Skip to main content


Smatramo da je kasno za potpisivanje socijalne povelje


Na poziv poslodavca da 1. maja da Sindikat srpske policije podpiše socijalnu povelju sa ministrom Ivicom Dačićem, uputili smo sledeći odgovor poslodavcu:
 Poštovani,
Glavni odbor Sindikata srpske policije, po hitnom postupku, pažljivo je proučio predlog teksta „Socijalna povelja sindikalnih organizacija u Ministarstvu unutrašnjih poslova“ koji nam je Sektor finansija uputio putem telefaksa 27.aprila 2012.godine u 12:50 časova.
Polazeći od samog značenja reči „povelja“, ukazuje nam na zaključak da se radi o ispravi kojom se dodeljuje neko pravo, privilegija ili čast. Odnosno da se radi o ispravi koja daje posebna prava pojedincu ili organizaciji, ili da se radi o svečano pisanom aktu, pisanom svečanim stilom, kojim se objavljuje posebno važna poruka ili se obeležavaju značajna dela.
U predloženom aktu “Socijalne povelje sindikalnih organizacija u Ministarstvu unutrašnjih poslova“ nismo pronašli elemente koji bi opravdali značenja termina „povelja“, osim ako predlagač ne misli na formulaciju „posebno važne poruke“ ili „obeležavanja značajnog dela“.
Glavni odbor Sindikata srpske policije smatra da je Ministarstvo unutrašnjih poslova, na čelu sa ministrom Ivicom Dačićem trebalo mnogo ranije da pripremi sličan tekst i započne aktivan dijalog i partnerski odnos sa svim sindikatima koji egzistiraju u Ministarstvu unutrašnjih poslova, a ne sada, po završetku mandata Vlade i neposredno par dana pred izbore.

Pre svega, želimo da ukažemo na činjenicu da je Sindikat srpske policije tokom prošle i ove godine uputio desetak dopisa ministru Ivici Dačiću i Kabinetu ministra a da ni na jedan dopis nije dobijen odgovor. Uvidevši problem ćutanja administracije, ovaj sindikat svoja prava pokušao je da reši i do informacija dođe koristeći Zakon o pristupu informacija od javnog značaja, tek tada a u mnogim slučajevima sa zakašnjenjem od nekoliko meseci, dobijali smo nekakve odgovore, najčešće polovične. Mnogi odgovori do danas nisu stigli.
Zbog svega iznetog i ove činjenice jasno govori da Ministarstvo unutrašnjih poslova, odnosno ministar Ivica Dačić, kao njegov predstavnik sa ovim sindikatom nije vodio partnerski socijalni dijalog, već naprotiv, neposredno i posredno iz Kabineta ministra činjeno je sve da se ovaj sindikat omalovaži, rasturi i marginalizuje.
Tek pod pretnjom štrajka, vođeni su nekakvi razgovori u cilju poboljšanja uslova rada i socijalne politike. Tako su potpisani sporazumi koji se na terenu nisu poštovali u potpunosti ili se i dalje na poštuju.
Poslodavac na čijem je čelu ministar Ivica Dačić, ni jednim pismenim aktom samoinicijativno nije obavestio ovaj sindikat o ekonomskim i radno-socijalnim pitanjima od značaja ili položaj zaposlenih (Član 209. Zakona o radu).
Sindikat srpske policije uputio je Povereniku za zaštitu ravnopravnosti 05.04.2012.godine Pritužbu na diskriminaciju ovog sindikata i njegovih aktivista, te začuđuje sam tekst ponuđene povelje.
Posebno začuđuje tekst ponuđene povelje koji govori sve u superlativu i jednakim partnerskim odnosima, ali tek sada na kraju mandata ove Vlade i rukovodstva Ministarstva, posebno sada kada potpisivanje bilo kakvog dokumenta nema nikakvog praktičnog smisla, niti bi ova povelja bila obavezujuća za novu Vladu ili novog ministra.
Glavni odbor Sindikata srpske policije doneo je odluku i stanovišta je da potpisivanje ove ponuđene povelje našem sindikatu i članovima našeg sindikata praktično ne donosi nikakvu korist. Međutim da je povelja ponuđena na početku mandata ove Vlade i ministra Dačića, imalo bi smisla parafirati je, ali sada u ovim uslovima i ovom vremenu ona je besmislena, te smatramo da našim članovima i sindikatu ne donosi nikakav benefit.
Ne prihvatanjem parafiranja ponuđene povelje ne želimo da osporimo zasluge i iskrene namere ministra Ivice Dačića u pokušaju da se poboljša socijalni status zaposlenih u Ministarstvu, šta više zahvalni smo svima onima koji su dali sve od sebe i doprineli boljitku.
Takođe, cenimo iskreno zalaganje svih onih koji su doprineli poboljšanju materijalnog statusa i uslova rada zaposlenih i iskreno se zahvaljujemo svima onima koji su dali sve od sebe da se poboljšaju uslovi rada i materijalni status zaposlenih, i svima želimo uspeh u budućem radu.
Ističemo da se Sindikat srpske policije oduvek zalagao i tražio striktnu primenu zakona i prava koje radnicima pripadaju, i ništa više ili preko toga.
S poštovanjem,
Predsednik SSP
Glišo Vidović


 
Ponuđeni tekst  povelje:

SOCIJALNA POVELJA

SINDIKALNIH ORGANIZACIJA

 U MINISTARSTVU UNUTRAŠNJIH POSLOVA

Strane potpisnice,
–              konstatujući da je u Ministarstvu unutrašnjih poslova načinjen važan iskorak u pravcu stvaranja prepostavki i smernica za ostvarenje socijalnog dialoga i kolektivnog pregovaranja sa ciljem boljeg društvenog i ekonomskog položajazaposlenih,
–              uočavajući značajpodignutog nivoa kulture socialnog dialoga za ostvarenje boljih uslova rada,
–             ceneći ostvaren suštinski kvalitetniji nivo partnerstva u ostvarenju zajedničkih interesa,
–            prepoznavajući potrebuza širom i čvršćom zaštitompravba zaposlenih,
–            sagledajući važnu i pozitivnu ulogu sindikalnih organizacija i sindikalnog delovanja  u Ministarstvu unutrašnjih poslova,
–            u želji da obezbede najveću moguću podršku i efikasnost u daljim naporima za razvijanje socijalnog i sindikalnog koncepta,
Ovim su se saglasile u ostvarenju sledećeg:
1)
Sindikalno organizovanje i sindikalno delovanje ima suštinsku ulogu u ostvarenju sindikalne ideje i sindikalnog koncepta u daljem radu i poslovanju Ministarstva unutrašnjih poslova,
2)
Socijalni dialog, kao preduslov pravog partnerstva u poslu za postizanje zajedničkog interesa za kvalitetno boljim položajemzaposlenih, je inperativ koji se ne sme ograničavati na bilo koji način.
3)
Kolektivno pregovaranjeje u funkciji unapređenja poslovnog ambijenta u Ministarstvu unutrašnjih poslova, sprovođenja dogovorenih mera u okviru realnih mogućnosti i odgovornosti svakoga u ovom socijalnom partnerstvu da potpisano poištuje i sprovodi u život.
4)
U cilju obezbeđenja preduslova za ostvarenje suštinski još boljeg položaja zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova strane potpisnice će u okviru zakonskih mogućnosti preduzeti potrebne mere da svojim odlukamakoje prate ostvarenje konkretnih ideja, obezbede primenu principa da se realizacija dogovorenih obaveza i izvršava bez ugrožavanja dostignutog stepena pravne zaštite, ekonomskog položaja i uslova rada zaposlenih, u meri u kojoj je to moguće i u interesu svih strana potpisnica.
5)
Sindikalne organizacije u Ministarstvu unutrašnjih poslova su prepoznate kao aktivan i konstruktivan partner koji ima inicijativu i viziju ostvarivanja sindikalnih ciljeva.
6)
Sindikalizam u Ministarstvu unutrašnjih poslova je važna karika od uticaja na poboljšanje materijalnog statusa zaposlenih i poboljšanje uslova rada, ali je istovremeno i od neprocenjivog značaja  za ralizaciju suštinski važne ideje prepoznavanja potrebe  i bitnosti policijskog posla.
7)
Sindikalna ideja, vizija i misija u Ministarstvu unutrašnjih poslovaje tekovina koja se čuva, unapređuje i razvija nezavisno od iideološkog i političkog uticaja bilo koje treće strane i bilo kog budućeg rukovodstva Ministarstva unutrašnjih poslova.
Rešeni da i u narednom periodu zajednički ostvaruju proklamovane ciljeve i uviđajući da je partnerski pristup i konstruktivni dijalog jedini put rešavanju pitanja od značaja za kvalitetno bolji položaj zaposlenih u Ministrastvu unutrašnjih poslova, strane potpisnice potpisuju, ovu povelju u uverenju da ona predstavlja značajan doprinos razvoju socijalne demokratije, pluralizmu ideja i vladavini prava.
Ministarstvo unutrašnjih poslova
Ivica Dačić


SLIČNI TEKSTOVI