Skip to main content


Protivgradna zaštita – javašluk ili namera?


Štete od grada samo na poljoprivredi su prošle sezone 2013.godine  procenjene na 45 miliona evra. Zbog ugroženosti poljoprivrednih useva i prava na rad radnika u sistemu odbrane od grada Sindikat srpske policije zahteva hitne mere. Ove godine odbrane od grada kasni.  Nedostaju rakete i strelci. Da li se radi o javašluku, nemaru, neradu ili nameri. Pitanje je ko je za ovakvo stanje odgovoran? Ili možda takvih nema.

 

REPUBLIKA SRBIJA
MINISTARSTVO UNUTRAŠNJIH POSLOVA

Državnim sekretarima:
G-dinu Vanji Vukiću
G-dinu Vladimiru Božoviću

 

Poštovani,

U Sindikat srpske policije učlanjeno je 90% zaposlenih u Ministarstvu koji se bave poslovima protivgradne zaštite. Ovaj akt se ne bavi isključivo sindikalnim pitanjima već ih prevazilazi i kao takav bavi se temom stručno-strukovnog karaktera koji su od nacionalnog značaja. S tim u vezi, dužnost i obaveza mi nalaže da vas obavestim o sledećim saznanjima:

Sektor odbrane od grada je 01.aprila 2011. godine odlukom tadašnje Vlade, a hirom nekih ljudi iz Demokratske stranke, prebačen iz Republičkog Hidrometeorološkog zavoda u Sektor za vanredne situacije MUP-a Republike Srbije. Sistem odbrane od grada, koji je do pre par godina bio jedna organizovana i funkcionalana celina, uništen je do te mere da 15.aprila (kada zvanično počinje sezona odbrane od grada – operativno sprovođenje dejstva na potencijalno gradonosne oblake) najverovatnije neće početi sa radom jer Republički Hidrometeorološki zavod Srbije još nije dobio odobrenje za angažovanje strelaca kao ni dovršio tendersku proceduru za njihov lekarski pregled. Zbog toga je Sektor za Vanredne situacije, 11. aprila tekuće godine, nadležnim organizacionim jedinicama uputio depešu broj 161-455/14 kojom se početak sezone odbrane od grada odlaže do daljnjeg čime je i radnicima na radarskim centrima uskraćeno pravo na rad u skladu sa uputstvima i instrukcijama propisanim iz ove oblasti.

Pripreme za početak sezone odbrane od grada (razvoženje raketa i opreme) uobičajeno traju najmanje 15 dana što znači da su usevi do daljnjeg nezaštićeni.

Prema planu, pripreme je trebalo započeti još 01.marta 2014. godine i nije jasan razlog zbog koga pripreme nisu započete i kao ni čija je to odgovornost.

Drugi problem je nedovoljna količina protivgradnih raketa za nastupajuću sezonu. Magacinske zalihe od 4430 komada i nabavka još 3000 raketa čija se isporuka očekuje neće biti dovoljne za punu efikasnost sistema odbrane od grada koja je u prethodnih 47 godina iznosila od 63 – 74 %.

Zbog ugroženosti poljoprivrednih useva i prava na rad radnika u sistemu odbrane od grada Sindikat srpske policije zahteva HITNE mere:

  1. odobrenje angažovanja strelaca u sistemu odbrane od grada,
  2. aktiviranje sistema odbrane od grada (razvoženje protivgradnih raketa i opreme)
  3. nabavka dodatne količine protivgradnih raketa za sezonu 2014.god. i
  4. stavljanje van snage depeše broj 161-455/14 kojom se ugrožavaju utvrđena prava radnika i narušava višedecenijski niz radarskih merenja potencijalno gradonosne oblačnosti.

Ističem da Zakon o odbrani od grada još nije usvojen, a sezona odbrane od grada 2014. godine neće početi 15.aprila. Razlozi su sledeći:

  1. Sektor za vanredne situacije nije na vreme potpisao Aneks sporazuma sa RHMZ Srbije vezan za angažovanje strelaca. (Potpisivanje je trebalo da bude u decembru 2013. godine, a ne u aprilu ove godine),
  2. RHMZ Srbije još uvek nije pripremio ugovore za angažovanje strelaca na protivgradnim stanicama,
  3. Nisu sklopljeni ugovori sa strelcima PG stanica,
  4. Nije na vreme raspisan tender za zdravstvene ustanove čiji lekari treba da vrše lekarske preglede strelaca.( Još 8 radarskih centara od 13 koliko ih ima, nije ni počelo sa održavanjem seminara i lekarskim pregledima strelaca),
  5. Nije pravovremeno izvršena nabavka Protivgradnih raketa. (Tender je završen 07.04. i kako još uvek nije potpisan ugovor nije se krenulo sa distribucijom raketa. Uz postojeću količinu 4430 i nabavljenih 3000, količina PGR je nedovoljna jer su ukupne potrebe sistema 20 000 PGR)
  6. Distribucija PGR se ne vrši jer ne postoje ugovori sa strelcima,
  7. Prvi put za 48 godina postojanja službe (izuzev godine bombardovanja 1999.) sezona neće početi 15.aprila već sa najmanje 15 dana zakašnjenja što može izazvati velike štete poljoprivredi.

Posebnu pažnju treba obratiti na to da :

  1. U centralnom magacinu u Ratkoviću trenutno ima 3000 protivgradnih raketa koje će biti raspoređena na oko 1600 prtivgradnih stanica na celoj teritoriji Srbije. To je oko 1.7 raketa po jednoj stanici. Uz 1468 raketa koje su prošle godine kupile opštine i koje će biti raspoređene na teritoriji tih opština to je sva količina sa kojom raspolaže sistem. Prosečna godišnja potrošnja (kada ima dovoljno raketa) je oko 12000 raketa. Čak i da počne sezona rad sistema će biti blokiran posle prvog dejstva. MUP raspolaže sredstvima za nabavku još 3000 raketa ali kako tender još nije ni raspisan te rakete će u najboljem slučaju biti dostupne tek u junu mesecu. Prošle godine, na vanrednoj sednici 08. aprila, Repulički štab za vanredne situacije je doneo zaključak da Ministarstvo finansija sagleda mogućnost o obezbeđivanju 300 miliona dinara za nabavku 10.000 raketa. Na ovaj zahtev ministar Ivica Dačić nije ni odgovorio.
  1. Strelci na protivgradnim stanicama su još uvek u nadležnosti Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije. U ovom periodu trebalo bi da budu definisani uslovi pod kojim će raditi i da im se šalju anketni listovi sa uslovima rada i da se zakazuju sale za stručne seminare i potpisivanje ugovora. Takođe treba da se raspišu tenderi za Domove zdravlja koji će pregledati strelce. Ništa od svega toga se ne radi, a vreme prolazi.
  1. Nacrt Zakona o odbrani od grada je konačno završen i treba da bude prosleđen na saglasnost Ministarstvima. Zakonom je okvirno definisano i finansiranje sistema ali će za konkretne cifre biti potrebno doneti podzakonska akta. Da ceo postupak bude završen ove godine na primenu ovog zakona možemo računati u najboljem slučaju tek 2015. godine.

Ako se toliko sredstava ulaže u poljoprivrednu proizvodnju, ne mogu se ignorisati štete od grada koje su nekoliko zadnjih godina bile ogromne.Zato je neophodno HITNO obezbediti sredstva za nabavku bar 10.000 protivgradnih raketa jer su proizvodni kapaciteti fabrika oko 2000 raketa mesečno. Sve fabrike su naše (Poliester iz Priboja, Trajal iz Kruševca, Krušik iz Valjeva i od prošle godine i Sloboda iz Čačka) i sve komponente za proizvodnju su sa domaćeg tržišta. Ove bi rakete bile ravnomerno raspoređene po celoj teritoriji i to bi omogućilo efikasan rad sistema. Sporadična kupovina raketa od strane opština ima veoma mali efekat na rad celokupnog sistema.

Sistem treba objediniti i centralizovati i stručni i logistički deo, popuniti preko 25% radnih mesta na terenu i valjano ga održavati. U sadašnjoj organizciji je na margini svih dešavanja jer se radi o vrlo specifičnom poslu koji nije blizak osnovnoj delatnosti MUPa.

Štete od grada samo na poljoprivredi su prošle sezone procenjene na 45 miliona evra. Za nabavku 10.000 potrebno je tri miliona evra. Ne treba biti mnogo pametan pa izračunati da sve subvencije u poljoprivredu mogu da budu poništene u samo jednom danu sa gradom. Da li smo stvarno toliko bogati ?

S poštovanjem,

Broj: 2528-01/14
UBeogradu,17.04.2014.godine

Predsednik
Glišo Vidović


SLIČNI TEKSTOVI