Skip to main content


Zašto nemamo pravo žalbe na godišnju ocenu?


Užice, 09.02.2016. godine, – Predsednik Sindikata srpske policije, LazarRanitović, uputio je dopis ministru unutrašnjih poslova, dr Nebojši Stefanović, u kojem mu ukazuje na nedopustivu „rupu“ u novom Zakonu o policiji i poziva ga da taj propust otkloni i time eventualnu štetu po zaposlene unapred spreči.

Novim Zakonom o policiji, za razliku od predhodnog, nije predviđen redovan pravni lek (prigovor) protiv godišnje ocene zaposlenog u MUP-u. Podsećanja radi, predhodnim ZoP-om je bila propisano pravo zaposlenog da uloži prigovor na godišnju ocenu u roku od 15 dana od dana saopštenja iste, te da o prigovoru odlučuje starešina kojeg je ovlastio ministar, kao vid drugostepenog organa.

Ako se uzmu u obzir novine koje je predvideo novi Zakon o policiji, naročito u pogledu karijernog napredovanja gde se kao jedan od bitnih faktora, čak i najbitniji, uzima godišnja ocena zaposlenog („…ne može biti niža od ističe se – 4“), na ovaj način se omogućava rukovodiocu koji ocenjuje policijskog službenika da selektivnom primenom drastično ošteti zaposlenog i na taj način ga onemogući da karijerno napreduje u skladu sa kompetencijama i rezultatima rada.

Trenutno se unutar MUP sprovodi ocenjivanje zaposlenih od strane rukovodilaca, a dobijena ocena uticaće na karijerno napredovanje zaposlenog. Na koji način zaposleni mogu, ukoliko smatraju da su oštećeni datom ocenom, da ulože prigovor, kada merila i način ocenjivanja policijskih službenika i drugih zaposlenih u MUP propisuje Vlada a da takav akt još nije donešen niti je poznat zaposlenima a predmetni zakon ne ostavlja mogućnost pravnog leka?

Navednim zakonskim rešenjem, odnosno slučajnim ili namernim propustom, grupo se krše osnovna ljudska prava koja štite Evropskea konvencija o ljudskim pravima u članu 13, ali i Ustav Republike Srbije koji u članu 36. stavu 2. predviđa pravo na jednaku zaštitu prava i na pravno sredstvo.

 

dopis ministru 09022016 1

dopis ministru 09022016 2