Skip to main content


Aktuelizovano pitanje nezakonite kontrole bolovanja!


bolovanjeDanas je teško raditi kao policajac. Neredovne smene, dolazak ranije na posao, prekovremeni rad, koji se u nekim slučajevima ne plaća, sredstva za rad koja su u veoma lošem stanju ili ih nema, a očekuju se rezultati, loši su uslovi rada, svakodnevne kontrole i pritisci od strane starešina, odlaganje i prekidi godišnjih odmora i slično. Taman toliko da se policajci psihički i fizički premore, što je jedan od uzroka nastanka nekih bolesti.  Ne preostaje ništa drugo, nego da se jave svom izabranom lekaru, koji posle raznih testiranja i provera, policajcu otvore tzv. bolovanje, uz poneke savete da se distancira od posla i životnih problema, da redovno posećuje terapije, prošeta u prirodi i slično.  Svako od njih ponekad i pomisli: „Eh, u ovoj nesreći gde sam se razboleo, imam i sreće, bar ću se odmoriti od posla i pritiska starešina“. Ali se, u nekim slučajevima prevari. Kao u ovom. Dopis o konkretnom slučaju možete pročitati na kraju teksta.

Kao što je svima poznato, i pored  mnogih dopisa i tekstova u kojima je Sindikat srpske policije upozoravao rukovodioce organizacionih jedinica, kao i odgovorna lica u Ministarstvu, http://ssp.org.rs/arhive/5527 , trend postupanja po depeši iz 2007 godine, čiji je potpisnik bivši načelnik Uprave policije, general Kuribak, a  koja se tiče kontrole opravdanosti privremene sprečenosti za rad, je nažalost ponovo počeo. Ove godine, nama poznato i zvanično, u policijskoj stanici Preševo. A „žrtva“ je naravno bio, ko drugi nego, član organa Sindikata srpske policije – član GO RC Vranje Dejan Tasić.

Da li je ova kontrola usmerena zbog sindikalnih aktivnosti Dejana Tasića ili je možda nastala greškom, možda i neupućenošću (što može da se desi svakome ko radi), videćemo ovih dana, ako načelnik PS Preševo odgovori na dopis poslat od strane SSP RC Vranje, dana 27.02.2015. godine, koji ćemo poštujući načelo transparentnosti u radu sindikata i objaviti.

Nego, da se vratimo srži problema i da svim zaposlenima u MUP-u, uključujući i starešinski kadar koji obično vrši postupanja po toj depeši, ovim dopisom pomognemo kako ne bi dolazili u neprijatne situacije i ne bi došlo do eventualnog podnošenja odgovarajućih prijava protiv odgovornih. Da li će se tada u odbrani pozvati na postupanje po depeši koju je 2007. godine potpisao general Kuribak, a koja je opstala i pored promene Zakona o radu? Jer, trebalo bi da znaju da depeša nije pravni akt, već samo instrukcija pri postupanju i prilikom dokazivanja ne proizvodi pravno dejstvo. A depeša broj 2319 od 26.10.2007 godine je NEZAKONITA.  Dokaz za to je i stav  Uprave za ljudske resurse MUP-a,  http://ssp.org.rs/arhive/3746  koji je posle dosta pritisaka od strane Sindikata srpske policije i donet.

Veoma je bitno svima napomenuti,  da zaposleni tokom bolovanja, NIJE DUŽAN da se u svakom trenutku nalazi na svojoj adresi gde živi, osim ako to nije izričito navedeno u pratečoj zdravstvenoj dokumentaciji konkretnog slučaja.  

Još jedan dokaz da ovakav način postupanja starešina, ne proizvodi pravnu niti disciplinsku odgovornost je i oslobađajuće Rešenje Pu za grad Beograd,  DS 116-1/454 od dana 07.12.2011. godine koje je dobio, takođe član organa SSP Predsednik SG Lazarevac Nikola Ivanković. Rešenje možete videti ovde http://ssp.org.rs/arhive/4872 .

Ovakvim postupcima, koji rukovodioci organizacionih jedinica sprovode pozivajući se na depešu iz 2007. godine koju je potpisao bivši načelnik Uprave policije Mladen Kuribak su protivzakoniti i time se, u zavisnosti od slučaja, krše najmanje nekoliko članova Zakona o radu, Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Krivičnog zakonika.

Citiraćemo i član 103. stav 5. Zakona o radu, gde je  jasno definisan način kontrole odsustva sa rada:

 „Ako poslodavac posumnja u opravdanost razloga za odsustvovanje za rada u smislu stava 1. ovog člana, može da podnese Zahtev nadležnom zdravstvenom organu radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti zaposlenog, u skladu sa Zakonom.“ 

Ovde je jasno da kontrolu opravdanosti zakonitosti ne mogu vršiti zaposleni u MUP-u.

Nadamo se će ovaj članak, kao i dopisi u njemu,  pomoći i rukovodiocima organizacionih jedinica kako bi stali ovakvoj praksi na put i  izborili se sa večitom dilemom: postupati po depeši iako sumnjamo da je nezakonita ili sprovoditi Zakon? Šta je jače?

Sindikat srpske policije će svakom rukovodiocu koji se bude susreo sa ovakvim problemom, pružiti svu neophodnu pomoć radi njegovog rešavanja. Jer svi mi zajedno predstavljamo izvršnu vlast i moramo poštovati hijerarhiju u Republici Srbiji: Ustav, Zakon, podzakonski akti, pa onda sve ostalo.

Služba za informisanje SSP
Zoran Stojčić

10  12


SLIČNI TEKSTOVI