Skip to main content


Ukidanje naknade za putne troškove?


Očigledna je namera Ministarstva unutrašnjih poslova da po bilo koju cenu sprovede mere štednje preko leđa zaposlenih.  Mi, obični izvršioci sve to razumemo, jer smo vremenom navikli i ništa nas više ne može iznenaditi. Kako bi se pojedinci iz MUP-a  dodvorili svojim rukovodiocima, a  verovatno na osnovu njihovog genijalnog plana već sutradan napredovali, setili su se još jednog načina da se uštedi novac. Ovi „stručnjaci“ su budžetom za 2017. godinu predvideli drastično smanjenje iznosa stavke razdeo 422 – troškovi putovanja.

Ako malo bolje razmislimo i sklopimo kockice,  u ovoj godini možemo očekivati usvajanje i primenu čuvene Uredbe o načinu i uslovima ostvarivanja prava na naknadu troškova za dolazak i odlazak sa rada. Ovom Uredbom praktično se ukida pravo na refundiranje realnih troškova putovanja zaposlenih od strane poslodavca, što će sigurno izazvati veliko nezadovoljstvo, gnev i bes svih onih koji svakodnevno putuju više stotina kilometara da bi došli na posao. Krivica nije njihova, ljudi su prinuđeni da putuju usled nestručne i katastrofalne organizacije i planiranja rada, što je sasvim neka druga tema. Kada spominjemo krivce, ne možemo zaboraviti i podršku jednog reprezentativnog sindikata kao učesnika (ne)radne grupe formirane upravo iz tog razloga. Njihova podrška u donošenju štetnih akata nas i ne čudi, kad su pomogli poslodavcu u sprovođenje analizi rizika, ovo će za njih biti „mačji kašalj“. A drugi reprezentativni sindikat u ovoj (ne)radnoj grupi nije ni učestvovao, valjda su imali bitnijih stvari, možda organizaciju novogodišnjih paketića.

Naravno, kao i u većini slučajeva, Sindikat srpske policije je jedini već preduzeo mere i radnje da spreči ili odloži donošenje ovog sramnog i ponižavajućeg akta. Obratili smo se Ustavnom sudu radi ocene ustavnosti nekoliko članova iz Zakona o policiji, među kojima je i sporni član 189. koji reguliše pitanje naknade troškova prevoza. Zatim smo se obratili ministru unutrašnjih poslova dr Nebojši Stefanoviću i upoznali ga sa kontradiktornim stvarima iz ove Uredbe, štetnosti po budžet R.Srbije u budućem periodu, upoznali javnost i td.

Analizirajući budžet MUP-a za 2017 godinu, u odnosu na prošlogodišnji,  pažnju ćemo usmeriti na sredstva odvojena za putovanje zaposlenih koja su drastično umanjena. Od prošlogodišnjih predviđenih  950.000.000 dinara,  za ovu godinu ona padaju na samo 720.016.000 dinara.  To je za oko 230.000.000 dinara manje. Ako uzmemo u obzir da u 2016. godini MUP nije imao dovoljno novca u stavci budžeta 422 da isplati dugovanja za 4 meseca (septembar, oktobar, novembar i decembar) dolazimo do zabrinjavajućih cifara. Prostom računicom, sa budžetom od 950.000.000 dinara MUP je u 2016. godini mesečno na troškove putovanja zaposlenih izdvajao  negde oko 118.750.000 dinara.  Sa ovogodišnjim budžetom u razdelu 422 – troškovi putovanja od 720.016.000 dinara, računajući i dugovanje za novembar i decembar 2016. godine, ako uzmemo ove parametre, možemo očekivati da će on biti potrošen  uskoro, najkasnije do maja meseca 2017. godine!?  Naravno to je sve u slučaju da se ne nekom pukom srećom (čitaj: borbom i aktivnošću SSP) ne usvoji predmetna Uredba.

Očekivanja Ministarstva unutrašnjih poslova je da se što pre usvoji i počne sa primenom Uredbe o načinu i uslovima ostvarivanja prava na naknadu troškova za dolazak i odlazak sa rada i na taj način pokriju ovu prazninu u budžetu. Ništa ovde nije slučajno i sve se to radi planski. Finansijski i ekonomski „stručnjaci“ iz MUP-a zaduženi za planiranje i organizovanje budžeta su sve ovo taksativno i predvideli.  Međutim, ako su planirali primenu Uredbe ove godine, načinili su još jednu veliku grešku. Iako su razdeo 483 – novčane kazne i penale po rešenjima sudova povećali skoro pa duplo od prošlogodišnjih  680.000.000 dinara na 1.200.000.000 dinara, Sindikat srpske policije smatra  da je to veoma mali iznos i da je trebao biti znatno veći. Naime, u takvoj situaciji koja će direktno uticati na životnu egzistenciju zaposlenih, u tom krajnjem slučaju kada gori pod nogama, možemo očekivati masovno pokretanje sudskih sporova, gde ćemo i na ovaj način pomoći svojim članovima i aktivno učestvovati. Ovde će se raditi o enormno visokim novčanim iznosima, koji će napraviti još jednu veliku rupu u budžetu MUP-a, a sve će to kad-tad doći na naplatu, a sve na račun poreskih obveznika.

Ukoliko se usvoji predmetna Uredba, kao što se to i obično dešava, pitanje odgovornosti neće biti pokrenuto. A i zašto bi? Sudski procesi traju godinama, to se sve brzo zaboravi, ko dobije častiće, a MUP će naravno i ovog puta izgubiti. Pitanje je samo vremena. A oni koji su doveli do toga će u međuvremenu napredovati. I tako u krug…

Služba za informisanje SSP
Zoran Stojčić