Skip to main content


Podnet predlog kako rešiti implementaciju socijalne pomoću u zaradu


Beograd, 28.01.2014. – U skladu sa zaključkom sa sastanka održanog  22. januara 2014. godine između predstavnika Ministarstva, Sektora finansija, ljudskih resursa i zajedničkih poslova i predstavnika sindikata, a po pozivu broj 01-215/14-5 od 20. januara 2014. godine, obaveštavamo vas da je SINDIKAT SRPSKE POLICIJE, kao odgovorna organizacija čiji je prevashodni  zadatak  institucionalna zaštita prava policijskih službenika, sa velikim zadovoljstvom prihvatila da svojim konstruktivnim predlogom da  doprinos trajnom rešavanju impementacije socijane pomoći u zaradu.

Duboko uvažavamo napor Sektora da što pre, u okviru dijaloga sa sindikalnim predstavnicima  i zajedničkim dogovorom  dođe do sveobuhvatnog rešenja kako bi se postojeća socijalna davanja implementirala u platu zaposlenih.

Sindikat srpske policije, odnosno ovlašćena lica sindikata, ekonomske struke detaljno su razmotrila dostavljen predlog od strane Sektora te u prilogu dajemo svoje argumentovano mišljenje i stav o raspodeli ove socijalne pomoći.

Smatramo da je za Sindikat srpske policije neprihvatljiv predloženi način podele pomoći koji se vezuje za godine staža, već da se mora iznaći drugačiji modalitet, što u prilogu dostavljamo.

Smatramo da je novčana pomoć neophodna većini pripadnika Ministarstva, pre svega mislimo na one čija primanja ne prelaze 30.000,00 din (radnici bez statusa, radnici sa statusom OD, radnici na upravnim poslovima i sl.), i da je za ovu kategoriju zaposlenih to i bukvalno SOCIJALNA POMOĆ, predlažemo model raspodele na sledeći način, podeljen u tri grupe:

  • 1. GRUPA: U ovu kategoriju spadaju svi zaposleni u Ministarstvu čija primanja ne prelaze 30.000,00 rsd. (radnici bez statusa,radnici sa statusom OD, radnici na upravnim poslovima i sl.). Po našoj proceni njih ima oko 1/3 zaposlenih u Ministarstvu i naš je predlog da njihov dodatak bude u NETO iznosu od 10.000, rsd upravo iz razloga jer su oni najugroženija kategorija u MUP-u.
  • 2. GRUPA: U ovu kategoriju bi bili obuhvaćeni  policijski službenici kojih ima po našim procenama najviše, odnosno oni  čija mesečna primanja se nalaze u opsegu od 30.000,00 – 65.000,00 rsd. Izvršilačka radna mesta (policajci, OKP i sl.) i po našoj proceni njih ima oko 50%. Naš predlog je da za ovu kategoriju zaposlenih NETO iznos socijalne pomoći bude 8.000,00 rsd.
  •  3. GRUPA: U ovu kategoriju spadaju zaposleni na rukovodećim radnim mastima u Ministarstvu kao i svi oni čija mesečna primanja prelaze iznos od 65.000,00 rsd. Po našoj proceni njih ima oko 17% i to su uglavnom zaposleni koji ni u kom slučaju se NE MOGU  svrstati u kategoriju SOCIJALNO UGROŽENIH RADNIKA iz prostog razloga što, radeći na rukovodećim  poslovima, koriste druge privilegije koje im pripadaju (pravo na dnevnice u zemlji i inostranstvu, pravo na korišćenje službenog automobila i sl.). Naš predlog je da za ovu kategoriju zaposlenih NETO iznos socijalne pomoći bude 6.816,38 rsd.

Ova projekcija implementacije socijalne pomoći u zaradu, zasnovana na opredeljenim budžetskim sredstvima za 2014.godinu, je realna i APSOLUTNO moguća i primenljiva na sve zaposlene u Ministarstvu.

U nadi da će naš predlog naići na adekvatno razumevanje kako kod predstavnika Ministarstva, tako i kod predstavnika ostalih sindikata, srdačno Vas pozdravljam uz želju da ovu važnu stvar za sve zaposlene u Ministarstvu privedemo što pre kraju na zadovoljstvo svih nas.

S poštovanjem,

predsednik
Glišo Vidović

Broj: 2408-01/14
U Užicu, 28.01.2014. godine

Prezentaciju analize rešenja  SSP možete preuzeti OVDE!


SLIČNI TEKSTOVI