Skip to main content


KOLIKO RADA TOLIKO PRAVA


Pravilo iz naslova mnoge interesuje, za šta rukovodioci obično daju konstataciju, da je to tačno, ali ako nije drugačije određeno, kako kažu. U nekim OJ postoji „pravilo“ da je skoro pa uvek drugačije određeno, odnosno uvek su izuzetne situacije na snazi. Upravo zbog toga odlučili smo zbog velikog interesovanja, da u ovom tekstu iznesemo tumačenje pojedinih odredbi koje regulišu upravo ovu temu.

Naime puno radno vreme traje 40 časova nedeljno, mada radna nedelja može biti i šestodnevna tako da raspoloživo radno vreme poslodavac prilagođava organizaciji, karakteru i potrebama radnog procesa. Bez obzira na režim rada, raspored radnog vremena mora biti takav da se ne povrede odredbe o odmoru kako dnevnom tako i nedeljnom. Ono što mnogi rukovodioci „zaboravljaju“ je to da odmori služe da se zaposleni oslobode umora i da obnove radne potencijale, da zadovolje privatne potrebe ili da ispune javne obaveze što su predmet mnogih konvencija i preporuka MOR-a. Dnevni odmor odnosno vreme između dva uzastopna radna dana iznosi 12 časova, neprekidno u okviru 24 časa, odredba koja ovu vrstu odmora reguliše upozorava da pri određivanju npr.smenskog rada ne bude prekoračena tj.koristi se u neprekidnom trajanju i iz dana u dan. Nedeljni odmor je vreme od kraja minule do početka nove radne nedelje prema Zakonu o radu, zaposleni ima pravo na nedeljni odmor u trajanju od najmanje 24 časa neprekidno kojem se dodaje vreme dnevnog odmora tj.12 časova. Trajanje nedeljnog odmora od najmanje 24 časa aktuelno je u šestodnevnoj radnoj nedelji a minimum je određen zbog eventualnog prekovrememig ili drugog dužeg rada, a kako smo već naveli ovom odmoru se dodaje dnevni odmor. Za petodnevnu radnu nedelju nedeljni odmor je duži i traje 48 časova zato se njemu ništa ne dodaje.

Sve ovo do sada propisao je Zakon o radu. Međutim, policijskim službenicima PKU je posebno uredio prava, obaveze, odgovornosti i dr. tako da je njime propisano da policijski službenik po pravilu ima pravo na 48 časova neprekidno nedeljnog odmora, da to mogu biti drugi dani a ne subota i nedelja, ako to organizacija rada i priroda posla zahteva ali ako je neophodno da pol.službenik radi na dan ili u dane njegovog nedeljnog odmora, poslodavac je u obavezi da pol.službeniku obezbedi odmor u trajanju od 24 ili 48 časova neprekidno u toku tekuće ili naredne nedelje. Nadamo se da smo na ovaj način otklonili neke nedoumice koje su prisutne kod zaposlenih u nekim OJ a posebno u onim gde se primenjuje „raspored tišine“ kako ga neki nazivaju, gde zaposleni rade bez slobodnog dana, suprotno svim propisima koji regulišu ovu oblast. Napominjemo da je radni odnos ispunjen pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenih ali i onih koji predstavljaju poslodavca, da se prava zaposlenih u nekim situacijama ostvaruju odlukama ili radnjama koje nisu saglasne zakonu, opštem aktu ili ugovoru o radu kada i dolazi do povrede prava a time i do potrebe da se ona zaštite, što se zadovoljava obično u postupku sudske zaštite na šta je posebno ukazano i u nedavno upućenoj depeši Sektora za ljudske resurse. Ona se prvenstveno odnosi na preraspodelu radnog vremena ali i na obaveze rukovodioca da svojim nesavesnim radom ne dovode do pokretanja postupaka protiv poslodavca čiji je ishod gotovo uvek na štetu budžeta, što znači da je nastupila posledica po ministarstvo. Zato poštujte prava zaposlenih a zaposleni će to vrednovati tako što će ispunjavati svoje obaveza, na kraju svakako poboljšati poslovni ambijent a time i rezultate i službu u celini što nam i jeste zajednički cilj.

Za bilo koje nedoumice ili pomoć u vezi sa kršenjem prava iz radno-pravnog statusa zaposleni se uvek mogu obratiti Sindikatu srpske policije

Služba za informisanje SSP
Željko Blagojević


SLIČNI TEKSTOVI