Skip to main content


Sačiniti Uputstvo o postupanju prema zaposlenima u situacijama ekstremno niskih i visokih temperatura


Poštovani gospodine Dačiću,
U ime zaposlenih u našem Ministarstvu, zahvaljujem Vam se na brzom reagovanju i raspisanoj depeši koja je usledila posle našeg dopisa u vezi rada zaposlenih pri ekstremno visokim temperaturama.
Međutim, depeša 01-8110/12/846/1 od 06.08.2012.godine izaziva čuđenje jer je stepenovana oznakom „Strogo poverljivo“ i upućena je načelnicima policijskih uprava u Srbiji, na taj način zaposleni neće biti u mogućnosti da se sa njenim sadržajem upoznaju.
Ističemo da je identičan tekst depeše svake godine bio upućivan od strane direktora policije ali bez oznaka poverljivosti i kao takav je bio transparentan i nije izazvao nikakve smetnje u radu policije ili predstavljao opasnost po bezbednost zemlje ili javnu bezbednost. Iz toga proizilazi pitanje zbog čega se ova godina razlikuje od prošlih te je bilo neophodno stepenovanje oznakom poverljivosti?
Ističem da sa sadržajem depeše nisu upoznati sindikati unutar MUP i ako se ona odnosi na važnu oblast iz nadležnosti rada sindikata a to je – bezbednost i zdravlje na radu. Na taj način, na žalost, nastavlja se sa praksom deklarativne saradnje te se nameće pitanje „Zar je toliko teško da se za primaoce depeše naznače i svi sindikati unutar MUP?“


Kada smo Vam se obratili sa apelom da uredite i donesete instruktivni akt, smatrali smo da će to pravne službe uraditi temeljno, valjano i razumljivo a u cilju zaštite života i zdravlja zaposlenih. Umesto toga, dobili smo depešu koja se prepisuje svake godine, koja nema obavezujući karakter, koja se može tumačiti i na razne načine zloupotrebljavati od starešina ili zaposlenih.
Smatramo da naše Ministarstvo mora posedovati vrsne pravnike a samim tim biti vodeće u  društvu u poštovanju i primeni zakona.  To znači da moramo pokazati veliku brigu za svoje zaposlene s obzirom da rade specifičan, stresan, težak i odgovoran posao. Pored svakodnevnog redovnog stresa prouzrokovanog na radu, loše ekonomske situacije, neadekvatne uniforme i opreme za rad, nejasnim i šturim depešama ne treba ostavljati prostora samovolji starešina, lošem tumačenju i još većem stresu zaposlenih koji to proživljavaju kao nebrigu ili neinteresovanje za njihove realne probleme.
Gospodine Dačiću, u ovom vremenu kada ste premijer Srbije morate voditi računa da vaši zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova kojima ste nadređeni, moraju imati svu zakonsku zaštitu i ljudsko razumevanje za probleme sa kojima se susreću.  Neophodno je da pokažete stvarnu brigu za zaposlene i sluh da se problemi reše, a posebno oni koji ne iziskuju nikakva dodatna sredstva već samo organizaciona. Ako se to ne može obezbediti i o radnicima ne brinete na zadovoljavajući način, nameće se pitanje kako će te se kao premijer Srbije brinuti za sve ostale radnike izvan ovog Ministarstva?
Vreme za političke priče, obećanja, nejasne, dvosmislene i deklarativne depeše kao što je i ova, ne daju stvarne rezultate, zaposleni žele konkretne i jasne poteze i rešenje problema, posebno onih koji nas ne koštaju materijalnih sredstava, već iziskuju bolju organizaciju. Upravo iz iznetog, Sindikat srpske policije želi da se uključi u rešavanje ove problematike, jer smatramo da to moramo pravno urediti i ne ostavljati mesta samovolji i zloupotrebi koje se mogu očekivati od starešina ili nesavesnih radnika.
Posebno ističemo nejasnoću koja je u drugom stavu depeše, citiramo: „S tim u vezi, potrebno je da shodno čl. 50-63 Zakona o radu („Službeni glasnik RS“ br.25/05, 61/05 i 54/09) rukovodioci naslovljenih organizacionih jedinica preraspodelu radnog vremena, a po potrebi i oslobađanje od radnih obaveza pojedinih kategorija zaposlenih kao što su: bolesni, trudnice, majke sa malom decom i dr.“
Što se tiče preraspodele radnog vremena smatramo da je kroz depešu bilo važno i neophodno istaći da se ne planiraju akcije na otvorenom koje nisu neophodne, i ne ugrožavaju javnu bezbednost u vremenskom periodu od 11 do 17 časova.
Apelujemo da se dozvoli da pripadnici policije mogu da ne nose šapke ili šešire, da pripadnici policije koji obavljaju poslove po saobraćaju preko dana ne nose zelene fluorescentne prsluke. Smatramo da ako se do sada, uz vašu saglasnost kršio Pravilnik o uniformama i oznakama iz 2002. godine, da nije nabavljana na vreme ili nije nabavljana uniforma u skladu sa Pravilnikom, sada može izaći u susret policijskim službenicima da nenoneše kape ili šešir ne bude povod za kažnjavanje, kao neobaveznog obeležja koje mnogima na toploti smeta, doprinosi nervozi, stresu, opadanju kose i prevelikom znojenju. Ističemo da mnoge policije u svetu nemaju obavezu nošenja kape ili šešira, već da je dato na volji zaposlenima da je nose ili ne nose.
Što se tiče oslobađanja od radne obaveze pojedinih kategorija zaposlenih kao što su bolesni, trudnice, majke sa malom decom, to tek ostavlja prostora za spekulaciju, samovolju i zloupotrebe. Takođe ostavlja otvoreno pitanje na koji način će se vršiti oslobađanje od radne obaveze, ko može vršiti oslobađanje od iste i koji su kriterijumi za oslobađanje od radne obaveze? Kako će se takvi radnici koji se budu oslobodili radne obaveze voditi u rednoj listi?
U vezi svega iznetog Sindikat srpske policije predlaže da Sekretarijat MUP u saradnji sa našim i drugim zainteresovanim sindikatima sačini Uputstvo ili Pravilnik o postupanju prema zaposlenima u situacijama ekstremno niskih i visokih temperatura. Smatramo da je ova oblast vrlo kompleksna i da se pažljivo mora urediti, da na njoj moraju raditi pravnici specijalisti za radno pravne poslove, lekari medecine rada, psihijatri, inspekcija rada i Uprava za bezbednost i zdravlje na radu.
U uputstvu se jasno mora definisati sledeće:
  1. Kako i na koji način voditi zaposlenog u rednoj listi koji je na poštedi i upućen je kući;
  2. Ko ima pravo odlučivanja da zaposlenog uputi kući prilikom ekstremnih temperatura;
  3. Koja kategorija bolesnika ostvaruje pravo na poštedu i da bude upućena kući;
  4. Na koji način bolesnik dokazuje da je bolestan i da je neophodno da bude pošteđen rada pri ekstremnim temperaturama;
  5. Definisati pravo na postupak bolesnog i oštećenog u slučaju da odgovorni starešina ne želi da  mu prizna pravo na poštedu i odlazak kući;
  6. Definisati termin majke sa malom decom (dob i godište deteta);
  7. Ubaciti kategoriju samohranih roditelja sa decom;
  8. Pri vanrednim situacijama i vanrednim stanjem, zaposlenim licima koji rade u istom Ministarstvu a imaju malu decu, omogućiti da roditelji rade u različitim smenama ili da jedan od roditelja bude oslobođen radne obaveze dok traje vanredna situacija ili vanredno stanje.

Molim Vas da ovu kompleksnu problematiku shvatite krajnje ozbiljno i da podržite ovu inicijativu kako se zaposleni u budućnosti ne bi sretali sa ovim i sličnim problemima,  što bi ujedno rezultiralo njihovim zadovoljstvom.
Za dalji rad i saradnju, stojimo Vam na raspolaganju.
S poštovanjem,

Predsednik sindikata
Glišo Vidović

Broj: 1127-01/12
Beograd, 08.08.2012.godine                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      


SLIČNI TEKSTOVI