Skip to main content


Uoči 1. maja međunarodnog Dana rada, treba da znate!


U prethodnom periodu Sindikat srpske policije je kroz jasno izraženi voljni element pokazao spremnost za otvoreni partnerski dijalog sa poslodavcem kako bi se u što većoj meri prevazišli problemi koji opterećuju odnose poslodavac-radnik.

U cilju realizacije osnovnih načela sindikalnog rada i sopstvenog programa, SSP je, uz podršku članstva, preduzeo niz konkretnih sinhronizovanih aktivnosti koje su zahtevale samopregoran rad rukovodstva i članova Sindikata.

Sindikat srpske policije je veoma uspešno i argumentovano radio na identifikovanju i obrazlaganju problema vezanih za opšti položaj radnika, kao i na predlozima za njihovo rešavanje. Osim toga javno i argumentovano smo ukazali na uslove koji su omogućili razne oblike korupcije među visokim rukovodiocima MUP, što je naišlo na nepodeljenu podršku javnosti i samih radnika MUP-a.

Međutim, uprkos ovakvom pristupu, nismo naišli na odgovarajuću reakciju od strane rukovodilaca nadležnih službi koji, očigledno, veoma uspešno izbegavaju sprovođenje i usmenih i pisanih dogovora. Nije to, doduše, slučaj samo kada je u pitanju njihov odnos sa našim Sindikatom, ali nam je to slaba uteha.

Iako je Sporazum o socijalnom dijalogu potpisan sa ministrom još 24.10.2012. godine činjenica je da se isti uglavnom ne poštuje. Glavni odbor SSP će u nastupajućem prediodu doneti procenu o perspektivi ovog Sporazuma, kao i odluku o potezima koje će, s tim u vezi, povući.

Očito je da je poslodavcu samo stalo da se pred javnošću identifikuje kao partner koji je spreman na dijalog čime se postižu jeftini politički poeni, ali koji na sve moguće načine opstruiše postignute dogovore. Bez ikakve namere da se stvarno posveti rešavanju problema koji se svaki dan nagomilavaju, uz perfidno razjedinjavanje radnika MUP po „esnafskim i staleškim“ osnovama, pojedini rukovodioci u MUP-u se praktično stavljaju na stranu bezakonja, protivno interesima svih radnika Ministarstva i društva u celini.

U prilog tome govori sve teži i materijalni položaj zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srbije.

Šta smo započeli u nameri da rešimo:

  1. Problem ogromnog broja samoubistava zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova nije rešen. Predlog strategije Centralne psihološke službe MUP nije usvojen. Sadašnji način rada psihologa je katastrofalan i ne daje prihvatljive rezultate.
  2. Radni uslovi na terenu (Jug Srbije) u Žandarmeriji su katastrofalni. Uslovi smeštaja u Beogradu u baraci Kneza Miloša 101 su ispod svakog kriterijuma boravka.
  3. Radnici uprave granične policije u glavnom nemaju rešene sanitarne čvorove i ispravnu vodu.
  4. Realizacijaa nabavka uniforme za rad.
  5. Status Policijske brigade i IJ92 uz lično obećanje ministra Ivice Dačića i dalje je nerešen. Policijska uprava za grad Beograd još uvek nije završila predlog sistematizacije.
  6. Aktivisti i funkcionera SSP i dalje trpe diskriminaciju po osnovu sindikalne pripadnosti, mnogima je osporeno napredovanje u službi dok se oni na rukovodećim mestima zamera i sprečavaju u obavljanju posla.
  7. Veliki broj zaposlenih u MUP i dalje nema važeće rešenje o raspoređivanju. Mnogi sa rešenjem doživljavaju mobing „čistog stola“.
  8. Adresenti iz Kabineta ministra po pravilu ne odgovaraju ni na jedan dopis u kome se traže odgovori ili odgovornost nesavesnih i nestručnih pojedinaca.
  9. Sistematizacija radnih mesta u MUP je katastrofalna sa neslaganjem papirne i elektronske kadrovske verzije.
  10. Omogućenje obećanih premeštaja za policijske službenike, koji to žele u cilju spajanja porodice i uštede putnih troškova još nije zaživela, odnosno rezultata za predane zahteve premeštaja još nema.
  11. Pravilnik o putnim troškovima za zaposlene;
  12. Problem nezakonite kontrole bolovanja od strane oficira MUP.
  13. Problem nezakonitog oduzimanja službene legitimacije i oružja kod obolelih sa šifrom „F“.
  14. Donošenja akta o proceni rizika za radno mesto.
  15. Definisanje opisa radnih mesta u MUP.
  16. Usklađivanje podzakonskih akata u MUP sa pozitivnim propisima i Zakonima Republike Srbije.
  17. Nabavka lične zaštitne opreme za sve policijske službenike,
  18. Implementacija socijalne pomoći od 10.000 rs u zaradu preko platnog listića.
  19. Promenu radnog vremena u sedištu Ministarstva od 7,30 do 15,30 časova  i još mnogo toga drugog.

  Šef službe za informisanje i portparol
Sindikata srpske policije
Dragan 
Žebeljan

 Beograd, 30.04.2013.god.