Skip to main content


Pravnici u službi budžeta!


Užice, 10.02.2016. godine, – Sindikat srpske policije nastavlja svoju misiju i razlog osnivanja, te u cilju zaštite radničkih prava zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova i njihovih ekonomskih interesa, ukazuje poslodavcu na propuste i pogrešnu primenu prava i pravnih normi.

Prosto je neverovatna nonšalantnost sa kojom pravnici Ministarstva unutrašnjih poslova pristupaju tumačenju pozitivnih pravnih propisa države Srbije i sa kakvom lakoćom donose odluke na štetu zaposlenih. Staru izreku „dva pravnika – tri mišljenja“, naši, „mupovi“ pravnici su preinačili i prilagodili je tako da se može iskazati rečima „svi pravnici MUP-a – jedno mišljenje“! Ali…

Kada bi to mišljenje pravnika bilo u službi prava samoga, bilo bi lepo. Problem je u tome što su naši pravnici postali ekonomisti, odnosno, više ne rade u interesu prava i pravičnosti, već u interesu finansija MUP-a i budžeta države Srbije! Mišljenja donose, i preporuke daju, u skladu sa projektovanim budžetom i unapred limitiranih visinama izdataka za rad zaposlenih, bez obzira na realno stanje na terenu.

Dakle, pravnici postadoše ekonomisti, a Sindikat srpske policije dobro se seća kako izgleda kada ekonomisti izigravaju pravnike. Proces utvrđivanja naše reprezentativnosti nije bio tako davno!

Nakon što je načelnica Sektora za materijalno-finansijsko poslovanje, gospođa Nedeljković, na teren uputila instruktivnu depešu u kojoj se određuje da dobijanje novčane naknade za rad na specifičnim područjima, ustanovljene Odlukom ministra, isključuje dobijanje dnevnice propisane Uredbom Vlade R Srbije, advokatski tim Sindikata srpske policije razmotrio je novonastalu situaciju i utvrdio da je tumačenje navedeneo u pomenutoj depeši pogrešno i da ne može proizvesti pravno dejstvo. U skladu sa tim, predsednik SSP Lazar Ranitović, uputio je načelnici Nedeljković dopis u kojem je poziva da preipita svoju preporuku i uvaži naše mišljenje.

Dopis prenosimo u celosti:

Republika Srbija
Ministarstvo unutrašnjih poslova
Sektor za materijalno-finansijsko poslovanje
Načelnik Mirjana Nedeljković

Poštovana,

Depešom 07 broj 18/16 od 2.2.2016. godine dali ste pojašnjenje o načinu primene Odluke ministra unutrašnjih poslova o utvrđivanju specifičnih područja na kojima zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova rade pod otežanim terenskim uslovima 01 broj 12188/2015 od 9. 11. 2015. godine (u nastavku: Odluka), a kojom je ustanovljena posebna naknada zaposlenima u MUP-u za rad u otežanim uslovima na specifičnim područjima na poslovima migracije i migranata u iznosu od 1.500 dinara.

Tom depešom ste, između ostalog, izneli mišljenje i da „zaposlenima koji ostvaruju pravo na ovu posebnu naknadu ne pripada dnevnica, jer se ista vezuje za ishranu koja im je ovde predmetnom odlukom obezbeđena“.

Smatramo da ovakav Vaš stav i mišljenje nisu pravno utemeljeni, a da je Vaše obrazloženje da zaposlenima u MUP-u u predmetnom slučaju ne pripada dnevnica iz razloga što se dnevnica vezuje za ishranu, a koja je Odlukom obezbeđena, samo delimično tačno iz sledećih (pravnih) razloga.

1) Odluka kao akt niže pravne snage ne može derogirati Uredbu kao akt više pravne snage.

2) Odlukom nije propisano da policijski službenik koji ostvaruje pravo na posebnu naknadu u iznosu od 1.500 dinara ne ostvaruje (gubi) pravo na dnevnicu u iznosu od 150 dinara propisanu Uredbom Vlade RS o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika, a kojom je propisani uslovi za ostvarivanje prava na dnevnicu i iznos dnevnice (u nastavku: Uredba); niti je Uredbom propisano da u slučaju da zaposleni ostvari neku drugu naknadu u vezi sa službenim putovanjem i angažovanjem – gubi pravo na dnevnicu!

 3) Vaš stav da se dnevnica vezuje isključivo za ishranu verovatno je rezultat Vašeg pogrešnog shvatanja i tumačenja člana 7. stava 2. Uredbe, kojim je propisano da se „troškovi ishrane i gradskog prevoza u mestu u kojem se službeni posao vrši naknađuju preko dnevnice“. Međutim, time je donosilac Uredbe hteo reći da zaposleni, ukoliko mu je isplaćena dnevnica, ne ostvaruje posebno pravo na naknadu troškova ishrane i posebno pravo na naknadu troškova gradskog prevoza. Odnosno, nije jedina svrha dnevnice naknada troškova ishrane (i gradskog prevoza), već i da se zaposlenom zaposlenom (i njegovoj porodici) naknadi i to što je zaposleni odsutan od svog mesta življenja i od svoje porodice.

Da dnevnica nije isključivo vezana za troškova ishrane (i gradskog prevoza) može se zaključiti i prema onom kako je ova materija bila regulisana pre poslednjih izmena Uredbe (14.10.2015). Naime, pre tih izmena, Uredbom je bilo propisano da „ukoliko je zaposlenom obezbeđena ishrana da se iznos dnevnice umanjuje za 80%“. Dakle, zaposleni je i u slučaju da su mu obezbeđeni svi troškovi (smeštaja, isrhane, gradskog prevoza i drugi troškovi) ostavrivao pravo ona umanjenu dnevnicu u iznosu od oko 531 dinar (20% od 2.565 dinara). Odnosno, da dnevnica ne predstavlja isključivo naknadu troškova ishrane (i gradskog prevoza). To je ono što je bio smisao i „duh“ ove Uredbe, a kako je ona izmenjena samo u pogledu iznosa, taj smisao i „duh“ nisu promenjeni. 

Činjenica da je odredba o umanjenju iznosa dnevnice (ne gubljenju prava na dnevnicu, kako je Vaše mišljenje!) izmenom Uredbe brisana dovodi do postojanja „pravne praznine“, tj. neuređenosti pitanja umanjenja dnevnice. Međutim, može se smatrati da je donosilac uredbe (Vlada) smatrao da bi, zbog utvrđenog mizernog iznosa dnevnice od 150 dinara, bilo još mizernije taj iznos dodatno umanjivati (ne ukidati!), odnosno da zaposlenima, u svakom slučaju, pripada pun iznos dnevnice.

Stoga od Vas zahtevamo da, uzimajući u obzir sve ovo na šta smo Vam ovde ukazali, preispitate Vaše tumačenje, uvažite naše mišljenje i pošaljete dopunu predmetne depeše kojom ćete dati novo pojašnjenje – da zaposleni po istom osnovu mogu istovremeno ostvariti i pravo na posebnu naknadu shodno Odluci i pravo na dnevnicu shodno Uredbi.

Predsednik SSP
Lazar Ranitović

Nažalost, Sindikat cropped-grb-mali.jpgsrpske policije ostaje sve usamljeniji na sindikalnoj sceni. Dok se mi bavimo pravima radnika dok se ostali bave ličnom promocijom, parcijalnim interesima, ispraznom demagogijom ili su pak u službi interesa poslodavca. Borba će biti sve teža ali naša odlučnost raste proporcionalno sa poteškoćama koje su pred nama!

Može biti samo jedan – Sindikat srpske policije!

Služba za informisanje SSP