Skip to main content


Napravio udes pa napao saobraćajca


Petrovac na Mlavi, 19.08.2016. godine – Po primljenom obaveštenju o saobraćajnoj nezgodi sa povređenim licima, na lice mesta izlazi policijski službenik. Sam. Do nezgode je došlo na otvorenom putu, van naselja, u sumrak. Vožnja pod uticajem alkohola, neprilagođenom brzinom, moćnog terenskog vozila, nailazak na oštru krivinu i sletanje sa puta kao neminovna posledica toga. Sve to do sada je tako uobičajeno, ali onda sledi iznenađenje…  Vozač, vinovnik nesreće, nasrće na policijskog službenika, dlanovima obe ruke udara ga u predelu grudi uz reči „alo bre, daj mi pištolj da se ubijem“. Potom pokušava da izvadi službeno oružje iz opasača što policajac nekako sprečava, primenjuje fizičku silu i vozača vezuje.

Dakle, vozač je u teškom alkoholisanom stanju (2,25 promila alkohola u krvi) napao policijskog službenika koji je na lice mesta izašao sam. Srećom, radilo se o policajcu, našem aktivisti Joci Saviću, koji je fizički snažan i dovoljno obučen i iskusan da napad odbije, te se sve završilo samo na ovom incidentu, koji je dežurni tužilac okarakterisao kao krivično delo ometanje službenog lica iz člana 23. Zakona o javnom redu i miru. Vozaču je određeno i zadržavanje do otrežnjenja a nakon toga je pušten da se brani sa slobode, uprkos tome da što ima i dokumenta strane države, i uprkos tome što je u saobraćajnoj nesreći jedno lice zadobilo teške telesne povrede opasne po život.

Posebno zabrinjava činjenica oko pravne kvalifikacije krivičnog dela od strane tužilaštva! Naime, čl. 23. Zakona o javnom redu i miru propisano je kd Ometanje službenog lica u vršenju službene dužnosti čija radnja izvršenja je jasno definisana dok se u konkretnom slučaju radi o kd Napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti propisano čl. 323. KZ koje je teže delo i bitno se razlikuje u odnosu na ometanje, za koje je predviđena i teža kazna. Da li se radi o namernim propustima i pogrešnoj sudskoj praksi tužilaštva prosudite sami a policijski službenici to na sopstvenoj koži osete! Mi se pitamo do kada će organi državne Srbije dosledno sprovoditi zakone i jasno staviti do znanja da je napad na policajca napad na državu!? Ili će to ipak ostati samo prazna fraza koja se ustaljeno ponavlja na sahranama policajaca?

I onda se posle neko pita zašto je pravosuđe godinama unazad ocenjivano najlošijim ocenama i izlagano najvećim kritikama predstavnika EU. Ako zaista težimo pravnoj državi i pravnoj sigurnosti onda ne bi smelo dolaziti do ovakvih slučajeva. Postavlja se pitanje kakvu sankciju bi naš građanin, za ovakvo delo, mogao da očekuje u nekoj drugoj državi?

Ponavljamo i naglašavamo – ovom prilikom se sve dobro završilo i po policijskog službenika ali i po tog rastrojenog vozača. Ali… Ne možemo da ne postavimo pitanje zašto se na teren upućuje jedan policijski službenik? Šta bi se dogodilo da je nasrtljivac imao pomoć od strane svog saputnika? Ko bi bio odgovoran? Zašto sebi dozvoljavamo taj luksuz da bespotrebno izlažemo opasnosti naše policajce? Stariji se sigurno sećaju depeše koju je još devedesetih raspisao tadašnji ministar (pokojni Vlajko Stojiljković) kojom se zabranjuje izlazak na teren i bilo kakvo službeno postupanje samog policijskog službenika (izuzev na obezbeđenju objekata).

Poslednjih godinu dana slušamo priče da nas ima viška, da su mnogi među nama prekobrojni, a onda imamo opravdanje da je policajac bio sam na terenu jer nemamo dovoljan broj policijskih službenika! Šta je sada tačno – ima li nas viška ili nedovoljno? Na to čekamo odgovor stručnjaka u našem ministarstvu ali i pre toga mi ćemo ga izneti ovde:

Da, policijskih službenika ima i previše u administraciji po policijskim stanicama i upravama, policijskih službenika ima previše u Odeljenjima i Upravama policije… Ali zato policajaca ima premalo na ulicama! Premali je broj ljudi koji rade konkretne policijske poslove na terenu. A pred te ljude svakodnevno postavljaju nove obaveze, izmišljaju nove zadatke, često bespotrebne. Svakodnevno imamo razna vanredna angažovanja, vanredna obezbeđenja svakojakih javnih skupova, uz besmisleno veliki broj angažovanih policajaca.

Šef službe za informisanje SSP
Mile Lazarević