Skip to main content


Sastanak u PU Beograd sa Jasnom Mandić načelnicom Uprave za logistiku


Nastavljajući rad na unapređivanju uslova i statusa zaposlenih u MUP-u predstavnici Sindikata srpske policije održali su radni sastanak u Upravi za logistiku PU zagrad Beograd dana 22.05.2013. godine sa početkom u 09,30 časova po pitanjima vezanim za zaposlene u pisarnicama područnih policijskih stanica i radnica na održavanju higijene u sedištu policijske uprave.

 Sastanku su ispred SSP prisustvovali Predsednik sindikata Glišo Vidović, Predsednik skupštine RC Beograd Mile Lazarević, članica sindikata zadužena za liniju rada pisarnice-arhive Dragana Bjelanović, članica sindikata predstavnica zaposlenih na održavanju higijene objekata Snežana Veselinović i pravna zastupnica sindikata iz kancelarije „Pašić“ advokat Marija Bradić. Ispred Policijske uprave za grad Beograd sastanku su prisustvovali Načelnica Uprave za logistiku Jasna Mandić, Načelnica odeljenja za opšte poslove Milica Jakšić, Načelnica odeljenja za ljudske resurse Andrijana Šljivić i Načelnik odeljenja za održavanje objekata Perić Milisav.

 Na početku sastanka Mile Lazarević je pozdravio prisutne i izrazio zadovoljstvo dobrom voljom Načelnice UZL iskazanom hitnim zakazivanjem radnog sastanka sa predstavnicima SSP, i istakao da očekuje konsktuktivan sastanak sa konkretnim zaključcima i donošenjem predloga mera za rešavanje problema. Načelnica Jasna Mandić je naglasila svoju otvorenost i pristupačnost svim sindikatima koji imaju dobru volju i ideje za unapređenje funkcionisanja kompletne službe. Glišo Vidović je izrazio nezadovoljstvo sindikata trenutnim položajem nekih naših članova u PU za grad Beograd, u smislu da postoji kršenje prava radnika zagarantovanih Zakonom o radu i KU za državne službenike, istakavši da je na delu i diskriminacija pojedinih kategorija zaposlenih, i pozvao je Mila Lazarević da iznese naše zamerke i predloge rešenja:

  •  Mile Lazarević je prezentovao problem statusa radnika pisarnica i arhiva u područnim policijskim stanicama koji na tom radnom mestu imaju jako veliki obim posla i veoma kompleksnu strukturu samog posla koji obavljaju (rad sa strankama, rad sa oružjem, dodir sa veoma osetljivim informacijama…), a diskriminisani su u odnosu na radnike koji obavljaju analogne poslove u drugim organizacionim jedinicama kao što su sedište PU, uprava saobraćajne policije u PU, vatrogasna brigada i drugim.   Izneo je stav sindikata da ne sme biti diksriminacije i da se ovoj kategoriji zaposlenih mora obezbediti status „OD“. Načelnica opštih poslova Milica Jakšić se složila da toj kategoriji zaposlenih treba dati taj status i da je ona lično, kao pretpostavljena radnicima u pisarnici u sedištu PU, prilikom izrade sistematizacije predložila takav status za radnice u centralnoj pisarnici i da su oni takav status i dobili. Smatra da je sadašnja situacija i razlika u statusu posledica propusta načelnika područnih PS koji nisu takav predlog dali kod izrade sistematizacije. Načelnica UZL Jasna Mandić se složila sa iznesenim i napominje da je po tom pitanju već ranije dala pozitivno mišljenje koje je potvrdio i Načelnik PU Stevan Bjelić. Obavezala se da će na sledećem kolegijumu izneti sugestiju svim načelnicima područnih PS da prilikom izrade sledećeg predloga za sistematizaciju koji sledi u toku ove godine, predlože izmenu statusa zaposlenih u pisarnicama i arhivama policijskih stanica, kao i predlog za povećanjem broja izvršilaca zbog konstantnog povećanja obima posla iz godine u godinu.
  •  Predsednik sindikata Glišo Vidović je postavio pitanje aplikacije „pisarnica“ u Jedinstvenom informacionom sistemu ministarstva ako imamo postojeću situaciju da radnici i dalje vode ručnu kartoteku, vrše ručnu pretragu u arhivama, ručno pišu zamolnice, naredbe… Ni jedna pisarnica, danas u 21. Veku, nema računar ni umrežen niti neumrežen. Zašto je to tako? Načelnica opštih poslova je odgovorila da je ta aplikacija i dalje u fazi izrade, da nije funkcionalna mada je radnicima preko potrebna. Smatra da je takav program veoma kompleksan i skup za izradu i pretpostavlja da je novac kočnica, te nije sigurna dokle se stiglo sa tim, a da bi sindikat mogao i trebao dati doprinos na rešavanju problema insistiranjem na tome kod viših instanci. Glišo Vidović je prihvatio odgovor i najavio da ćemo tražiti sastanak po tom pitanju kod pomoćnika ministra Načelnika sektora za analitiku, telekomunikacije i informacione tehnologije Slobe Nedeljković.
  •  Mile Lazarević je zatim izneo problem rasporeda radnog vremena kod radnica na održavanju higijene u sedištu policijske uprave, po kome se tokom radne nedelje radi po 7 časova a evidentira se u vremeniku po 8, pa se tako veštački stvoren „manjak“ sati odrađuje tokom vikenda a da se taj rad nigde ne evidentira. Načelnik odeljenja za održavanje objekata smatra da se objekti moraju održavati i vikendom i da je zbog toga takav raspored, i uz to tvrdi da radnice nisu oštećene, već im tako čini uslugu. Načelnica UZL je upitala Snežanu Veselinović da li je većina radnica za to da se promeni raspored i da se radi po 8 sati dnevno, na šta je dobila potvrdan odgovor. Glišo Vidović se usprotivio takvom toku razgovora navodeći da ne treba raspravljati o tome ko šta želi jer su time radnice uskraćene za jedan dan nedeljnog odmora, i smatra da se evidencija prisustva na radu i vremenik rada moraju voditi u skladu sa zakonom. Načelnica odeljenja za ljudske resurse Andrijana Šljivić se složila da se vremenik mora voditi u skladu sa zakonom, t.j. sa stvarnim prisustvom na radu a ne po fiktivnom rasporedu rada, i da se rad subotom i nedeljom mora evidentirati bez obzira što trenutno nema benefita za radnike koji rade tim danima. Jasna Mandić je naložila načelniku Periću da se postupi po zakonu i vodi tačna i precizna evidencija radnog vremena.
  •  Snežana Veselinović je iznela problem gde se za rad na dan državnog ili verskog praznika raspoređuju da rade po 4 sata a da im se u vremenik rada upisuje 8 sati „običnog“ rada i time bivaju uskraćene za uvećanje ličnog dohotka koji je ionako nizak.  Načelnik odeljenja Perić je nevoljno i prećutno priznao takvu praksu. Andrijana Šljivić smatra da takvo postupanje nije po zakonu.  Načelnica UZL Jasna Mandić izjavljuje da po prvi put čuje za taj problem i slaže se da je to nedopustivo, te nalaže Periću da strogo vodi računa o tome i da svakom radniku bude precizno obračunat i plaćen rad na dane koji su državni i verski praznik.
  • Glišo Vidović je izneo problem koji se javlja kod obračuna ličnih dohodaka za vreme bolovanja kojom prilikom se umanjuje za 35% i samim tim radnice dobijaju dohodak ispod limita zakonom zagarantovanog minimalnog ličnog dohotka. Andrijana Glišić se slaže da je to problem ali da se ne može ispraviti bez izmene zakona koji reguliše tu oblast i da je prava adresa za postavljanje tog pitanja Sekretarijat MUP-a. Pravna zastupnica Marija Bradić je potvrdila da je to po zakonu tako, mada nepravedno.
  •  Mile Lazarević je postavio pitanje problema ranica sa raznim oblicima invaliditeta i poštede i pronalaska odgovarajućeg radnog mesta po preporuci lekara. Načelnica UZL Jasna Mandić prihvata nalaze lekara i smatra da se to mora poštovati, ali istovremeno ističe slabu popunjenost na radnom mestu za održavanje higijene koja se kreće negde oko 60% (uprkos iskazanim potrebama pa i raspisanim konkursima), s tim da među radnicama postoji veliki broj sa invaliditetom i da jednostavno ne može da se u potpunosti ispoštuju preporuke lekara. Kada su u pitanju preporuke o pronalasku odgovarajućeg radnog mesta nailazi se na problem što u PU postoji jako uzak izbor radnih mesta za radnike sa osnovnom školom, gde pored higijeničarki još samo imamo radnike u automehaničarskim radionicama i radnike na prevozu leševa. Glišo Vidović navodi i Upravu za ishranu i smeštaj koja jeste izvan policijske uprave ali je deo Ministarstva i smatra da se radnice mogu premestiti u tu upravu. Jasna Mandić se obavezuje da će kada dobije pisani dopis pravnog zastupnika sindikata postupiti po zahtevu sa najnovijim preporukama .

Sastanak je završen u 11,30 časova a obe strane su izrazile zadovoljstvo dogovorenim izrazile volju za nastavak saradnje na unapređivanju uslova rada zaposlenih.

  Služba za informisanje
Mile Lazarević


SLIČNI TEKSTOVI