Skip to main content


Sa sastanka u Odeljenju za kontrolu zakonitosti u radu u Beogradu


Delegacija Sindikata srpske policije održala je 29.10.2013. godine sastanak sa Milanom Kuruzovićem načelnikom Odeljenja za kontrolu zakonitosti u radu u PU za grad Beograd.

Sindikat srpske policije zastupali su Glišo Vidović predsednik sindikata, Dragan Žebeljan član Glavnog odbora, Mile Lazarević predsednik Skupštine RC Beograd i Milena Marković predsednik SG Savski Venac.

Ispred Odeljenja za kontrolu zakonitosti u radu pored Načelnika Kuruzovića na sastanku je učestvovao i Goran Milinković zamenik načelnika.

Na početku sastanka načelnik odeljenja je predstavio organizaciju, nadležnosti, odgovornost i način funkcionisanja Odeljenja za kontrolu zakonitosti u radu. Istakao je da su oni posebna organizaciona jedinica u okviru Policijske uprave i da su za svoj rad direktno vezani i odgovorni Načelniku PU za grad Beograd gospodinu Veselinu Miliću i da rade u skladu sa članom 180. Zakona o policiji.

Glišo Vidović se zahvalio Načelniku što je izdvojio vreme za sastanak sa delegacijom sindikata izneo podatak da sindikat trenutno broji nešto manje od 7000 članova i da smo na pragu dostizanja reprezentativnosti, a da u PU za grad Beograd imamo nešto manje od 2.000 članova sindikata organizovanih u 21 sindikalnu grupu.

Vidović je pokazao zainteresovanost sindikalne organizacije za način rada ovog Odeljenja jer u poslednje vreme postoji veliki broj disciplinskih postupaka, često neopravdanih, protiv policijskih službenika.

Učestalost postupaka protiv policijskih službenika

Mile Lazarević je predočio da Sindikat dobija informacije od policijskih službenika da operativci Odeljenja učestalo vode postupke i ispituju policijske službenike po anonimnim predstavkama koje se ponavljaju u istovetnom obliku iz nedelje u nedelju, iz meseca u mesec. Tako se kod policajaca stiče se utisak da operativci ovog odeljenja „jedva čekaju da nekome slome vrat“!

Načelnik Kuruzović kaže da po anonimnim prestavkama ne postupaju automatski već ih procenjuju i pokreću postupke ili ih odbijaju kao neosnovane, što je vrlo često ali to ostaje nezapaženo. Dok, kada su u pitanju zahtevi od Službe unutrašnje kontrole tu postupaju u 100% slučajeva, jer im je to zakonska obaveza. Kada su u pitanju akti od starešina organizacionih jedinica u Policijskoj upravi, u vidu Predloga za pokretanje prekršajnog postupka, Odeljenje po njima postupa tako što ih tehnički obradi i prosleđuje Načelniku PU koji je jedini nadležan za odluku da li će se pokrenuti disciplinski postupak.

Način postupanja po žalbama kolega

Dragan Žebeljan je postavio pitanje zašto operativci Odeljenja prilikom postupanja po žalbama kolega na pretpostavljene rukovodioce ne uzimaju izjave od podnosila žalbe (slučaj Safeta Đorđevića, Policijska brigada), i zatražio je mišljenje Načelnika o zakonitosti uzimanja izjava i saslušanja radnika od neposredno pretpostaljenih rukovodilaca (slučaj Momčilo Voštić, PS Palilula).

Načelnik Kuruzović daje objašnjenje da kada su u pitanju žalbe zaposlenih na druge zaposlene, kolege ili pretpostavljene, ne postoji njihov osnov za postupanje već da te predmete prosleđuju Sektoru unutrašnje kontrole u čijoj su nadležnosti. Zamenik načelnika Milinković je izneo mišljenje da konkretan slučaj Voštić, gde je kolega saslušavan od rukovodilaca u formi Zapisnika o saslušanju, nije zakonit, jer po Zakonu o upravnom postoji ne postoji predviđen „Predhodni disciplinski postupak“. Smatra da je malo „nezgodna“ forma saslušanje, ali opravdava potrebu pretpostavljenih da od radnika uzmu neki vid izjave na date okolnosti.

Predsednik sindikata Glišo Vidović se oštro usprotivio takvom tumačenju i izneo stav da jedino prihvatljivo rešenje za Sindikat može da bude zahtev radniku da napiše službenu belešku o postupanju u konkretnom slučaju. Nikako davanje Izjave, a pogotovu ne Saslušavanje.

Kontrola bolovanja

Dragan Žebeljan je postavio pitanje prisutnima da se izjasne o načinu vršenja kontrole bolovanja koji je trenutno zastupljen. Izneo je podatak da imamo i mišljenje Uprave za ljudske resurse u potpisu pomoćnika načelnika uprave Gordane Vuković, koje govori da se kontrola bolovanja može vršiti smo po odredbama Zakona o radu uz vođenje računa o odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti.

Zamenik načelnika Milinković se slaže da tu postoji nesklad nastao izmena Zakona o radu 2009. godine jer je samim time depeša koju je potpisao Načelnik Uprave policije Mladen Kuribak postala neodgovarajuća. On podseća da ta depeša i nije obavezujuća več instruktivna i da se po njoj ne mora postupati, ali da je potrebno naći efikasan način kontrole bolovanja jer tu zaista postoje zloupotrebe. Zaključak je da o ovom problemu Sindikat o tome obavesti Zaštitnika prava građana.

Načelnik Kuruzović i zamenik Milinković su prihvatili predlog Sindikata da se sa sindikalnim aktivistima SSP iz RC Beograd i RC sedište MUP održi zajednički sastanak u cilju proširenja saradnje, pre svega otklanjanja nedoumica u pogledu zakonitog postupanja policijskih službenika, približavanja rada Odeljenja i pružanju pomoći u tumačenju prava i postupanja, kao i davanja instrukcija koje se odnose na zakonit rad policijskih službenika.

Sindikat srpske policije će u narednom periodu organozivati takav instuktivni sastanak ili seminar u cilju obuke svojih kadrova u zakonitom postupanju.

Na kraju sastanka, konstatovano je da je bio celishodan i veoma konstruktivan sa težnjom da se u buduće nastavi sa praksom rešavanja problema direktnim razgovorima.

Služba za informisanje


SLIČNI TEKSTOVI