obrasce koji potvrdjuju uplate doprinosa, već ih dostavljaju odlaskom radnika u penziju što prouzrokuje da se prva penzija čeka i po šest meseci.

Dogovoreno je da se održi poseban sastanak u Sekretarijatu povodom ove problematike s obzirom da sastanku nije prisustvovao Sekretar Todorović i zbog nedostatka vremena.

O ostalim temama koje vremenski nisu mogle biti obuhvaćene, raspravljaće se na sledećem sastanku!

Očito s namerom, fotograf MUP nije želeo da slika delegaciju SSP na sastanku, već isključivo predstavnike MUP-a. Verovatno da smo bili mnogo ružni za slikanje!

 Služba za informisanje SSP


SLIČNI TEKSTOVI