Skip to main content


MUP napravio još jedan loš pravilnik – o psihološkoj pomoći


Glavni odbor Sindikata srpske policije ocenio je Pravilnik o postupanju u pružanju psihološke pomoći zaposlenima u Ministarstvu unutrašnjih poslova, donet 29. maja ove godine, kao štur, neprecizan i praktično neprimenjiv u praksi. Stiče se utisak da je pravilnik usvojen reda radi, ispunjena je zakonska obaveza, bez istinske želje da se ozbiljnije pristupi jednom od gorućih problema u MUP – psihološkoj prevenciji i pomoći zaposlenima, među kojima je i dalje ogroman broj ljudi sa ratnim iskustvima.

Kao što je već poznato, rukovodstvo MUP-a odbilo je prošle jeseni da predstavnike Sindikata srpske policije uključi u rad Radnih grupa za pripremu predloga sedam pravilnika koje je ministarstvo, u skladu sa Zakonom o policiji, bilo u obavezi da donese. Rukovodstvo SSP nije želelo da naš sindikat ostane po strani, da se prepustimo sudbini i sačekamo, loše i restriktivne predloga pravilnika pa da onda likujemo i kritikujemo ga. Naprotiv, kao i uvek do tada, preduzeli smo korake da predupredimo donošenje lošeg pravilnika te smo izradili našu verziju u kojoj bi psiholozi dobili pravu ulogu – zaštitnika psihološkog zdravlja policijskih službenika i ostalih zaposlenih, za razliku od predloga Radne grupe, za koji smo očekivali da će psiholozima nameniti ulogu „batine“ za zaposlene!

Stoga je stručni tim SSP pripremio predlog kompletnog pravilnika i dostavio ga gospodinu Zvezdanu Radojkoviću, pomoćniku direktora, predsedniku Radne grupe za izradu teksta pravilnika kojim se propisuju kriterijumi i način postupanja u pružanju psihološke pomoći. Smatrali smo da je gospodin bio dužan da predlog pregleda, analizira i iskoristi, ne radi zadovoljenja sujete rukovodstva SSP, već isključivo u interesu svih zaposlenih u MUP, kojim smo se i vodili prilikom odluke da predlog izradimo uprkos nerazumnom stavu MUP da nas isključi iz svih faza donošenja i usvajanja pravilnika koji se tiču radno-pravnog statusa i interesa zaposlenih, čime je direktno prekršen Zakon o radu, a naš sindikat doveden u podređen položaj. Da li su predlog uopšte pročitali, a kamo li razmatrali, nije nam poznato jer nas gospoda nije udostojila bilo kakvog odgovora.

U pripremi našeg predloga pravilnika kontaktirali smo sa kolegama iz policija nekoliko evropskih zemalja, uvažili smo njihova iskustva iz praktične primene njihovih pravilnika i sve to implementirali u predlog koji možete pogledati na sledećem linku: Pravilnik o psihološkoj pomoći i psihološkoj zaštiti zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Ipak će svim zaposlenim u MUP sudbinu krojiti pravilnik koji možete pogledati u prilogu:

Danas, kada vidimo kako izgleda usvojeni Pravilnik o psihološkoj prevenciji i pomoći, mi odgovorno tvrdimo da je naš predlog daleko bolji i kvalitetniji. Ali uzalud nam trud, uzalud nada da je postojala iskrena namera da se služba unapredi. Kako god bilo, činjenica je da ovaj pravilnik nije mogao biti usvojen bez prećutne saglasnosti ili aktivnog učešća reprezentativnih sindikata. Na zaposlenima je da procene i ocene da li je naš predlog bio veliki kvalitativni korak unapred i da li i šta dobijaju ovim usvojenim!

Služba za informisanje SSP