Skip to main content


Uslovi za prevremeno penzionisanje ovlašćenih službenih lica u organima bezbednosti republike Srbije


Predsednik SSP Glišo Vidović uputio je dopis vladi Srbije, odnosno premijeru Ivici Dačiću dopis u kojem traži pojašnjenje u vezi penzionisanja pripadnika službi bezbednosti u Srbiji.

Gospodine Dačiću,

Prema raspoloživim saznanjima SSP, uprkos jedinstvenom Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, u praksi, radnici različitih organa bezbednosti Republike Srbije nisu u istom položaju kada je u pitanju ostvarivanje prava na prevremeno penzionisanje.

Naime, policijski službenici koji se nalaze na radnom mestu, odnosno na poslu na kome se efektivno provedenih 12 meseci računa u staž osiguranja kao 16 meseci, osim drugih uslova predviđenih Zakonom, ove godine moraju da imaju najmanje 53 godine i 4 meseca života, da bi stekli pravo na prevremeno penzionisanje, s tim što se starosna granica za svaku narednu godinu povećava za 2 meseca.

Istovremeno, prema saznanjima do kojih smo došli preko privatnih kontakata, ista kategorija radnika (efektivno provedenih 12 meseci računa se u staž osiguranja kao 16 meseci) BIA-e i Vojske Republike Srbije stiče uslov za prevremeno penzionisanje sa navršenih tačno 53 godine života i ta starosna granica se ne podiže.

Slična je situacija i sa radnicima organa bezbednosti koji se nalaze na radnom mestu, odnosno na poslu na kome se efektivno provedenih 12 meseci računa u staž osiguranja kao 14 meseci.

Molimo Vas da preko nadležnih stručnih službi proverite naša saznanja i da nam odgovorite da li su ta saznanja tačna i ukoliko su ona tačna, po kom zakonskom osnovu su radnici MUP, BIA i VS stavljeni u neravnopravan položaj.

S poštovanjem,

Predsednik sindikata
Glišo Vidović

 


SLIČNI TEKSTOVI