Skip to main content


Zahtev za izmenu Radne grupe za izradu akta o proceni rizika na radnim mestima u MUP


Poštovani ministre Dačiću,
Rešenjem 01 broj: 7021107-4 od 15.10.2007.godine potpisanom od strane ministra Dragana Jočića obrazovana je Radna grupa za izradu akta o proceni rizika na radnim mestima u Ministarstvu unutrašnjih poslova. Članove radne grupe sačinjavaju po dva predstavnika  organizacionih jedinica u sedištu Ministarstva.
Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu („Sl. Glasnik RS“, br. 101/2005) stupio je na snagu pre šest godina, kada je počela njegova primena u Srbiji.
Tim zakonom precizirane su obaveze poslodavca i radnika, kao i preduslovi za obavljanje zdravog i bezbednog rada. Ističemo da Ministarstvo unutrašnjih poslova i policijski službenici nisu izuzeti iz ovog zakona i da se na osnovu te činjenice, zakon mora poštovati i u našem Ministarstvu.
Na žalost i sramotu, Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu u Ministarstvu unutrašnjih poslova se ne primenjuje i ne poštuje. Na to ukazuje i činjenica da niste doneli brojna podzakonska akta kako bi se obezbedili uslovi za realnu primenu Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu.


U prilog tome je i neefikasan rad Radne grupe za izradu akta o proceni rizika na radnim mestima u MUP. Od formiranja te radne grupe, proteklo je nekoliko godina, promenili su se nazivi organizacionih jedinica, a mnogi članovi ili zamenici su promenili radna mesta, otišli iz organizacionih jedinica ispred kojih su delegirani, ili napustili MUP.
Smatramo da se očigledno radi o neinteresovanju ili nesavesnom radu rukovodilaca ili članova radne grupe.
Neshvatljivo je da, obzirom na to da je proteklo nekoliko godina od formiranja i nastalih promena, nije došlo do revizije i izmene Rešenja o obrazovanju radne grupe, zbog prethodno iznetih navoda.
Sindikat srpske policije dobio je od Kabineta ministra – Biroa za informacije od javnog značaja kopiju predmetnog rešenja i obaveštenje da radna grupa nije u obavezi da sačinjava izveštaje o svom radu, što je neshvatljivo i šokantno.
Da li to znači da za svoj rad ili nerad ne odgovaraju nikome i da nikome ne polažu račune?
Zbog svega iznetog, Sindikat srpske policije predlaže sledeće:
  1. Izvršiti reviziju, izmenu ili doneti novo rešenje i u njega uključiti stare članove  (s obzirmo na iskustvo koje imaju) koji i dalje rade u organizacionim jedinicama ispred kojih su delegirani;
  2. Članove radne grupe koji su promenili organizacione jedinice ili napustili MUP zameniti novim;
  3. Do okončanja izrade akta o proceni rizika članovima radne grupe ne dozvoljavati prelazak u druge organizacione jedinice unutar Ministarstva;
  4. Uključiti predstavnike sindikata u izradi akta o proceni rizika na radnim mestima u MUP;
  5. U rešenju, kao novi stav, dodati obavezu sačinjavanja polugodišnjih i godišnjih izveštaja o radu. Predsednika Radne grupe, ili sekretara obavezati da takve izveštaje o radu i postignutim rezultatima rada podnosi ministru ili licu koga ministar ovlasti za ovu problematiku;
  6. Zbog prirode posla i hitnosti, članove radne grupe osloboditi redovnih radnih obaveza unutar svojih oranizacionih jedinica do okončanja rada u Radnoj grupi, ili dodatno platiti njihov rad za vreme obavljanja posla u vezi rada na izradi akta o proceni rizika na radnim mestima u MUP;
  7. Ovlastiti članove radne grupe da mogu imati pristup sistematizaciji radnih mesta zbog prirode posla;
  8. Članovima radne grupe dati rok za završetak posla, prekoračenje roka, ako se ispostavi da je neopravdano kažnjavati podizanjem disciplinske prijave za nesavestan rad u službi.

Smatramo da su izneti predlozi realni i da bi novim merama rezultati rada morali biti bolji, a posao brže priveden kraju.
S poštovanjem,

Predsednik sindikata
Glišo Vidović

Broj: 1130-01/12
Beograd, 09.08.2012. godine


SLIČNI TEKSTOVI