Skip to main content


Policija u Vojvodini ima samo jedanog psihologa dok PU Novi Sad nema ni jednog


suicidSuicid i pokušaj suicida među zaposlenima u Ministarstva unutrašnjih poslova svake godine, na žalost, postaje uobičajna  pojava. Pošast koja hara među policijskim službenicima i ostalim zaposlenima svakog meseca uzima svoj danak u krvi, i dalje za ovaj problem nema odgovornih niti se šta konkretno menja sem obećanja da se radi na rešavanju problema.

Na žalost, policijska uprava Novi Sad  nema službenog psihologa. Ranijih godina sve do sredine 2013. godine, posao psihologa obavljao je istoričar. Kasnije je na insistiranje Sindikata radno mesto oslobođeno ali je i dalje upražnjeno. Šokantno je da na teritoriji AP Vojvodina radi samo jedan psiholog i to u PU Sremska Mitrovica, dok je u ostalim PU u Vojvodini mesto upražnjeno, što je nedopustivo.

Takođe, nedopustivo je i to da Operativni centar Ministarstva o izvršenim suicidima, pokušajima ili pretnjama cuicida ne obaveštava Odsek za psihološku prevenciju u sedištu Ministarstva. Tako dolazimo do paradoksalne situacije da se ne može stručno reagovati na vreme ili pružiti psihološka pomoć porodicama žrtava suicida.

Služba za psihološku prevenciju Sindikata srpske policije, predala je početkom godine u Kabinet ministra na usvajanje Predlog Strategije razvoja psihološke službe MUP koju vodi psiholog Mirjana Smiljanić, kako bi se ovakvi i slični problemi zaposlenih sveli na minimum. Ovu inicijativu za usvajanje  Strategije podržali su svojim potpisima 28 od 29 psihologa u MUP-u.

Iskrenu podršku i želju da se suicid u MUP svede na minimum, odnosno uspostavi dobroorganizovana i profesionalna služba psihološke prevencije, dobili smo od državnog sekretara Vladimira Božovića a kasnije i od ministra Ivice Dačića. Međutim, sve se završilo na obećanju a realnih pomaka i dalje nema, predložena izmena Sistematizacije još uvek nije izvršena kao ni izmena određenih članova Zakona o policiji.

Samoubistva u policiji zauzimaju razmere epidemije. Svake godine oko desetak zaposlenih u Ministarstvu oduzme sebi život, najčešće su to uniformisani policajci. U protekloj deceniji više od stotrideset zaposlenih izvršilo je suicid.

Posebno čuđenje izaziva činjenica da za ovako visok broj sicida, niko nije odgovoran niti je iko odgovarao! Utisak je da se nedovoljno čini da se smanji broj suicida, šokantno je to da niko ne preuzima čak i moralnu odgovornost, što je sasvim neshvatljivo!.  – ističe Glišo Vidivić, predsednik sindikata.

Beograd, 18.02.2004. godine                                                             Portparol Sindikata srpske policije
Dragan  Žebeljan


SLIČNI TEKSTOVI