Skip to main content


Sedmi mesečni sastanak u Kabinetu ministra


Jedanaestog jula održan je sedmi po redu redovni mesečni sastanak Sindikata srpske policije i Radne grupe ministarstva za saradnju sa sindikatima. Radnom grupom je, u odsustvu državnog sekretara Milosava Miličkovića, predsedavao Sekretar ministarstva, gospodin Milorad Todorović.

Delegaciju Sindikata srpske policije predvodio je predsednik Lazar Ranitović,  u njoj su bili i zamenik predsednika Mile Lazarević, članovi Glavnog odbora Boban Đorđić i Nenad Jovanović, i sekretar RC Beograd Nenad Janićijević.

Nakon uvodnih reči državnog sekretara todorovića i predsednika Ranitovića prešlo se na rad po sledećim tačkama:

  1. Realizacija tema sa predhodnih sastanaka – Vranje

Napokon će u toku ove sedmice biti izvršena isplata posebne naknade za kolege koje nisu bile među „spornima“. Za ostale neće biti isplate pre nego li definitivno i pouzdano bude utvrđeno pravo na ostvarivanje te naknade. Što se tiče kašnjenja u realizaciji ovog pitanja, stav Direkcije policije jeste taj da, pošto nema predviđenog vremenskog roka za isplatu ovih prinadležnosti, onda ne postoji ni pravni osnov za odgovornost starešina koje su doprinele sprom rešavanju problematike i isplati novca tek nakon nekoliko meseci uporen borbe SSP.

Stav SSP jeste da smo i dalje nezadovoljni ovakvom pristupu poslodavca i da ćemo u dogovoru sa našim pravnim zastupnicima i članovima sindikata doneti odluku o eventualnom pokretanju sudskih sporova.

2. Problemi radnika zaposlenih u Odeljenju za ishranu i smeštaj

Navedenoj kategoriji zaposlenih se krše sva moguća radna prava prilikom celodnevnog rada na terenu (kopnena zona bezbednosti: Kadrova Čuka, Majdare, Kozjak, Trn, Vrepce, Tabalije; ali i na drugim mestima). U sistemu rada gde im radni dan počinje već u 05,00 ujutru a završava se negde oko 21,00 uveče, svakodnevno, dolazi do nepoštovanja satnice u radnoj nedelji, ne obračunava im se i ne isplaćuje zarađeno, krši se pravo na dnevni odmor u trajanju od 12sati najmanje… Pored toga, rad se obavlja u nehumanim uslovima (povišene temperature i vlažnosti vazduha, bez klimatizacije). Prisutan je i zabrinjavajuće veliki nedostatak osnovnih sredstava za rad, pogotovo sredstava za održavanje, pranje i čišćenje.

Odgovor predstavnika Sektora za materijalno-finansijske poslove, gospodina Cicvarića, je bio opširan ali se ukratko može podvesti pod „ne rade po ceo dan, imaju pauze između, to je terenski rad i dobijaju nadoknadu od 1800 dinara i niko se ne žali. a rukovodioci kažu da je sa opremom i sredstvima sve u redu i da ništa ne nedostaje.“.  Posebnu notu razgovoru na ovu temu dao je gospodin Goran Divjak iz Žandarmerije koji se, istina nepozvan i neprozvan, uključio na ovu temu. Inače, gospodin Divjak je poznat po tome što sa pitanjima u vezi sa poslovima i problemima u matičnoj jedinici obično nije upoznat ili informisan, te čeka stavove, tumačenja i instrukcije, ali danas je imao spreman odgovor, koji se slobodno može svrstati u domen eksperatskih. Dakle, on je izjavio da kuvari ne rade efektivno celi dan jer im za „sekcanje salame“ (kako se izrazio) ne treba više od pola sata. A da su posle slobodni.

Na pitanje predsednika SSP Lazara Ranitovića, da li on, Goran Divjak, na svom radnom mestu radi efektivno svih osam sati ili najviše dva do tri sata (kako je inače utvrđeno jednim nezavisnim istraživanjem na temu produktivnosti rada u administraciji), odgovorio je da radi svih osam sati i da mi to ne možemo da znamo jer ne sedimo sa njim u kancelariji. Sudeći po ovakvom odgovoru mogli bismo da zaključimo da je gospodin Divjak provodio dane i noći sa kuvarima u KZB, ali po rečima kolega iz žandarmerije, njega dole niko nije video godinama. Istine radi, moramo priznati da se gospodin Divjak pohvalno izjasni po pitanju odnosa tih radnika sa ostalim zaposlenima na terenu, prenevši impresije pripadnika žandarmerije o tome da su radnici u kuhinjama jako ljubazni i predusretljivi.

Predsednik statutarne komisije SSP Viktor Ratković izneo je realan i sprovodljiv predlog,kao rešenje ovih problema: angažovanje dodatnog broja zaposlenih u svim kuhinjama kako bi se organizovao rad u dve smene. I napomenuo da je neophodno da poslodavac ovoj kategoriji zaposlenih ponudi sklapanje sporazuma o vansudskom poravnjanju za refundaciju sredstava zakinutih u poslednje tri godine.

Gospodin Živković iz Direkcije policije, kao i sekretar Todorović, izjavili su da je to teško ostvarivo zbog manjka zaposlenih, ali i da je to klasičan terenski rad za koji se ne može obračunavati svaki sat već da se toj kategoriji zaposlenih svaki provedeni rad na terenu računa kao 8 sati rada, a da se nakon toga vrši preraspoedla radnog vremena. Smatraju da će to, uz navedenu nadoknadu od 1800 dinara zadovoljiti kuvare i druge radnike u kuhinjama na terenu.

Preporuka SSP kolegama u Odeljenju za ishranu i smeštaj jeste da se svojoj matičnoj jedinici obrate zahtevom za obračun viška sati (po sistemu svaki dan angažovanja – osam radnih sati). Ukoliko im je potrebna bilo kakva pomoć po tom pitanju, ili naiđu na neku prepreku ili odbijanje da se obrate nama u SSP.

3. Oprema na ličnom zaduženju policijskih službenika 

Član GO SSP Nenad Jovanović predočio je problem prisutan u večini organizacionih jedinica a tiče se zaduženja baterijskih lampi, noževa i opasača. Naime, budući da su lampe već stare a baterije dotrajale skoro da nikom iste nisu ispravne i funkcionalne te da se javlja problem kod razduživanja prilikom odlaska u penziju ali i samog rada na terenu. Predložio je da u svim jedinicama lapme budu razdužene od strane policijskih službenika, da se nabavi izvesna količina novih lampi kojim bi dežurna služba zaduživala radnike priliko izlaska na teren. Dobijen je odgovr da postoji depeša u tom smislu i da je to bilo potrebo da se odradi svuda, i uvede upravo ovaj predloženi sistem zaduživanja opreme.

Što se tiče noževa na ličnom zaduženju, gospodin Todorović se složio da policajcima nož i nije neophodna na terenu, te istakao da ni jednim normativnim aktom njihovo zaduženje nije ni predviđeno.

Što se tiče problema sa belim opasačima, koje duže saobraćajci, a koji se lako prljaju i oštećeuju, pogotovo prilikom njihovog angažovanja u IJP, dobijen je odgovor da su saobraćajci od skora u IJP i da će po tom pitanju nešto biti urađeno vrlo brzo. S tim u vezi naglašeno je i da se od radnika ne traži striktna jednoobraznost na službi, a pogotovo za vreme njihovog rada na terenu.

Jovanović je izneo i predlog da radnici prilikom odlaska u penziju, umesto sadašnje prakse dobijanja starijih modela pištolja, ubuduće uz odlazak u penziju sa sobom „ponesu“ pištolje koje duže godina, pa i decenijama,i za koje su i emotivno vezani. Gospodin Živković je dao odgovor da to nije moguće jer je upravo zbog manjka formacijskog oružja tako nešto i ukinuto.

  1. Nadoknada za kolege angažovane na obezbeženju muzičkog festivala Egzit

Predsednik sindikata Lazar Ranitović je zatražio da poslodavac iznađe načina da adekvatno nagradi policijske službenike angažovanje na uglednom međunarodnom festivalu, zbog složenosti i velikog obima posla. Predložio je da svi angažovani policijski službenici dobiju novčanu naknadu u visini od 1800 dinara po danu. dobijen je odgovor da o tome može samo ministar sa donese odluku, ali da smatraju da će to biti teško izvodljivo.

Kso drugu, rezervnu opciju, Ranitović je dao predlog da barem svi policajci budu nagrađeni uvećanjem koeficijenta plate za određeni iznos, bez obzira da li su pripadnici IJP ili ne. Gospodin Živković je izneo uverenje da će i to „teško ići, ali lakše nego posebna naknada“.

  1. Narušavanje ugleda Ministarstva unutrašnjih poslova

Zamenik predsednika sindikata Mile Lazrević ocenio je nedopustivim svojevrsno ćutanje, donosno neoglašavanje MUP demantijima na medijske manipulacije koji imaju za posledicu urušavanje, iovako niskog, ugleda Ministarstva. Kao poslednje drastične primere je naveo pisanje medija o navodnom oštećenju vozila direktora policije od strane sina narko dilera (što smo mi kao sindikat jedini demantovali u javnosti) i priče o navodnim zloupotrebama sa atestiranjem zaštitnih šlemova za pripadnike žandar,erij (što po našim proverama apsolutno nije tačno). Problem kod ovakvih medijskih napisa jeste što u njih, pored građana, lako poveruje i v eliki naših kolega, i da pre svega zbog njih, nadležne službeu MUP moraju reagovati i demantovati takve napise.

  1. Narušavanje privatnosti u SVS

Predsednik Ranitović je prisutnima postavio pitanje o depeši načelnika Sektora za vanredne situacije, Predraga Marića, kojom propisuje obavezu zaposlenima da uz redovne doznake lekara i lekarske komisije, ubuduće dostavljaju i lekarske nalaze, otpusne liste i sličnu dokumentaciju koja sadrži podatke o vrsti i poreklu bolesti, što je po našem mišljenju ne samo nedopustivo sa moralne tačke gledišta, već njeno sprovođenje predstavlja kršenje Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.

Niko od prisutnih se nije izjasnio da je video depešu, niti da zna nešto o tome, tako da nam preostaje da pitamo samog gospodina Marića ili ministra unutrašnjih poslova. Naravno, poverenik Šabiće se podrazumeva.

Pored ovih tačaka, bilo je govora i o povezivanju staža kolegi Janjiću u UGP RC prema Mađarskoj, kao i o isplati jubilarne nagrade za 2014. godinu kolegi Đokiću iz UGP RCprema BiH.

Služba za informisanje SSP