Skip to main content


Je li zaista bilo šamara?


Jedna od glavnih vesti usamar štampanim i elektronskim medijima ovih dana bila je priča o tome kako saobraćajni policajac  Z.K. šamara mladića koji nije hteo da potpiše zapisnik. U cilju povećanja tiraža i gledanosti, štampani i elektronski mediji se utrkuju sa što bombastičnijim naslovima. Tako smo mogli videti naslove poput „Nezapamćen incident u Beogradu“, „Bahati policajac šamara mladića“, „Otkaz za nasilnika policajca“ i sličnih. To nas i ne treba da čudi obzirom na to da je danas i novinarstvo u velikoj krizi, kao i celo društvo uostalom, i da u ovakvom „demokratskom“ okruženju skoro svako može pisati sve i svašta, bez ikakve odgovornosti. Pa čak i unapred osuđivati. Nažalost…

Sindikat srpske policije oštro osuđuje objave u medijima gde se unapred osuđuje policijski službenik Z.K, a na osnovu jednog video snimka napravljenog mobilnim telefonom, očigledno „sečenim“ po delovima, gde se baš i ne vidi najbolje sam čin šamaranja. Sindikat neće ulaziti u to da li je kolega Z.K. prekomerno upotrebio fizičku snagu ili ne, ostavićemo to nadležnim organima, ali ne smemo prepustiti medijima da momka javno linčuju! Oni isti mediji, koji jedva čekaju da se desi propust policijskom službeniku ili šak neka zloupotreba, kako bi „ispljuvali“ policijsku profesiju i policajca doveli na stub srama. Dok u slučaju višestrukih povratnika u izvršavanju krivičnih dela, ti isti mediji sridljivo navedu inicijale izgrednika, u ovom slučaju su jako hrabri, pa su objavili poptpune lične podatke policijskog službenika, neki su zašli i u njegov privatni život objavljivanjem niza fotografija.

Ako uradimo kratku analizu objavljenog video zapisa https://www.youtube.com/watch?v=5WgdaV8K98E na početku možemo videti jednog mladića okrenutog leđima i ispred njega policajca. Zatim se vidi deo desne ruke policajca i zvuk udarca. A da li je zaista bilo šamara ili je to naknadno dodat zvučni efekat? Da li se taj šamar na snimku vidi? Kada se pažljivo pogleda snimak ne može se sa sigurnošću utvriditi da li je do šamara došlo, već se javlja sumnja koja bi trebalo biti otklonjena u toku sudskog postupka gde će se utvrditi pravo činjenično stanje.  Takođe, mora se tražiti odgovor na pitanje: Šta je bilo na početku snimka, da li je možda isti taj mladić učinio nešto da isprovocira policajca, možda ga odgurnuo ili udario?

Napominjemo da Sindikat srpske policije sigurno neće podržati nijednog zaposlenog u MUP-u  koji bude osuđen za neko krivično delo, a naročito onog koji je u vezi sa obavljanjem policijskog posla. Za takve u policiji mesta nema, mi se zalažemo za profesionalno i časno obavljanje zadataka. Ali, dok nadležni organi ne dokažu eventualnu odgovornost, bićemo tu i pružiti svaki vid pomoći našem kolegi. Ustav Srbije je predvideo pravni institut prezumpcije nevinosti, odnosno pravo da se svako smatra nevinim za krivično delo dok se njegova krivica ne utvrdi pravnosnažnom odlukom suda.

Ili možda dok ga ne osude novinari? Da li je osuda javnosti dovoljna za sud kada su u pitanju policijski službenici?

Služba za informisanje SSP


SLIČNI TEKSTOVI