Skip to main content


Policajcima je mesto u struci a ne u političkim strankama!


Glišo Vidović
Glišo Vidović

Beograd, 08.04.2014. godine – Ustav Republike Srbije ne dozvoljava pripadnicima policije, vojske, sudijama, javnim tužiocima i Zaštitniku građana da budu članovi političkih stranaka.

Članom 55. Ustava Republike Srbije u delu koji se odnosi na Slobodu udruživanja, jemči se sloboda političkog, sindikalnog i svakog drugog udruživanja, međutim ovo pravo nije apsolutno i neograničeno za sve građane. U stavu pet, pomenutog člana, sloboda se ograničava državnim i policijskim službenicima koji bi trebali da budu apolitični zbog specifičnosti posla koji obavljaju.

Ustav ovoj posebnoj kategoriji građana, koji su se samovoljno odlučili za taj posao, ne zabranjuje privatn politički stav ili glasanje na izborima za određenog kandidata stranke ili partije, ali jasno pravi razliku između lične oredeljenosti prema određenoj političkoj stranci i samom pristupanju  političkoj stranci.

Članom 134. Zakona o policiji, u stavu dva, stoji:  „Policijski službenici ne mogu se stranački organizovati, niti politički delovati u Ministarstvu.“ S obzirom da je u Ustavu u član 55. već propisano da „Sudije Ustavnog suda, sudije, javni tužioci, Zaštitnik gradjana, pripadnici policije i pripadnici vojske ne mogu biti članovi političkih stranaka.“ To jano i praktično znači da policijski službenici ne mogu biti članovi političkih partija, ne mogu biti stranački organizovani, niti politički delovati u Ministarstvu.

Svaki državni i policijski službenik, koji se ogreši o zakone ili Ustav Srbije, za svoje postupke može da odgovara i disciplinski zbog teške povrede službene dužnosti iz člana 157. Zakona o policiji. Za teške povrede službene dužnosti može se izreći i kazna prestanka radnog odnosa (član 159. Zakona o policiji).

Predsednik Sindikata srpske policije Glišo Vidović smatra da nema opravdanog razloga da policijski službenici pristupaju političkim strankama, da se učlanjuju ili politički angažuju, sem ako na taj način žele da napreduju u službi ili da osiguraju svoj položaj. Svaki građanin koji dobrovoljno zasniva radni odnos u Ministarstvo unutrašnjih poslova, dužan je da se upozna sa Ustavom i Zakonom o policiji i odluči da li će određena ograničenja građansih prava koja su zakonski propisana uticati na njegov budući profesionalni život. Svako ko želi da se bavi političkim radom i delovanjem, svoju želju može da ostvari tako što će napustiti Ministarstvo unutrašnjih poslova i posvetiti se drugim poslom. U ministarstvu unutrašnjih polova, odnosno policiji treba da rade apolitični profesionalci, sem ministra i državnih sekretara koji su po prirodi posla politički izabrani ili postavljeni.

Član Glavnog odbora
i portparol SSP
Dragan Žebeljan


SLIČNI TEKSTOVI