Skip to main content


Završen protest „Radnici nisu robovi“ u organizaciji Srpskog sindikalnog fronta


A1Beograd, 10. decembar 2013. –  Oko deset hiljada građana – radnika okupljenih u sindikatima koji čine Srpski sindikalni front danas su u Beogradu  obeležili Međunarodni dan ljudskih prava zahtevajući povlačenje predloženih izmena Zakona o radu i Zakona o štrajku.

Okupljanje članova sindikata osnivača SSF, studentskih pokreta, nevladinih organizacija i građana koji podržavaju aktivnosti ovog novoosnovanog radničkog fronta počelo je nešto posle 11 časova. Oko 12 časova,  protesna kolona krenula je od Crkve Svetog Marka prema Domu narodne Skupštine gde se održao  preformans „Pijaca robova“ koji je simbolično oslikao stanje u srpskom društvu, odnsno u šta će se pretvoriti srpsko duštvo ukoliko se usvoje predožene izmena zakona o radu i štrajku.

Radnik nije rob

Pred zgradom Doma narodne Skupštine Republike Srbije okupljenima se obratio dr Žarko Korać, narodni poslanik SDU koji je rekao da se slaže sa radnicima koji protestuju i da on kao narodni poslanik nije video niti dobio predlog Zakona o radu što je, kako je rekao, neuobičajno da se menja zakon za koji se nezna kako će izgledati. U ime novinara Srbije okupljenima se obratila i Dragana Čabarkapa zaposlena u Novostima a koja je inače predsednica Sindikata novinara Srbije.

Dragana Čabarkapa je kazala da iz procedure treba da budu povučene predložene izmene zakona o radu i štrajku. „Ovim izmenama se poništavaju stečena prava radnika i bukvalno ih dovode u ropski položaj“. Ona je iznela da ukoliko se bude usvojio i novi zakon o medijima, da će u Srbiji zavladati medijski mrak,  kao što je i sada slučaj s obzirom da postoji medijska blokada prema Srpskom sindikalnom frontu.

Kolona se zatim uputila ulicom Kneza Miloša ka zgradi Vlade Srbije, a na uglu sa ulicom Kraljice Natalije je napravljena bakljada.

Pred zgradom Vlade u Nemanjinoj 14, čelnici SSF, Željko Veselinović iz Sloge, Ivica Cvetanović iz Konfederacije, Dragan Matić iz Industrijskog sindikata i Glišo Vidović iz Sindikata Srpske policije, obratili su se prisutnima i poručili da Zakoni o radu i štrajku neće proći i istevremeno zatražili uključivanje SSF u daljim pregovorima i razgovorima oko zakona.  Oni su kritikovali predložene mere i nebrigu prema radnicima i poručili da je današnji protest Srpskog sindikalnog fronta samo početak jedne velike borbe i ukrupnjavanja radništva Srbije.

Borićemo se  svim raspoloživim sredstvima da odbranimo prava građana Srbije, skupljaćemo potpise, organizovati peticije i štrajkove po čitavoj Srbiji”, završna je poruka sa prvog današnjeg skupa u Beogradu u organizaciji Srpskog sindikalnog fronta, četiri sindikata osnivača: Udruženih sindikata Srbije “Sloga, Konfederacije slobodnih sindikata, Industrijskog sindikata Srbije i Sindikata Srpske policije.

Predsednik Konfederacije slobodnih sindikata Ivica Cvetanović je rekao da bi predloženim zakonom radnici bili pretvoreni u robove, jer se ukidaju i rad u smenama i noći rad i radno vreme.

Najgore od svega je fleksibilno zapošljavanje, što znači da mladi nikad neće imati stalni posao, a to je, dodao je on, na ove proteste i privuklo veliki broj studenata. „To je zakon koji je pisan u interesu američke i nemačke privredne komore i naših tajkuna, a ne u interesu svih građana Srbije“.

Predsednik Industrijskih sindikata Srbije Dragan Matić je rekao da na današnji svetski Dan ljudskih prava, sindikati poručuju vladi da radnici nisu roblje i da to neće ni biti.

Predsednik Sindikata srpske policije Glišo Vidović poručio je okupljenima da je policija u službi naroda.

Država je izdala narod, prodala preduzeća za jednu marku, i šta sad hoće? Da gladujemo? Izborićemo se svim silama da ne prođe ovaj robovlasnički zakon o radu, štrajku i penzijama – poručio je Vidović.

Čelnik Udruženih sindikata „Sloga“ Željko Veselinović je poručio da Zakon o radu neće ući u Skupštinu do Nove godine, jer je ovo samo početak protesta protiv zakona koje „uz pomoć vazalne vlade, donose oni koji su nas rušili za vreme bombardovanja.“

Tokom šetnje ulica Kneza Miloša je bila zakrčena, zbog čega je u centru grada bio poremećen saobraćaj.

Tokom održavanja skupa bilo je vidno pojačano policijsko obezbeđenje, posebno pored ulaza u zgradu Vlade gde su kolege bile u punoj opremi za razbijanje demonstarnata, skup je protekao dostojanstveno kako i priliči građanima, incidenata nije bilo.

Članovi sindikata okupljeni u Srpskom sindikalnom frontu Vlade Republike Srbije zahtevaju:

  1. Da se raspusti nelegitimni Socijalo-ekonomski savet Republike Srbije i druga  pregovaračka tripartitna tela i da se o Predlozima Zakona o radu i Zakona o štrajku vodi najšira javna rasprava sa legitimnim socijalnim partnerima pre njihovog konačnog usvajanja od strane Vlade republike Srbije;
  2.  Da se uključe predstavnici Srpskog sindikalnog fronta u zvaničan socijalni dijalog na nivou države, u duhu najbolje moguće zaštite stečenih prava i interesa radnika i ostalog radnosposobnog stanovništva u Srbiji;
  3. Da se odmah izvrše izmene postojećih zakonskih rešenja Zakona o radu i Zakona o socijalno-ekonomskom savetu, radi aktivnog uključivanja legitimnih predstavnika Srpskog sindikalnog fronta u organe i radna tela, koja čine predstavnici sindikata, vlasnika kapitala i države i organizovanje najšire javne rasprave o navedenim i drugim zakonima koji utiču na socijalno-ekonomski položaj radnika.
  4. Da se obezbede mehanizmi za uspostavljanje najšireg socijalnog i društvenog dijaloga uz učešće svih značajnih društvenih činilaca u cilju stvaranja ambijenta za realizaciju ključnog ustavnog načela – da Srbija bude država socijalne pravde! Ovo podrazumeva izgradnju društvenih, ekonomskih i socijalnih odnosa u Srbiji u skladu sa najvišim dostignućima Evropsko-kontinentalnog socijalno-ekonomskog i pravnog državnog modela i prakse.
  5. Pokretanje korenitih, sistemskih, ekonomskih i društvenih reformi, koje će kroz adekvatnu zakonodavnu regulativu i njeno dosledno sprovođenje u praksi, sprečiti vladajuću manjinu, da protivno svim civilizacijskim normama, od Srbije stvori zemlju najgrublje ekspoatacije, nejednakosti, diskriminacije i siromaštva.

Služba za informisanje

PTDC0502 PTDC0503


SLIČNI TEKSTOVI