Skip to main content


Suicid u MUP, spavaš li mirno g. Kojiću?


Prema proverenim saznanjima do kojih je došao Sindikat srpske policije, policijski službenik Goran P. (30) iz Mladenovca podlegao je ranama iz pištolja usled suicida. Telo nestalog kolege, tokom potrage, pronađeno je juče u okolini Malog Požarevca kod Mladenovca.

Predsednik Sindikata srpske policije, Glišo Vidović uputio je telegram saučešća porodici pokojnog Gorana: „Ne postoje reči koje mogu iskazati tugu za našim kolegom Goranom, ne postoje prave reči utehe koje Vam možemo uputiti. Svi smo šokirani i potreseni onim što se desilo. Primite iskreno saučešće.“

Služba za psihološku prevenciju Sindikata srpske policije, predala je početkom godine u Kabinet ministra na usvajanje Predlog Strategije razvoja psihološke službe MUP koju vodi psiholog Mirjana Smiljanić, kako bi se ovakvi i slični problemi zaposlenih sveli na minimum. Ovu inicijativu za usvajanje  Strategije podržali su svojim potpisima 28 od 29 psihologa u MUP-u. Isprva ovu strategiju podržao je i državni sekretar Vanja Vukić, koji se kasnije povukao i pao pod uticaj pomoćnika ministra Željka Kojića, načelnika Sektora finansija, ljudskih resursa i zajedničkih poslova koji decidno odbacuje mogućnost stvaranja Centralne psihološke službe a samim tim i usvajanje Strategije.

Iskrenu podršku i želju da se suicid u MUP svede na minimum, odnosno uspostavi dobroorganizovana i profesionalna služba psihološke prevencije, dobili smo od državnog sekretara Vladimira Božovića i na tome smo mu veoma zahvalni.

Samoubistva u policiji zauzimaju razmere epidemije. Svake godine oko desetak zaposlenih u Ministarstvu oduzme sebi život, najčešće su to uniformisani policajci. U protekloj deceniji više od stotrideset zaposlenih izvršilo je suicid. Samo prošle godine zabeleženo je trinaest suicida, jedan pokušaj i jedna pretnja suicidom.

Posebno čuđenje izaziva činjenica da za ovako visok broj sicida, niko nije odgovoran! Niti šta čini da se ova brojka smanji, niko ne preuzima čak i moralnu odgovornost, što je sasvim neshvatljivo! Međutim, kada Sindikat pokuša da reši problem uz podršku  psihologa u MUP, odgovoran po liniji rada g. Željko Kojić prvi je tu da „kao ekonomista“  uputi „stručne“ primedbe i neistine, odnosno da učini sve da se Strategija razvoja psihološke službe minira i ne usvoji.  – ističe Glišo Vidivić, predsednik sindikata i postavlja pitanje: „Da li mirno spavate gospodine Kojiću, zar u Vama nema ni malo savesti i morala?

Policajci u Srbiji suočeni su lošim menadžmentom, odnosno rukovodećim kadrom koji nema sluha za životne probleme svojih potčinjenih, kao i u konkretnom slučaju kada šef nije primetio, ili nije znao kako da postupi prema pokojnom kolegi Goranu koji je danima bio potišten i povučen u sebe. Upravo zbog toga što nema instrukcija, protokola i standarda, odnosno ne postoji samostalna i operativna psihološka služba, dolazimo do problema koji se zove „epidemija suicida“ među policajcima.

Policajci se usled čestog mobinga i velikog stresa koji se nagomilava tokom svakodnevnog rada plaše se da zatraže psihološku pomoć jer tada kreću proganjanja od strane većine predpostavljenih, koji pokušavaju da utiču na rad malobrojnih psiholeoga, za svaku „F” šifru policajcu oduzimaju oružje i službenu legitimaciju i vozačku dozvolu i na taj način ostavljaju nezaštićenog na nemilost kriminalaca, dok se neki od kolega tome najčešće rugaju te izostaje podrška koja je u takvim situacijama izuzetno važna.

Portparol
Sindikata srpske policije
Dragan  Žebeljan

 Povezani članak: Dosta je bilo samoubistava: Predlog Strategije psihološke prevencije i psihološke službe MUP


SLIČNI TEKSTOVI