Skip to main content


Još jedan kolega izvršio suicid


Tokom dana, u Somboru je u porodičnoj kući, policajac  Zoran Brođen 1968.godine, iz ne utvrđenog razloga, iz službenog pištolja, izvršio suicid.
Kolega Zoran je radio u Upravi granične policije u Stanici granične policije Bački Breg.
Predsednik Sindikata srpske policije, Glišo Vidović uputio je telegram saučešća porodici i suprugi pokojnog Zorana: „Ne postoje reči koje mogu iskazati tugu za našim kolegom Zoranom, ne postoje prave reči utehe koje Vam možemo uputiti. Svi smo šokirani i potreseni onim što se desilo. Primite iskreno saučešće.“
Sindikata srpske policije, po ko zna koji put, apeluje na ministra Ivicu Dačića i njegove saradnike da što pre usvoje Predlog strategije razvoja psihološke službe MUP koju vodi šef Odseka psihološke prevencije, psiholog, savetnik Mirjana Smiljković, kako bi se ovakvi i slični problemi zaposlenih sveli na minimum.
Samoubistva u policiji zauzimaju razmere epidemije. Svake godine desetak zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova oduzme sebi život, najčešće su to policajci. U protekloj deceniji više od 130 zaposlenih izvršilo je suicid.
Posebno čuđenje izaziva činjenica da za ovaj fenomen samoubistava u policiji, niko nije odgovoran! Niti iko u vrhu MUP, preuzima čak i moralnu komandnu odgovornost, što je sasvim neshvatljivo za jedno odgovorno društvo! Starešine ne uviđaju psihološke promene kod svojih podređenih niti ih upućuju na ciljane lekarske preglede – ističe Glišo Vidivić, predsednik sindikata.
Policajci u Srbiji suočeni su lošim menadžmentom, a policajci usled vrlo čestog mobinga i velikog stresa koji se nagomilava tokom svakodnevnog rada  plaše se da zatraže psihološku pomoć jer tada kreće proganjanje od strane većine pretpostavljenih, za svaku „F” šifru policajcu odmah oduzimaju oružje i vozačku dozvolu i ostavljaju ga nezaštićenog na nemilost kriminalaca, dok se preostale kolege tome najčešće rugaju i izostaje podrška koja je u takvim situacijama izuzetno važna.
Proteklih dana, videli smo ponašanje policijskog inspektora Stikovića kome nije pružena nikakva psihološka podrška. Policajci pod stresom i bez lekarske pomoći su agresivni prema drugima ili prema sebi. Loša ekonomska situacija i svakodnevni stresovi na poslu, bez adekvatnog načina za  oslobađanje od stresa, vrlo često stvara žrtve a one su porodica, građani ili sami policajci koji sve češće svoj problem rešavaju suicidom.

 Broj: 140i/012
Beograd, 18.11.2012. godine

Portparol
Sindikata srpske policije
Dragan  Žebeljan


SLIČNI TEKSTOVI