Skip to main content


Suicid u Nišu: Još jedan kolega nije među živima


suicidPokušaji suicida i suicidi su među radnicima Ministarstva unutrašnjih poslova postali uobičajna  pojava. Pošast koja hara među policijske službenike i ostale zaposlene svakog meseca uzima svoj danak, i dalje za ovaj problem nema odgovornih niti se ministar Dačić drži obećanja da će organizaciono unaprediti rad psihološke službe Ministarstva.

Prema proverenim saznanjima, policijski službenik N.N. (1968.) zaposlen u PU Niš, raspoređen na rukovodećem mestu, 30.11.2013.godine podlegao je ranama iz vatrenog oružja. Osnovano se sumnja na suicid s obzirom da je isti u ranijem periodu pokušao suicid. Na žalost, o svemu tome psiholog nije bio obavešten upravo zbog nedostataka propisane obaveze izveštavanja i zakonskih procedura u vezi takvih i sličnih slučajeva.  Sve to je posledica neadekvatno organizovane psihološke službe u Ministarstvu.

Služba za psihološku prevenciju Sindikata srpske policije, predala je početkom godine u Kabinet ministra na usvajanje Predlog Strategije razvoja psihološke službe MUP koju vodi psiholog Mirjana Smiljanić, kako bi se ovakvi i slični problemi zaposlenih sveli na minimum. Ovu inicijativu za usvajanje  Strategije podržali su svojim potpisima 28 od 29 psihologa u MUP-u. Isprva ovu strategiju podržao je i državni sekretar Vanja Vukić, koji se kasnije povukao i pao pod uticaj pomoćnika ministra Željka Kojića, načelnika Sektora finansija, ljudskih resursa i zajedničkih poslova koji decidno odbacuje mogućnost stvaranja Centralne psihološke službe a samim tim i usvajanje Strategije.

Iskrenu podršku i želju da se suicid u MUP svede na minimum, odnosno uspostavi dobroorganizovana i profesionalna služba psihološke prevencije, dobili smo od državnog sekretara Vladimira Božovića a kasnije i od ministra Ivice Dačića. Međutim, sve se završilo na obećanju a realnih pomaka i dalje nema.

Samoubistva u policiji zauzimaju razmere epidemije. Svake godine oko desetak zaposlenih u Ministarstvu oduzme sebi život, najčešće su to uniformisani policajci. U protekloj deceniji više od stotrideset zaposlenih izvršilo je suicid. Samo prošle godine zabeleženo je trinaest suicida.

Posebno čuđenje izaziva činjenica da za ovako visok broj sicida, niko nije odgovoran! Niti šta čini da se ova brojka smanji, niko ne preuzima čak i moralnu odgovornost, što je sasvim neshvatljivo! Međutim, kada Sindikat pokuša da reši problem uz podršku  psihologa u MUP, odgovoran po liniji rada g. Željko Kojić čini sve i utiče da se Strategija razvoja psihološke službe minira i ne usvoji.  – ističe Glišo Vidivić, predsednik sindikata.

Policijski službenici stiču utisak i o tome javno govore da resornog ministra Ivicu Dačića ne interesuju probelmi u radu i organizaciji rada u Ministarstvu unutrašnjih poslova. Praktično, stiče se utisak da Ministarstvo ima ministra samo na papiru a razjedinjenost i podeljenost u vrhu Ministarstva ozbiljno narušava osnovna načela rada i funkcionisanja službe.

Šef službe za informisanje
i portparol Sindikata srpske policije
Dragan  Žebeljan

Beograd, 02.12.2013. godine


SLIČNI TEKSTOVI