Skip to main content


Sindikat srpske policije u Srpskom sindikalnom frontu


ssf

Odlukom Glavnog odbora Sindikata srpske policije, ovaj sindikat pristupa i uzima aktivno učešće u radu Srpskog sindikalnog fronta u cilju povlačenja Zakona o radu i Zakona o štrajku iz skupštinske procedure i otpočinje pripreme za veliki radnički protest koji će se održati 10. decembr u Beogradu.

Predložene izmene Zakon o radu pravljene su na osnovu interesa stranih investitora koji žele da rizik poslovanja prebace na teret zaposlenih.

Situacija je kritična i svi građani Srbije trebalo bi ozbiljno da je shvate, jer zakonske izmene koje se pripremaju uticaće na živote ne samo zaposlenih, već i penzionera ali i ostalih u društvu.

Da li znate šta gube radnici eventualnim usvajanjem Izmena Zakona o radu koji se već nalazi u skupštinskoj proceduri?

  1. Drastično se smanjuje nivo zaštite radnika koju pružaju sindikati!!!
  2. Ukida se obaveza pribavljanja mišljenja sindikata prilikom davanja otkaza radniku.
  3. Neće se plaćati uvećanje zarade po osnovu smenskog rada.
  4. Noćni rad se restriktivno definiše, tako da se ne priznaje ako se noću radi manje od tri časa i briše se obaveza traženja mišljenja sindikata pre uvođenja noćnog rada.
  5. Ugovor o radu gubi na značaju tako da poslodavac pravilnikom o radu koji sam donosi, bez sindikata sve određuje. Od zarade do drugih pitanja.
  6. Rad na određeno vreme može uvek, a ne kao do sada, samo u posebnim slučajevima. To znači da svi zaposleni mogu raditi po ugovoru na određeno vreme a samim tim i lakše ostajati bez posla.
  7. Poslodavac će moći da sa pojedinačnim radnikom ugovori minimalnu zaradu ugovori minimalnu zaradu. Do sada je svođenje zarada na minimalnu zaradu bilo uslovljeno ekonomskim problemima poslodavca, a ovim bi bila otvorena vrsta za sasvim drugu prirodu minimalne zarade. Ona tako može postati pravilo.
  8. Poslodavac može praktično za ove poslove, uz neznatne izuzetke, da angažuje radnike preko agencije za zapošljavanje. To vodi manjim zaradama i stvara mogućnost trenutnog otpuštanja. Nikad ne znaš na kraju radnog dana kod koga ćeš i da li ćeš i sutra raditi.
  9. Gubi se pravo na učešće u dobiti koju poslodavac ostvari u konkretnoj poslovnoj godini.
  10. Radno vreme je restriktivno definisano, tako da otpalo vreme koje se sad u pojedinim situacijama računa u radno vreme. To naravno umanjuje nadnice.
  11. Prekovremeni rad može da traje i duže od 12 časova dnevno radi nesrazmerne štete poslodavcu. To znači da može uvek da traje duže od 12 časova dnevno.
  12. U slučaju preraspodele radnog vremena može i 60 časova nedeljno ako se radnik pismeno saglasi. Iz straha, malo koji radnik će smeti da se ne saglasi.
  13. Prvi deo godišnjeg odmora se skraćuje sa tri na dve nedelje, iako je poznato da je period od tri nedelje minimalni neophodan period za obnavljanje psihofizičkih sposobnosti radnika.
  14. Ako za invalida rada ili za radnika kome preti invalidnost nema po mišljenju poslodavca posla kod njega, može ga proglasiti viškom i otpustiti.
  15. Novom definicijom jednake zarade za rad jednake vrednosti stvoreni su uslovi da se na tim poslovima ostvaruje različita zarada. Ovo može posebno pogoditi žene ali neke druge grupe radnika.
  16. U zaradu ne bi spadali „topli obrok“ i otpremnina kod viška do neoporezovanog iznosa što bi umanjilo osnovicu za penziju.
  17. Naknade zarada (godišnji odmor itd.) se umanjuju zbog promene načina obračuna.
  18. Otpremnina prilikom odlaska u penziju se svodi na jednu zaradu (sada su minimum tri zarade) ili se potpuno ukidaju.
  19. U slučaju otpuštanja po osnovu viška otpremnina se računa samo za period rada kod poslednjeg poslodavca (npr. ako se radi o tri godine otpremnina je jedna zarada).

Upravo zbog svega iznetog, smatramo da je neophodno da mobilišemo snage i učinimo sve da se predloženi predlog zakona o Radu i Zakon o štrajku povuče iz skupštinske procedure.

ssf-sava-centar

Pristupanjem u Srpski sindikalni front, Sindikat srpske policije usva deklaraciju:

Rešeni i odlučni da zaštite ugrožene interese Sveta rada, svih radnih ljudi, zaposlenih i nezaposlenih, penzionera, seljaka, otpuštenih i opljačkanih radnika, omladine, studenata i svih drugih građana, koji su žrtve tranzicije i svetskih centara finansijske i političke moći, smelo i nepokolebljivo govoreći u ime svoga članstva i većine građana Srbije koji se prepoznaju kao žrtve nametnutih društvenih odnosa, hrabro zastupajući njihove interese, Akcioni odbor, sa odborima svih sindikata-osnivača Srpskog sindikalnog fronta, donosi

D E K L A R A C I J U
SRPSKOG SINDIKALNOG FRONTA

Konfederacija slobodnih sindikata, Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata, Udruženi sindikati Srbije “Sloga“ i Industrijski sindikat Srbije, osnovali su Srpski sindikalni front potpisivanjem Protokola o zajedničkom akcionom delovanju. Društvena, socijalna i ekonomska situacija u zemlji, stanje države i društva, stanje ekonomske i socijalne neizvesnosti u kome se našla većina građana Srbije, pokušaji potpunog urušavanja radničkih i ljudskih prava i sloboda, uništavanje industrijske demokratije i socijalnog dijaloga, osećanje kolektivne depresije i marginalizacije, beznađe, glad i siromaštvo… Sve ovo je doprinelo svesnom i odlučnom iskoraku u načinu razmišljanja i delovanja sindikata-osnivača Srpskog sindikalnog fronta da prevaziđu sve međusobne razlike i suprotnosti i krenu u zajedničku borbu za opstanak Srpskog radnika, kao dostojanstvenog građanina ove države.

Prepoznali smo činjenicu da je vreme za čekanje na socijalnu pravdu odavno isteklo. Shvatili smo da političko-profiterska oligarhija neće ništa učiniti za radničku klasu Srbije. Shvatili smo da svaka nova retorika predstavnika vlasti završava na isti način, prevarom i pljačkom običnog građanina. Shvatili smo da većina poštenog i sve siromašnijeg radnog naroda Srbije nema načina, niti svog političkog predstavnika da se suprotstavi beskompromisnoj eksploataciji od strane domaćih i stranih vlasnika kapitala.

Neposredni povod za sindikalno okupljanje na zajedničkoj i neraskidivoj liniji odbrambenog fronta su antiradnički i neevropski projekti Zakona o radu i Zakona o štrajku. Ovi predlozi zakona predstavljaju samo nastavak društvenih promena ka uspostavljanju suštine kapitalističkih odnosa, vladavine manjine, bogatih vlasnika kapitala i velike većine, obespravljenih, poniženih i siromašnih radnika.

Konfederacija slobodnih sindikata, Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata, Udruženi sindikati Srbije “Sloga“ i Industrijski sindikat Srbije, žele da ukažu na neoborivu činjenicu, da od ukupno sindikalno organizovanih zaposlenih u Republici Srbiji, dve trećine njih pripadaju nekom od sindikata u Srpskom sindikalnom frontu, koji po svim Evropskim i svetskim, opšteprihvaćenim normama, ima legitimitet da predstavljanja i zastupa interese radnog naroda u Srbiji. Zbog svega toga zahtevamo da se raspusti nelegalni Socijalo-ekonomski savet Republike Srbije i druga pregovaračka tela i da se o predlozima Zakonu o radu i Zakona o štrajku vodi najšira javna rasprava sa legitimnim socijalnim partnerima.

Polazeći od činjenice da Srpski sindikalni front predstavlja većinu sindikalno organizovanih u Republici Srbiji, te samim tim ima pravo da legitimno predstavlja Svet rada, sindikalni predstavnici udruženih sinidikata u ovoj zajedničkoj akciji svečano izjavljuju, da će se svim raspoloživim sindikalnim sredstvima boriti za ostvarenje sledećih ciljeva:

Uključivanje Srpskog sindikalnog fronta u zvaničan socijalni dijalog na nivou države, u duhu najbolje moguće zaštite stečenih prava i interesa radnika i ostalog radnosposobnog stanovništva u Srbiji;

Sprečavanje donošenje novog Zakona o radu i Zakona o štrajku bez aktivnog učešća predstavnika Srpskog sindikalnog fronta u organima i radnim telima koja čine predstavnici sindikata, vlasnika kapitala i države i bez organizovanja najšire javne rasprave o ovim i drugim zakonima koji utiču na socijalno-ekonomski položaj radnika.

Uspostavljanje najšireg socijalnog dijaloga uz učešće svih značajnih društvenih činilaca u cilju stvaranja ambijenta za realizaciju ključnog ustavnog načela – da Srbija bude država socijalne pravde! Ovo podrazumeva izgradnju društvenih, ekonomskih i socijalnih odnosa u Srbiji u skladu sa najvišim dostignućima Evropsko-kontinentalnog socijalno-ekonomskog i pravnog državnog modela i prakse.

Pokretanje korenitih, sistemskih, ekonomskih i društvenih reformi, koje će kroz adekvatnu zakonodavnu regulativu i njeno dosledno sprovođenje u praksi, sprečiti vladajuću manjinu, da protivno svim civilizacijskim normama, od Srbije stvori zemlju najgrublje ekspoatacije, nejednakosti, diskriminacije i siromaštva.

Srpski sindikalni front, zbog svega gore rečnog i učinjenog srpskom radniku, ističe akciono jedinstvo u nastupu prema Vladi Republike Srbije i drugim organizacijama i pojedincima do ostvarenja usvojenih ciljeva. Sindikati osnivači su svesni težine trenutka i vremena, kao i svoje odgovornosti prema svome članstvu i radno sposobnom stanovništvu ove zemlje, svim poštenim i dobronamernim građanima Srbije, te činjenice, da naša zajednička borba do konačnog ostvarenja ovih ciljeva nema alternativu.

SRPSKI SINDIKALNI FRONT

Pogledajte snimak sa konferencije za novinare o osnivanju  Srpskog sindikalnog fronta


SLIČNI TEKSTOVI