Зашто се каснило са увиђајем у Пећинцима?!
Синдикат српске полиције најоштрије осуђује злоупотребу догађаја у Пећинцима и покушај политичара да у своје прљаве борбе увуку полицијске службенике који професионално и одговорно извршавају све службене обавезе.
У јавности су оптужени и већ оглашени одговорнима чланови увиђајне екипе у Пећинцима, јер су „изашли на лице места тек након три сата од пријаве догађаја“. То је мање-више тачно, али се нико, пре осуде тих колега, није запитао зашто је то тако. Политичари, одавно навикнути на разне привилегије, нама обичним смртницима незамисливе, не желе или не могу да схвате реалне проблеме полицајаца на терену. Да ли су можда помислили да је увиђајна екипа имала други започет посао? Или су очекивали да живот стане, све друго буде занемарено и да се сва полиција света стави њима на располагање?
Са колико времена чекања би били задовољни? Сат времена? Пола сата? Пет минута?
Чекање на увиђајну екипу скоро три сата јесте наша професионална брука, то треба признати, али и објаснити зашто је то тако. Најпре треба одмах рећи да у Полицијској станици у Пећинцима не ради ни један криминалистички техничар и да је инспектор морао да сачека његов долазак из Руме. Мање је познато и то да у самим Пећинцима криминалистички инспектори раде само прву смену, због мањка људства. Такође, јавност треба да зна и да о самом увиђају, о изласку или неизласку на лице места, одлучује месно надлежни тужилац а не полиција. Наравно, одлучују и полицијске старешине које, спроводећи наложене мере штедње, у циљу смањења трошкова, оклевају са издавањима налога за прековремени рад. Све те компликације и консултације односе драгоцено време а доносе кашњење.
Можемо овог пута и да занемаримо правила форензичке струке која налажу да је вршење увиђаја, ради квалитетније обраде лица места и прикупљања свих релевантних трагова, сврсисходније вршити на дневном светлу. Али не можемо а да не запитамо колико времена обични грађани чекају на долазак увиђајне екипе? Врло често и по целу ноћ, до јутарње смене! Разлог лежи у томе што су криминалистичкој полицији, након почетка пуне примене првог ПКУ за полицијске службенике 2012. године, укинуте ноћне смене у већини полицијских станица. Неко је тада израчунао да ће држава осиромашити због додатка за ноћни рад припадницима криминалистичке полиције! Треба рећи и да у већини организационих јединица старешине избегавају да издају налоге за приправност. И на томе се штеди! ССП годинама указује на тај проблем али на страни послодавца није било превише слуха за његово решавање.
Али кад се у јавности дигне прашина онда дрвље и камење на обичне извршиоце. Данас је главни проблем кашњење инспектора и техничара, премда је на лицу места била патрола која је обезбедила све трагове и чијим самим присуством су били безбедни и чланови породице на чију штету је извршено кривично дело. Оно што су полицијски службеници, обични извршиоци, могли да ураде, оно што је било до њих, урадили су крајње одговорно и професионално.
Проблем превазилази њихову моћ, а политичари су управо ти који нам могу обезбедити боље услове за рад. Изволите господо, предлажите, гласајте, мењајте законе и унапредите службу. Најлакше је критиковати и износити паушалне оцене!
Служба за информисање ССП
Миле Лазаревић