Skip to main content


Prisluškivanje: Tresla se gora, rodio se miš



Izjava prvog potpredsednika vlade i ministra Aleksandra Vučića da je u protekloj deceniji za potrebe BIA i MUP izvađeno preko 111 hiljada listinga, a da je primenjeno  preko 77 hiljada „mera potpune kontrole“ telefonskih i internet komunikacija, potvrđuje naša saznanja da su i mnogi sindikalni aktivisti u MUP stavljeni na „merama kontrole“.
Međutim, s obzirom da se sindikalni aktivisti ne bave kriminalnim radnjama, ili poslovima protiv državnih interesa, saznanja da smo na „merama“ nisu uticala na naš rad, ili na politiku usmerenu na zaštiti prava radnika i stvaranja uslova za bezbedan rad. Šta više, sindikalni rad je javan a namere uvek iskrene i poznate.

Upravo zbog toga, svaka kontrola države, pa i tajno praćenje komunikacija sindikalnih aktivista, za nas ne predstavlja problem niti nas plaši, jer nemamo šta da krijemo. Za razliku od onih koji se plaše, šta bi policija mogla otkriti o njima, mi sindikalci svoj posao radimo pošteno zalažući se za opšti boljitak, primenu prava i profesionalizam u službi. Ističemo da zakon mora biti isti za sve, a svako tajno praćenje i prisluškivanja komunikacija mora biti uz odluku suda.
Ono što nas zabrinjava jeste činjenica da se već neko vreme vodi politički rat i hajka protiv pripadnika policije, spinovanom pričom o tzv. „aferi prisluškivanja“, u kojoj se po izjavi jednog političara prisluškivao državni vrh i gde su listinzi kretanja i komunikacije u posedu policije, dok po tvrdnji drugog političara nije bilo prisluškivanja, dok je posedovanje listinga sprečila BIA.
I dok se političari javno prepucavaju, iznose podatke suprotnog sadržaja, slažu se u jednome, da u policiji mora doći do korenitih promena i smena, tobože jer se i vlade i političari menjaju po prestanku mandata.
Da ne postoji Član 55. stav 5. Ustava Srbije, da pripadnici policije ne mogu biti članovi političkih partija, složili bi se sa takvim gledištem, da svaka politička struktura raspoređuje svoje kadrove. Međutim, ako znamo da je neophodno da policija radi profesionalno bez uplita politike i stranačkih interesa, pitamo se nije li ova naduvana afera produkt želje za čistkom i dovođenje kadrova bliskih vladajućim strukturama?
I umesto da se političari i BIA potrude da suzbiju nelegalna prisluškivanja stranih obaveštajnih struktura koje su ukorenjene u zemlji, pojedinih lica bliskih stranim agenturama koja sede po ministarstvima, ili čak žive u vanbračnim zajednicama, težište interesovanja i akcenat stavljen je na policiju, prikazivajući je u medijima kao udruženje kriminalaca i eventualnih zločinaca koji ugrožavaju bezbednost političara najvišeg ranga. Zanemarujući činjenicu da je možda akcenat i interesovanje policije bilo bezbedonosno interesantno lice iz okruženja političara, koje je blisko sarađuje sa pripadnikom strane obaveštajne službe, umesto želje da se ugrozi bezbednost ili privatnost.
Na žalost, od strane medija i političara policajci se predstavljaju kao neznalice i nestručnjaci, koji ogigledno ne znaju šta im je posao i nisu upoznati da svako lociranje, ili prisluškivanje telefona ostavlja trag, tako da ispada da su pokušali da prisluškuju nedodirljive, i eto uhvaćeni na delu.
Perfidno, stručno, propagandnim tehnikama, širenjem glasina i skretanjem pažnje sa ekonomskih i životnih problemima pokušave se stvaranjem afere da policija radi za kriminalce, a ne za dobrobit države i naroda. Što svakako nije tačno.
Ako se vratimo samo desatak godina u nazad, prisetimo se kako je bivša Državna bezbednost satanizovana, smišljeno rasturana i prikazivana kao služba ubica i kriminalaca, kako je vojska Srbije uništavana izazivanjem afera, ubistvima i raznim eksplozijama, lako se dolazi do zaključka da je očigledno došao red i na policiju.
Sindikat srpske policije, daje punu podršku svima onima koji se zalažu da se zakonska regulativa u vezi narušavanja privatnosti ličnosti bolje i preciznije uredi, a moguće zloupotrebe svedu na minimum. Svako mora biti svestan svojih postupaka, ko radi mimo zakona u cilju ličnih ili tuđih interesa kršeći zakone, mora biti spreman da za svoja dela odgovara.

Portparol
Sindikata srpske policije
Dragan  Žebeljan

Broj: 135i/012
Beograd, 11.11.2012. godine
 
 
 
 


SLIČNI TEKSTOVI