Skip to main content


Sastanak sa rukovodstvom SATIT-a


Dana 21.03.2023. godine u Beogradu sa početkom u 11 časova u privremenim prostorijama SATIT-a u ulici Ustanička 64 održan je sastanak Sindikata srpske policije i rukovodstva SATIT-a.

Ispred Sindikat srpske policije sastanku su prisustvovali:

  • predsednik Sindikata srpske policije Lazar Ranitović,
  • šef Službe za informisanje SSP Zoran Stojčić
  • član SSP, odsek IKT PU Vranje Jovan Mišić

Rukovodstvo SATIT-a:

  • pomoćnik ministra i načelnik SATIT-a gospodin Slobodan Nedeljković;
  • zamenik načelnika SATIT-a gospodin Rade Popović;
  • pomoćnik načelnika SATIT-a gospodin Slaviša Đukanović;
  • šef Odseka u SATIT-u Milan Žižović;

Cilj ovog sastanka je upoznavanje sa problemima zaposlenih u odsecima i odeljenjima u SATIT-u i plan i način njihovog rešavanja.  

  1. Nepravedno povećanje plate – usklađivanje koeficijenta

Sindikat srpske policije je na sastanku naveo primere gde su zaposleni sa SSS u odsecima i odeljenjima u okviru PU višestruko oštećeni jer su dobili najmanje procentualno povećanje plate u odnosu na ostale. Naveli smo i podatak gde se usled velikog nezadovoljstva jedan broj zaposlenih obratio dopisima našem sindikatu i Kabinetu radi rešavanja problema sa korektivnim koeficijentima i nepravednim povećanjem plate, uglavnom izvršioca sa SSS koje je bilo u rasponu od 4-5% .

Na početku sastanka načelnik SATIT-a gospodin Slobodan Nedeljković zahvalio se Sindikatu srpske policije na dostavljenim temama koje se tiču direktne problematike na terenu jer će doprineti njihovom bržem rešavanju. U veoma dugom izlaganju oko ove teme, načelnik je obrazložio primere i načine na osnovu kojih je rukovodstvo SATIT-a pokušalo da svim mehanizmima utiče na povećanje plate, ne samo trenutno oštećenim tehničarima IKT i ostalima sa SSS, već i programerima i sistem-data administratora. Ove navedene tri kategorije zaposlenih u SATIT-u imaju status povlašćenih grupa, jer su i najdeficitarnije kategorije. Upravo u tom smeru se i rukovodstvo SATIT-a i obraćalo Sektoru za ljudske resurse MUP-a sa argumentima za njihovo povećanje plate, gde je naveden i obim i rizik poslova sa kojima se susreću na terenu. Međutim, iz nekog razloga, ove okolnosti nisu uzete u obzir prilikom definisanja koeficijenata. Načelnik, a i ostali njegovi saradnici na sastanku su svesni činjenice da upravo zbog razlike u plati u odnosu na privatni IT sektor, a radi egzistencije i boljeg životnog standarda zaposleni u SATIT-u, najčešće tehničari IKT, inženjeri i programeri napuštaju MUP, te da oni ulažu ogromne napore da zadrže ovaj kadar.

U vezi toga predsednik Sindikata srpske policije Lazar Ranitović dao je predlog da se zaposleni sa SSS u SATIT-u pomere u veći platni razred. Pored toga, predlog je i da se u novom Zakonu o unutrašnjim poslovima definiše zakonska mogućnost kako bi svi zaposleni obavljali i dodatne poslove, van radnog vremena.

Na kraju ove teme gospodin Nedeljković se zahvalio Sindikatu srpske policije na aktivnom učešću u problematici i obećao da će iznete predloge uzeti u obzir i proslediti ka Sektoru za ljudske resurse MUP-a, jer je i cilj isti – da se rad zaposlenih u SATIT-u adekvatno vrednuje i plati.

 

  1. Vozni park

Zaposleni u SATIT-u, prevashodno tehničari IKT koji svoje poslove obavljaju na terenu, koriste stara i dotrajala vozila, uglavnom tehnički neispravna rizikujući svoje živote. Od rukovodstva SATIT-a tražili smo da provere naše navode u svim PU kako bi zvanično i službeno dobili realno stanje i u narednom periodu i obnovili vozni park.

Porazna činjenica jeste da je vozni park dotrajao, da se na terenu uglavnom koriste stara i neispravna vozila. Naši navodi jesu opravdani, starost vozila je u proseku preko 10 godina, ali ono što je do SATIT-a bilo je i urađeno – svake godine zahtevana je obnova voznog parka za više od 80 vozila, međutim prioriteti MUP-a su bili drugačiji. Plan je i dalje aktivan, a to je da svaka PU poseduje minimum dva vozila za potrebe terenskog rada i očekuje se da će u narednim periodu vozni park bar delimično biti obnovljen.

Sindikat srpske policije izneo je predlog da se u narednom periodu SATIT obrati Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom kako bi oduzeta vozila prešla u vlasništvu MUP-a. Gospodin Nedeljković se složio sa predlogom i naveo podatak da su na ovaj način u prethodnom periodu dobijena četiri vozila.

 

  1. Prekovremeni rad

U većini Odseka, tehničarama IKT prilikom obavljanja poslova dužih od radnog vremena izdaju se nalozi za prekovremeni rad. Međutim, mnogi rukovodioci iz nama nepoznatih razloga, a mimo saglasnosti tehničara, obračunavaju prekovremene sate kao slobodne dane u odnosu 1:1 što nije u skladu sa članom 155 Zakona o policiji i člana 9. PKU za policijske službenike.

Stav SATIT-a je da se Zakon o policiji, PKU za pol.službenike i ostali podzakonski akti moraju poštovati, te da pravo izbora mora da postoji – prekovremeni rad ili slobodni dani u odnosu 1:2.  Ukoliko bude nepoštovanja ove odrede SSP će u narednom periodu načelniku SATIT-a dostaviti takve primere i tražiti odgovornost šefova Odseka i Odeljenja.

  1. Stručno usavršavanje i potrebe selekcije prilikom konkursa za radna mesta u SATIT-u

Svet ide brzim koracima ka digitalizaciji. Smatramo da je potrebno pratiti trendove i predlažemo da se u Programu stručnog usavršavanja u MUP-u definišu i dodatne obuke za zaposlene u SATIT-u kako bi se unapredio sistem informacionih tenologija u MUP-u. Dali smo predlog obuke za penjača i pomoćnika penjača kao najrizičnih radnih mesta u SATIT-u. Takođe, smatramo da prilikom izbora i selekcije kandidata za određena radna mesta prioritet moraju imati oni sa adekvatnim zvanjem i stručnom spremom (npr. inženjer informatike, informacionih tehnologija…)

Stručno usavršavanje jeste definisano kao jedan od ciljeva SATIT-a. Rukovodstvo SATIT-a se složilo sa iznetim argumentima i od strane kolege i člana SSP Jovana Mišića (radno mesto – tehničar IKT PU Vranje) koji je svojim ličnim primerima prikazao sve ono što se treba ispraviti u narednom periodu kako bi se sprečile posledice po zdravlje i život zaposlenih. Potrebne su dodatne obuke na radnim mestima „penjač“, ali i za radna mesta „pomoćnik penjača“, s obzirom na sve moguće nepredvidive okolnosti na terenu.

Nakon ove teme, definisan je plan je da se u narednom periodu shodno raspoloživim kapacitetima održe obuke radi dobijanja sertifikata.

  1. Nabavka mernih instrumenata i alata

Prilikom pripreme tema za ovaj sastanak, predložili smo da se na terenu izvrše provere i dostave trebovanja za prioritetne i hitne nabavke alata i mernih instrumenata.

Rukovodstvo SATIT-a je to uradilo i dobili smo informaciju da će u roku od mesec dana, a u zavisnosti od nedostataka, ka organizacionim jedinicama biti isporučeni servisni koferi i neophodni alati.

  1. Predlog Sindikata srpske policije – Izrada softvera

Predlažemo izradu programa za rad staničnih evidencija (rasporeda rada, vremenika rada). Trenutni program koji se koristi je star oko 30 godina . Novi program doprineo bi ažurnijem vođenju evidencija, analizi i praćenju rada zaposlenih, gde bi se na taj način smanjile greške, a samim tim i nepotrebni sudski poslovi zaposlenih zbog kršenja njihovih prava.   

I oko ove teme vodio se dug i konstruktivni razgovor, razmenjivana su iskustva sa primerima, a sve u cilju konačne izrade programa kojim bi jedan deo radno-pravnih problema bio rešen. Odgovor iz SATIT-a je da je program staničnih evicencija veoma kompleksan jer je raznolikost u organizaciji rada i postupanju OJ. Ono što je traženo oo SATIT-a je i urađeno, oko 80% softverskog dela je završeno. Ostala je struktura od 20% pre konačne izrade, koja se mora uskladiti sa zakonskim i podzakonskim aktima i ka zahtevima OJ, što je u nadležnosti Uprave policije.

Predlog Sindikata srpske policije je da se u što kraćem roku počne sa primenom ovog programa na terenu u vidu pilog projekta, sa određenim rokovima. Prilikom korišćenja aplikacije, OJ dostavljaće svoje predloge kojima će biti uklanjani nedostaci i ovaj način doprineće bržoj implementaciji softvera i izradi krajnje verzije.

Sastanak je završen u 14 časova. Iako je dugo trajao (oko 3 časova) gde smo iznosili niz predloga sa terena, uz aktivno učešće svih prisutnih, možemo reći da od strane rukovodstva SATIT-a postoji volja i želja da se problemi reše. U odnosu na sve gore napisano, razgovaralo se mnogo detaljnije sa terena, uz veliki broj arumenata, ličnih primera, koji su bili pažljivo saslušani, a ono što je nas kao sindikat i pozitivno iznenadilo jeste i odlučnost i namera rukovodstva SATIT-a da pojedine situacije koje smo naveli odmah reše. Spram toga proizilazi i konačan, obostrani cilj – da zajedničkim snagama ispravimo ono što se ispraviti može u narednom periodu, a to je da rad zaposlenih u SATIT-u bude adekvatno vrednovan i naravno plaćen.   

Služba za informisanje SSP
Zoran Stojčić

 


SLIČNI TEKSTOVI