Skip to main content


Rodoljubu Šabiću: Sprovesti nadzor nad upotrebom specijalnih vozila saobraćajne policije


Povereniku za informcije od javnog značaja, g. Rodoljubu Šabiću

Obraćam vam se kako bi vas obavestio o skorašnjem postupanju pripadnika saobraćajne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije koji prilikom kontrole saobraćaja, vozila, vozača i pešaka vrše audio i video snimanje građana bez njihovog znanja i pristanka, a shodno Objašnjenju Uprave saobraćajne policije broj 03/8 broj 3208-T/13 od 03.06.2013. godine.

Naime, počev od meseca avgusta 2013. godine pojedini pripadnici saobraćajne policije u Novom Sadu koriste službena vozila marke Fiat tip Punto u kojima su na unutrašnjosti vetrobranskog stakla ugrađene kamere koje neprekidno snimaju samo kadar ispred vozila. Vođama patrole sabraćajne policije naloženo je da nose na opasaču uređaj za audio snimanje, kao i mikrofon na reveru košulje. Uređaj za audio snimanje se uključuje ručno i naloženo je da se snima konverzacija policiskog službenika sa licem sa kojim se vodi konverzaciju i nad kojim se vrši kontrola.

Naglašavam da se prilmkom preduzimanja policijskih poslova iz člana 10. Zakona o policiji („Sl. glasnik RS“, br. 101/2005, 63/2009 – odluka US i 92/2011), (npr. provera i utvrđivanje identiteta) dešava da se rutinski kontrolišu građani koji nisu učinili nikakav prekršaj ili krivično delo, niti se prema njima preduzimaju dalje bilo koje službene radnje te da se i konverzacija između tih građana i policijskih službenika takođe audio i video snima.

Takođe ovakav vid audio i video snimanja ne snima neodređen broj učesnika u saobraćaju već samo lice sa kojim se vodi konverzacija kao i one koji su u kadru kamere i audio dometu uređaja za snimanje.

Članom 69. Zakona o policiji definisano je snimanje na javnim mestima kao policijsko ovlašćenje:

„Snimanje na javnim mestima

Vrste i način snimanja

Član 69

Snimanje na javnim mestima predstavlja trajni akustički i video nadzor javnih mesta na kojima se učestalo vrše krivična dela ili prekršaji, radi njihovog sprečavanja.

Kad postoji opasnost da prilikom javnog okupljanja dođe do ugrožavanja života i zdravlja ljudi ili imovine, ovlašćeno službeno lice ovlašćeno je da vrši video snimanje ili fotografisanje javnog skupa.

Nameru da sprovede aktivnosti iz st. 1. i 2. ovog člana policija morajavno da saopšti „.

Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima („Sl. glasnik RS“, br.  41/2009, 53/2010 i 101/2011) članom 286. određeno je:

„Snimanje saobraćaja i učesnika u saobraćaju korišćenjem odgovarajućih sredstava

Organ nadležan za poslove saobraćaja i organ nadležan za poslove policije, imaju ovlašćenje za snimanje saobraćaja, u svrhu dokumentovanja saobraćajnih prekršaja, ponašanja učesnika u saobraćaju, praćenja bezbednosti i protočnosti saobraća.

Organ nadležan za poslove saobraćaja može, uz prethodno pribavljenu saglasnost organa šdležnog za poslove policije, da ovlasti upravljača puta, javno preduzeće i ustanovu za snimanje saobraćaja u svrhu iz prethodnog stava.

U cilju otkrivanja i dokazivanja prekršaja policijski slugbenici mogu koristiti vozila sa ili bez spoljnih obeleđa policije, sa ugraSenim uređajima za  utvrđivanje prekršaja u saobraćaju (vozilo – presretač).

Na vozilo – presretač se, dok vrši utvrđivanje prekršaja i drugih delikata i njihovo dokumentovanje, ne odnose odredbe ovog zakona o ograničenju brzine kretanja, pod uslovom da time ne ugrožava bezbednost saobraćaja.

Vozilo – presretač je vozilo sa prvenstvom prolaza kada daje propisane posebne svetlosne i zvučne znake, najmanje jedno plavo trepćuće ili rotaciono svetlo i zvučni zšk promenljive frekvencije. Znakovi se daju nakon što prekršaj bude otkriven i dokumentovan u cilju zaustavljanja i daljeg procesuiranja učgtioca prekršaja, odnosno drugog delikta.

Bliže propise o načinu upotrebe sredstava za snimanje i njihovim tehničkim karakteristikama propisuje ministar šdležan za poslove saobraćaja uz saglasnost Ministarstva unutrašnjih poslova“

Naglašavam i da navedeno snimanje ne predstavlja policijsko ovlašćenje „snimanje na javnim mestima“ iz člana 30. stava 2 tačke 14. ZOP, da vozila Fiat Punto, ne predstavljaju vozila iz člana 286. ZOBS – presretače, kao i da vozila – presretači, snimaju neodređen broj vozila i učesnika u saobraćaju a nakon uočenog prekršaja isključivo vozilo u prekršaju i to samo u momentu činjenja prekršaja u cilju dokumentovanja prekršaja kao i dokazivanja istog, ali bez audio snimanja.

U cilju dosledne primene pozitivno pravnih akata koji definišu i regulišu materiju zaštite podataka o ličnosti kao i člana 8. Zakona o zaštiti podataka o ličnosti („Sl. glasnik RS“, br. 97/2008, 104/2009 – dr. zakon 68/2012 odluka US i 107/2012), zakonitog postupanja policijskih službenika, posebno uzimajući u obzir član 31. Zakona o policiji, poštovanja zagarantovanih i propisanih prava građana i policijskih službenika, molim vas da date vaše mišljenje povodom gore navedenog i pismeno me obavesetite o istom na gore navedenu adresu.

U prilogu akta dostavljam vam Objašnjenje Uprave saobraćajne policije broj    od 03/8 broj 3208-T/13 od 03.06.2013. godine.

Ukoliko su vam potrebne dodatne informacije i podaci u vezi sa navedenim, možete me kontaktmrati na dole navedeni kontakt telefon.

Predsednik Skupštine RC Novi Sad
Vladimir Džigurski

Odgovor:

Republika Srbija
Poverenik za informacije
od javnog značaja i zaštitu
podataka o ličnosti

Služba Poverenika

Sektor za nadzor
Svetozara Markovića 42
1100 Beograd

Obaveštavamo vas da je Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti povodom vaše prijave pokrenuo postupak nadzora nad sprovođenjem i izvršavanjem Zakona o zaštiti podataka o ličnosti („Sl. glasnik RS“, br. 97/08 i 104/09 – dr. zakon i 68/2012 – odluka US i 107/2012), od strane MUP RS.

O rezultatima sprovedenog nadzora, utvrđenim činjenicama i preduzetim merama, bićete naknadno obavešteni.

Zahvaljujemo na Vašem interesovanju za pravilnu primenu Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.

OVLAŠĆENO LICE POVERENIKA
Aca Stojev


SLIČNI TEKSTOVI